«Բոլորին դեմ եմ» կուսակցության մի շարք թեկնածուների ինքնաբացարկները եղել են նախապես համաձայնեցված որոշման արդյունք, ասել է կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նինա Կարապետյանցը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Նախնական պայմանավորվածությունը հետևյալն էր․ մանդատները պիտի վայր դրվեն։ Պիտի մանդատները պահպանվեն այնքան, որքան ձայներ մենք կարող ենք հավաքել։ Մենք ադեկվատ ենք։ Համարում ենք, որ մենք այս պահի դրությամբ գոնե, եթե արտառոց բան տեղի չունեցավ, 51+ տոկոս հավաքել չենք կարող։ Մենք պահպանել ենք այնքան ձայներ, այնքան մանդատներ, որքան որ կարող ենք ձայներ հավաքել։ Մնացած բոլորը ինքնաբացարկ են հայտնել, ու սա մենք նախապես ենք պայմանավորվել»,- պարզաբանել է Կարապետյանցը։
Նրա բնորոշմամբ՝ դա իրականացվել է նախապես համաձայնեցված ձևաչափով, որպեսզի խուսափեն երկար ընթացակարգերից և հետագայում մանդատները վայր դնելու գործընթացներից։
Նինա Կարապետյանցը հավելել է, որ այս մոտեցումը իրենց քաղաքական նախագծի մի մասն է, որը ենթադրում է ոչ թե երկարաժամկետ մանդատային համակարգ, այլ կարճաժամկետ քաղաքական գործողությունների տրամաբանություն՝ իրենց ներկայացրած 100-օրյա ծրագրի շրջանակում։

Самоотводы нескольких кандидатов от партии «Против всех» стали результатом заранее согласованного решения, заявила кандидат в премьер-министры от партии Нина Карапетянц, сообщает «Factor.am ».
«Предварительная договоренность была следующей: мандаты должны быть сложены. Мы должны были сохранить столько мандатов, сколько голосов можем реально набрать. Мы адекватно оцениваем ситуацию. Считаем, что на данный момент, если не произойдет ничего экстраординарного, мы не сможем набрать 51+ процентов. Мы сохранили столько мандатов, сколько голосов можем получить. Все остальные заявили самоотвод, и об этом мы договорились заранее», — пояснила Карапетянц.
По ее словам, это было сделано в заранее согласованном формате, чтобы избежать длительных процедур и последующего процесса отказа от мандатов.
Нина Карапетянц добавила, что такой подход является частью их политического проекта, который предполагает не долгосрочную систему мандатов, а логику краткосрочных политических действий в рамках представленной ими 100-дневной программы.