Բացվել է Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին, սպասում ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ սահմանների բացմանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոտայքի մարզում քարոզարշավի ընթացքում:
Նա խոսել է տրանսպորտային սահմանափակումների տնտեսական հետևանքների մասին՝ նշելով, որ դրանք էական ազդեցություն են ունենում ապրանքների ինքնարժեքի վրա, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ թուրքական ապրանքները տարիներ շարունակ տարբեր միջնորդ երկրների միջոցով են հասել Հայաստան, ինչի հետևանքով ավելացել են տրանսպորտային և վարչարարական ծախսերը։ Փաշինյանը նշել է, որ մոտ 10 օր առաջ վերացվել է Թուրքիայից Հայաստան և Հայաստանից Թուրքիա ապրանքների արտահանման արգելքը, ինչը, ըստ նրա, նոր տնտեսական հնարավորություններ է ստեղծում։
Նա նշել է, որ Հայաստանում, մասնավորապես Սյունիքում, իրականացվում են խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք, նրա խոսքով, պետք է նպաստեն երկրի շրջափակման հաղթահարմանը և տարածաշրջանային կապերի բացմանը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ներկայում կառուցվել է Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի Ագարակ-Քաջարան հատվածը, որտեղ նախատեսվել է 720 մետր երկարությամբ կամրջի կառուցում։ Նա նշել է նաև, որ Իրանի հետ սահմանին կառուցվել է Ագարակի մաքսակետը, իսկ առաջիկայում մեկնարկելու է նաև TRIPP նախագիծը։
Վարչապետի գնահատմամբ՝ այդ նախագիծը վերջնականապես և անշրջելիորեն հաղթահարելու է Հայաստանի շրջափակումը և երկիրը կոնֆլիկտային փակուղուց վերածելու է «խաղաղության խաչմերուկի»։
Փաշինյանը շեշտել է, որ TRIPP նախագիծն իրականացվելու է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության սկզբունքների հիման վրա։

27 Май 2026 - 10:57 AMT
Открыта железная дорога Ахалкалаки — Карс, и Армения ожидает открытия границ с Турцией и Азербайджаном, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании в Котайкской области.
Он говорил об экономических последствиях транспортных ограничений, отметив, что они существенно влияют на себестоимость товаров, сообщает «Factor.am ».
По словам Пашиняна, турецкие товары на протяжении многих лет попадали в Армению через различные страны-посредники, что увеличивало транспортные и административные расходы. Он отметил, что около десяти дней назад был снят запрет на экспорт товаров из Турции в Армению и из Армении в Турцию, что, по его мнению, создает новые экономические возможности.
Он также заявил, что в Армении, в частности в Сюнике, реализуются крупные инфраструктурные проекты, которые должны способствовать преодолению блокады страны и открытию региональных коммуникаций.
По словам премьер-министра, в настоящее время построен участок Агарак — Каджаран автомагистрали Север — Юг, где предусмотрено строительство моста длиной 720 метров. Он также отметил, что на границе с Ираном построен таможенный пункт Агарак, а в ближайшее время стартует и проект TRIPP.
По оценке Пашиняна, этот проект окончательно и необратимо преодолеет блокаду Армении и превратит страну из конфликтного тупика в «перекресток мира».
Премьер подчеркнул, что проект TRIPP будет реализован на основе принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции Армении.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио подписали ряд документов в ереванском аэропорту «Звартноц». Было предварительно подписано рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве между Арменией и США по проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», а также подписана Хартия о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Арменией и США.