Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ կրկին կալանք է կիրառվել՝ այս անգամ 3 ամիս ժամկետով։ Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Factor.am-ը:
Տեղեկություններ են ստացվել, որ Ղուկասյանը գործողություններ է նախաձեռնել, ինչն էլ առիթ է դարձել խափանման միջոցի խստացման համար։
Կրտսեր Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը մարտի 20-ին փոխվել էր տնային կալանքով։
Սպարտակ Ղուկասյանը մի քանի քրեական վարույթներով է անցնում։ Մասնավորապես, անցած տարվա սեպտեմբերին Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով (շորթումը՝ հարկադրանքի այլ եղանակով)։ Այդ անձը Սպարտակ Ղուկասյանն էր, որի նկատմամբ ընտրվել էր խափանման միջոց տնային կալանքը, որը հետագայում փոխվել էր։
Արդեն նոյեմբերին Հակակոռուպցիոն դատարանում հոր՝ Վարդան Ղուկասյանի նիստից հետո դահլիճում հայհոյելու համար Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ նոր մեղադրանք էր առաջադրվել՝ հաղորդակցման կամ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելու հոդվածի հատկանիշներով։ Հենց այս մեղադրանքով էլ նրա նկատմամբ կիրառվել էր խափանման միջոց կալանքը։
Փետրվարին նրան նոր մեղադրանք էր առաջադրվել, ըստ որի՝ կրտսեր Ղուկասյանը խմբի կազմում կազմակերպել և ղեկավարել էր պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի գույքի վնասում և ոչնչացում և նույն նպատակով պաշտոնատար անձի նկատմամբ բռնության գործադրում, ինչպես նաև կազմակերպել և ղեկավարել էր հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել էին բռնության գործադրմամբ, գույքի ոչնչացմամբ և վնասմամբ։

27 Май 2026 - 11:07 AMT
В отношении Спартака Гукасяна, сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна, вновь применен арест сроком на три месяца. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре Армении, передает «Factor.am ».
Сообщается, что были получены сведения о действиях, предпринятых Гукасяном, что и стало основанием для ужесточения меры пресечения.
Ранее, 20 марта, мера пресечения в виде ареста в отношении младшего Гукасяна была заменена домашним арестом.
Спартак Гукасян проходит по нескольким уголовным производствам. В частности, в сентябре прошлого года Следственный комитет Армении сообщил, что в рамках предварительного следствия в отношении одного лица возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 1 статьи 258 Уголовного кодекса — вымогательство путем иного принуждения. Этим лицом был Спартак Гукасян, в отношении которого в качестве меры пресечения был избран домашний арест, впоследствии измененный.
Уже в ноябре после судебного заседания по делу его отца Вардана Гукасяна в Антикоррупционном суде против Спартака Гукасяна было выдвинуто новое обвинение — в хулиганстве с использованием средств связи или информационных технологий за нецензурную брань в зале суда. Именно по этому обвинению в отношении него был применен арест.
В феврале ему было предъявлено еще одно обвинение, согласно которому младший Гукасян в составе группы организовал и руководил повреждением и уничтожением имущества должностного лица с целью вмешательства в его законную служебную деятельность, а также применением насилия в отношении должностного лица с той же целью. Кроме того, его обвинили в организации и руководстве массовыми беспорядками, угрожавшими общественной безопасности и сопровождавшимися насилием, уничтожением и повреждением имущества.