«Բոլորին դեմ եմ» կուսակցության մի շարք թեկնածուների ինքնաբացարկները եղել են նախապես համաձայնեցված որոշման արդյունք, ասել է կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նինա Կարապետյանցը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Նախնական պայմանավորվածությունը հետևյալն էր․ մանդատները պիտի վայր դրվեն։ Պիտի մանդատները պահպանվեն այնքան, որքան ձայներ մենք կարող ենք հավաքել։ Մենք ադեկվատ ենք։ Համարում ենք, որ մենք այս պահի դրությամբ գոնե, եթե արտառոց բան տեղի չունեցավ, 51+ տոկոս հավաքել չենք կարող։ Մենք պահպանել ենք այնքան ձայներ, այնքան մանդատներ, որքան որ կարող ենք ձայներ հավաքել։ Մնացած բոլորը ինքնաբացարկ են հայտնել, ու սա մենք նախապես ենք պայմանավորվել»,- պարզաբանել է Կարապետյանցը։
Նրա բնորոշմամբ՝ դա իրականացվել է նախապես համաձայնեցված ձևաչափով, որպեսզի խուսափեն երկար ընթացակարգերից և հետագայում մանդատները վայր դնելու գործընթացներից։
Նինա Կարապետյանցը հավելել է, որ այս մոտեցումը իրենց քաղաքական նախագծի մի մասն է, որը ենթադրում է ոչ թե երկարաժամկետ մանդատային համակարգ, այլ կարճաժամկետ քաղաքական գործողությունների տրամաբանություն՝ իրենց ներկայացրած 100-օրյա ծրագրի շրջանակում։

27 May 2026 - 14:31 AMT
The withdrawal of several candidates from the Against Everyone party was the result of a previously agreed decision, the party’s prime ministerial candidate Nina Karapetyants said, according to Factor.am .
“The preliminary agreement was the following: mandates were to be relinquished. We were supposed to keep only as many mandates as the number of votes we believe we can receive. We are realistic. We believe that at this stage, unless something extraordinary happens, we cannot receive 51-plus percent. We have retained only as many mandates as the votes we can realistically collect. Everyone else submitted withdrawals, and this was agreed upon in advance,” Karapetyants explained.
According to her, the process was carried out in a pre-arranged format in order to avoid lengthy procedures and later resignations from parliamentary mandates.
Nina Karapetyants added that this approach is part of the party’s broader political project, which is based not on a long-term mandate system but on short-term political actions within the framework of their proposed 100-day program.