Եթե վերընտրվեն գործող իշխանությունները, «ասելու են՝ Սևանը Գյոյչա է և վերջ», հայտարարել է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում նախընտրական հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ գործող իշխանության համար «սուտ խոսելը «փեշակ» է դարձել», իսկ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, նրա խոսքով, մարդկանց ավտոբուսներով տեղափոխում են կամ ստիպում մասնակցել հանդիպումներին, գրում է Aravot.am-ը:
«Մի հատ նշան են սարքել՝ թե քարտեզ։ Ի՞նչ է, նո՞ր եք հայտնաբերել Հայաստանը՝ այսօր մասնատելով, բաժանելով․․․ Ադրբեջանցիները բազաներ են սարքում, իրենց զորքերը, հենակետերը դրել են, հետ չեն գնում, գյուղացին չի կարողանում իր հողերը մշակի՝ ասում են՝ խաղաղություն ենք բերում»,-ասել է ԲՀԿ առաջնորդը:
Ծառուկյանը հայտարարել է, որ ցանկանում է տեսնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ստորագրված ու կնքված խաղաղության փաստաթուղթը։
«Ադրբեջանի ախորժակը այսօր շատ մեծ է, որ այսօր ասում է՝ Սևանը Ադրբեջանինն է, անունն էլ Գյոյչա է, Երևանն էլ՝ Էրիվան է։ Այսօր ինքը՝ հունիսի 18-19-ը Նախիջևանում, այդ ծրագիրն է իրականացնում, որ կարողանա Արևմտյան Ադրբեջան ստեղծի»,- ասել է Ծառուկյանը:
Նա կոչ է արել հունիսի 7-ին մասնակցել ընտրություններին և միասնական լինել, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել այդ զարգացումները։ Նրա համոզմամբ՝ հակառակ դեպքում Հայաստանին կարող է սպասել Արցախի ճակատագիրը։
«Ալիևը վրեժ է լուծում։ Այդ 30 տարվա իրենց խայտառակությունից հետո՝ վրեժ է լուծում։ Ասում է՝ ես գալու եմ, իմ ժողովուրդը գալու է բնակվի․ տանկերով չենք գալու, ավտոբուսներով ենք գալու, բայց եթե նեղացրեցիք՝ մի հատ էլ զորք կբերեմ»,- ասել է Գագիկ Ծառուկյանը՝ հիշեցնելով, որ նախկինում իշխանությունները հայտարարում էին՝ «Արցախը Հայաստանն է և վերջ», մինչդեռ այժմ Արցախը չկա։
Նրա խոսքով՝ նույնը կարող է կրկնվել նաև հիմա․ «Եթե իրենք ընտրվեցին՝ ասելու են՝ «Սևանը Գյոյչա է և վերջ»։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնյաների հայտարարություններին, թե 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձի հարց գոյություն չունի, Գագիկ Ծառուկյանը խորհուրդ է տվել կարդալ Իլհամ Ալիևի 2025 թվականի դեկտեմբերի 5-ի ելույթը։
Ծառուկյանի համոզմամբ՝ դեռ հնարավոր է իրավիճակը փոխել՝ ճիշտ դաշնակիցներ ընտրելու միջոցով։ Նա անդրադարձել է նաև սահմանամերձ համայնքներին արտոնություններ տրամադրելու, գյուղնախարարությունը վերականգնելու, գյուղատնտեսությանը պետական աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև մանր ու միջին բիզնեսի և տուրիզմի զարգացման ծրագրերին։
«Դատարկելով՝ մենք ինքնըստինքյան դրանք հանձնում ենք ադրբեջանցիներին։ Սահմանը պետք է ամուր լինի»,- ընդգծել է նա։

27 Май 2026 - 14:56 AMT
Если нынешние власти будут переизбраны, то в итоге скажут, что «Севан — это Гейча, и точка», заявил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян во время предвыборной встречи в городе Варденис Гегаркуникской области.
Он отметил, что для нынешней власти «ложь стала профессией», а во время предвыборной кампании, по его словам, людей привозят на встречи автобусами или вынуждают участвовать в мероприятиях, пишет «Aravot.am».
«Какой-то знак сделали, якобы карта. Что это, вы только сейчас открыли Армению — разделяя и дробя ее? Азербайджанцы строят базы, размещают войска и опорные пункты, не уходят, крестьяне не могут обрабатывать свои земли, а нам говорят, что несут мир», — заявил лидер ППА.
Царукян заявил, что хочет увидеть подписанный и заверенный мирный документ между премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Аппетиты Азербайджана сегодня очень велики. Сейчас они говорят, что Севан принадлежит Азербайджану и называется Гейча, а Ереван — Иреван. 18-19 июня в Нахичевани Алиев реализует именно эту программу, чтобы создать Западный Азербайджан», — заявил Царукян.
Он призвал граждан принять участие в выборах 7 июня и быть едиными, чтобы предотвратить подобное развитие событий. По его мнению, в противном случае Армению может ожидать судьба Арцаха.
«Алиев мстит. После их позора за те 30 лет — он мстит. Он говорит: я приду, мой народ придет и поселится здесь. Мы придем не на танках, а на автобусах, но если будете мешать — приведем и войска», — сказал Гагик Царукян, напомнив, что раньше власти заявляли: «Арцах — это Армения, и точка», тогда как теперь Арцаха больше нет.
По его словам, то же самое может повториться и сейчас: «Если они будут переизбраны, скажут: “Севан — это Гейча, и точка”».
Комментируя заявления чиновников о том, что вопрос возвращения 300 тысяч азербайджанцев не существует, Царукян посоветовал ознакомиться с выступлением Ильхама Алиева от 5 декабря 2025 года.
По мнению Царукяна, ситуацию еще можно изменить, выбрав правильных союзников. Он также затронул вопросы предоставления льгот приграничным общинам, восстановления Министерства сельского хозяйства, государственной поддержки аграрной сферы, а также развития малого и среднего бизнеса и туризма.
«Опустошая эти территории, мы сами фактически передаем их азербайджанцам. Граница должна быть крепкой», — подчеркнул он.