Հայաստանն այս փուլում ոչ միայն չի պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, այլև ՀՀ վարչապետը շարունակում է մնալ ԵԱՏՄ միակ պաշտոնյան, որը միաժամանակ երկու բարձրագույն կառավարման մարմինների անդամ է, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աբովյանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում:
«Ինչ հայտարարություններ, որ հնչում են, դրանք սին հայտարարություններ են։ Նրանք, ովքեր այդ հայտարարություններն անում են, նրանք չեն հասկանում, որ փորում են ԵԱՏՄ գերեզմանը։ ԵԱՏՄ առաջիկա նիստին մասնակցելու է փոխվարչապետը, քանի որ ես արձակուրդի մեջ եմ։ Ես հունիսի 7-ից հետո, ձեր մանդատը ստանալու պարագայում, և այն ստանալուց հետո, կվերադառնամ աշխատանքի և դուք կտեսնեք, որ այն բոլոր տագնապալի հայտարարությունները, որոնք արվում են, կչեզոքացվեն»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունը չի հասկանում, որ փորում է ԵԱՏՄ գերեզմանը։
«Ես նրանց խորհուրդ եմ տալիս հետ կանգնել այդ ճանապարհից։ Իհարկե, ես կվերադառնամ ԵԱՏՄ ձևաչափ, ուղիղ կնայեմ գործընկերների աչքերին, բոլոր փաստարկները կդնեմ սեղանին և ես ձեզ ասում եմ, որ որևէ խնդիր չի ծագելու։ Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս որևէ իրավիճակում առանց այլընտրանքի չի մնալու։ Մենք չենք լինելու մի ճանապարհի հույսին, մի դաշնակցի հույսին, չենք լինելու մի խողովակի հույսին։ Այսօր մենք արդեն ունենք երկաթուղի Արևելքից Արևմուտք։ Մենք ունենք Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին, շուտով բացվելու է TRIPP-ը։ Մեր երկրի տարածքով անցնելու է գազամուղ՝ այդ թվում։ Մենք այդ տրանզիտի հաշվին ունենալու ենք մեր սեփական գազը և այդ տրանզիտի համար մեզ վճարելու են գազով, մենք զարգացնելու ենք այլընտրանքային էներգետիկան»,-հավելել է ՔՊ վարչության նախագահը։
Նա նշել է, որ քանի դեռ Հայաստանը կարող է միաժամանակ լինել և՛ ԵԱՏՄ անդամ, և՛ շարունակել բարեփոխումները եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ, երկիրը շարունակելու է շարժվել այդ ճանապարհով։
«Այն պահին, երբ կգա ընտրություն կատարելու պահը, մենք ընտրություն կկատարենք, մենք` ասելով, դուք կկատարեք ընտրություն։ Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը դառնում է խաղաղության խաչմերուկ, և թե՛ հյուսիսը, թե՛ հարավը , թե՛ արևելքը և արևմուտքը պետք է լավագույն առաջարկն անեն Հայաստանի ժողովրդին և Հայաստանի ժողովուրդը կկատարի իր ընտրությունը։ Մենք այլևս կոնֆլիկտի փակուղի չենք։ Հայաստանն այլևս միլիարդների և տրիլիոնների երկիր է»,-եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարություններին, թե ՀՀ-ն ոչ մեկին պետք չէ, Փաշինյանը շեշտել է, որ այժմ նույն մարդը «ոտ ու ձեռ է ընկել»՝ պնդելով, թե Հայաստանը գնում է դեպի ԵՄ, ինչպես նաև ակտիվացրել է իր գործակալին, որպեսզի նա Հայաստանը շղթայի այնպես, ինչպես, վարչապետի խոսքով, շղթայված էր 2018-ից, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Մայիսի 27-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հայկական կողմին պաշտոնապես փոխանցել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի նամակը՝ նախազգուշացնելով 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համաձայնագրի գործողության հնարավոր դադարեցման կամ միակողմանի չեղարկման մասին, եթե Հայաստանը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Խոսքը վերաբերում է բնական գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրին։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով Հայաստան գազի մատակարարման թեմային, հայտարարել է, որ արտոնյալ սակագները Ռուսաստանի կողմից աջակցության ձևերից մեկն են։ Նրա խոսքով՝ ցանկացած զեղչ իրականացվում է ռուսական կողմի հաշվին և դիտարկվում է որպես աջակցություն եղբայրական երկրին։

28 Май 2026 - 08:08 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что республика не готовится к выходу из Евразийского экономического союза и считает подобные заявления опасными для самого объединения.
Во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в Абовяне Пашинян отметил, что остается единственным представителем ЕАЭС, одновременно входящим в два высших руководящих органа союза.
«Все подобные заявления являются бессмысленными. Те, кто их делает, не понимают, что роют могилу ЕАЭС», — заявил Пашинян, сообщает «Арменпресс».
Он сообщил, что на ближайшем заседании ЕАЭС Армению будет представлять вице-премьер, поскольку сам премьер находится в отпуске.
«После 7 июня, если я получу ваш мандат и вернусь к работе, вы увидите, что все тревожные заявления будут нейтрализованы», — подчеркнул он.
По словам Пашиняна, представители «партии войны» не осознают последствий своей риторики.
«Я советую им отказаться от этого пути. Я вернусь к работе в формате ЕАЭС, посмотрю партнерам прямо в глаза, представлю все аргументы, и уверяю вас — никаких проблем не возникнет», — сказал премьер.
Он отметил, что Армения больше не намерена зависеть только от одного маршрута, союзника или трубопровода.
«Сегодня у нас уже есть железная дорога Восток — Запад. Есть железная дорога Ахалкалаки — Карс, скоро откроется TRIPP. Через территорию нашей страны пройдет газопровод. Благодаря этому транзиту у нас будет собственный газ, а за транзит нам будут платить газом. Мы также будем развивать альтернативную энергетику», — заявил глава правительства.
Пашинян добавил, что Армения продолжит оставаться членом ЕАЭС и одновременно проводить реформы в соответствии с европейскими стандартами.
«Когда придет момент выбора, именно народ сделает этот выбор. Армения становится перекрестком мира, и север, юг, восток и запад должны предложить армянскому народу лучшие условия», — отметил премьер-министр.
Он также прокомментировал заявления президента Белоруссии Александра Лукашенко о том, что Армения никому не нужна. По словам Пашиняна, теперь тот же человек активно говорит о движении Армении в сторону Евросоюза и задействовал своего «агента», чтобы удерживать страну под внешним влиянием, сообщает «Radar Armenia».
27 мая официальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что посольство России в Армении передало армянской стороне письмо министра энергетики Сергея Цивилева с предупреждением о возможной приостановке или одностороннем расторжении соглашения 2013 года, если Армения продолжит процесс вступления в Европейский союз. Речь идет о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя поставки газа в Армению, заявил, что льготные тарифы являются одной из форм поддержки со стороны России. По его словам, скидки предоставляются за счет российской стороны и рассматриваются как помощь братской стране.