Երևանում ընթանում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվան նվիրված զորահանդեսը, որը վերջին տասնամյակում անցկացվում է առաջին անգամ։
Շքերթում ներկայացված են Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Ֆրանսիայից, Իրանից, Չինաստանից և այլ պետություններից ձեռք բերված զինատեսակներն ու ռազմական տեխնիկան, գրում է Sputnik Արմենիան:
Սպառազինության մեծ մասն առաջին անգամ է ցուցադրվում։ Դրանց թվում են «ТОС-1» ծանր հրանետային համակարգերը, ռուսական արտադրության «Поле-21» РЭБ համակարգերը։ Առաջին անգամ հանրությունը կտեսնի հնդկական սպառազինությունը՝ «РСЗО Pinaka», «ATAGS» քարշակվող հաուբիցներ, «MArG» ինքնագնաց հրետանային կայանքներ, «Akash» զենիթահրթիռային համակարգեր, հակատանկային համակարգեր։
Զինվորականները ցուցադրում են նաև ֆրանսիական «Caesar» ինքնագնաց հաուբիցներ և «Bastion» զրահամեքենաները, իրանական «ЗРК AD-08 Majid», չինական «CH-4» ռազմավարական անօդաչու թռչող սարքերը։ Դրանք հարվածային հետախուզական ԱԹՍ-ներ են։
1918 թվականի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարել է անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին։ Բաշ-Ապարանի, Սարդարապատի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի արդյունքում ձեռք է բերվել երկար սպասված պետականությունը։ Առաջին հանրապետությունը երկար չգոյատևեց, ընդամենը 2 տարի, սակայն, հիքմ դրեց հետագա անկախության համար: Հայաստանն իր անկախությունը վերականգնել է միայն 1991 թվականին՝ սեպտեմբերի 21-ին անցկացված հանրաքվեի միջոցով։

В Ереване проходит военный парад, посвященный Дню Первой Республики Армения, который впервые за последнее десятилетие проводится в столице.
Предыдущий военный парад в столице состоялся 21 сентября 2016 года и был посвящен 25-летию независимости.
На параде представлены вооружение и военная техника, приобретенные у России, Индии, Франции, Ирана, Китая и других государств, пишет «Sputnik Армения».
Большая часть вооружения демонстрируется впервые. Среди них тяжелые огнеметные системы ТОС-1, российские комплексы радиоэлектронной борьбы «Поле-21». Впервые общественность увидит индийское вооружение: реактивные системы залпового огня Pinaka, буксируемые гаубицы ATAGS, самоходные артиллерийские установки MArG, зенитно-ракетные комплексы Akash, противотанковые комплексы.
Военные также демонстрируют французские самоходные гаубицы Caesar и бронемашины Bastion, иранские зенитно-ракетные комплексы AD-08 Majid, китайские стратегические беспилотные летательные аппараты CH-4. Это ударно-разведывательные беспилотники.
28 мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. В результате героических сражений при Баш-Апаране, Сардарапате и Каракилисе была обретена долгожданная государственность. Первая республика просуществовала недолго, всего 2 года, однако заложила основу для будущей независимости. Армения восстановила свою независимость только в 1991 году — посредством референдума, проведенного 21 сентября.