28 Մայիս 2026 - 09:35 AMT
Հանրապետության օրվան նվիրված զորահանդեսի ընթացքում Հանրապետության հրապարակում ցուցադրվել են Զինված ուժերում վերջերս ձևավորված անօդաչու թռչող սարքերի զորքերի ստորաբաժանումները՝ զորքերի պետ, արիության մեդալակիր գնդապետ Կորյուն Փիլիպոսյանի ղեկավարությամբ։
Առանձին ներկայացվել են տարբեր տեսակի ԱԹՍ-ներ, այդ թվում՝ հայկական արտադրության սարքեր։ «Կայծակ» անօդաչու թռչող սարքը նախատեսված է շարժական և անշարժ նշանակետերի խոցման համար։ Այն կարող է թիրախներ ոչնչացնել մինչև 17 կիլոմետր խորությամբ, հայտնում է Factor.am-ը:
Զորահանդեսում ցուցադրվել է նաև հայկական արտադրության «Աերոդինամիքս» ընկերության «Մեղու-5» անօդաչու թռչող սարքը։ «Մեղու-5»-ը նախատեսված է պայմանական հակառակորդի զրահապատ տեխնիկայի և կենդանի ուժի ոչնչացման համար։ Այն կարող է զարգացնել ժամում մինչև 90 կիլոմետր արագություն։
Սարքն ունակ է առաջադրանք կատարել 40 կիլոմետր շառավղով։ Այն համալրված է արհեստական բանականության տարրերով, որոնք հնարավորություն են ստեղծում պայմանական մարտադաշտում արագ կողմնորոշվելու և նշանակետերը առավել արդյունավետ խոցելու համար։
Համակարգում կարող է կիրառվել նաև վերահաղորդման կայան, ինչը թույլ է տալիս առաջադրանքները կատարել առավելագույն արդյունավետությամբ և շահագործող անձնակազմի համար նվազագույն ռիսկով։
Հանրապետության օրվան նվիրված շքերթի ընթացքում Հանրապետության հրապարակով անցել են Հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումներն ու ֆրանսիական «Բաստիոն» զրահամեքենաները։
«Բաստիոն» տեսակի զրահամեքենան համարվում է թեթև զրահապատ մեքենաների նոր սերնդի ներկայացուցիչ։ Այն զինված է աշխարհում առաջատար համարվող 12․7 միլիմետր տրամաչափի «Էմ-2» գնդացիրներով։ Զրահամեքենան համալրված է նաև ներսից կրակ վարելու համար նախատեսված հատուկ սողանցքներով։
«Բաստիոնը» բազմաֆունկցիոնալ զրահապատ մեքենա է, որը նախատեսված է բարդ տեղանքում անձնակազմն արագորեն առաջադրանքների շրջան տեղափոխելու, հետախուզություն իրականացնելու, պայմանական հակառակորդի նկատմամբ կրակային ներգործություն ապահովելու, ինչպես նաև ղեկավարում և պարեկություն կատարելու համար։
Նշվել է, որ «Բաստիոն» զրահամեքենան իր կրակային և զորաշարժային հնարավորություններով բարձրացրել է հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կիրառման արդյունավետությունը՝ ապահովելով գործողությունների գաղտնիությունը, հանկարծակիությունը, օպերատիվությունը, հատուկ մարտավարությունների կիրառումը, շարժունակությունն ու փոքր ուժերով մեծ խնդիրներ իրականացնելու հնարավորությունը։
Զրահամեքենայի իրանը պատված է ամբողջական եռակցված զրահապատ շերտով, որն ապահովում է երրորդ մակարդակի բալիստիկ պաշտպանություն։ Իրանի V-աձև կառուցվածքն ու հատուկ տեխնոլոգիայով պատրաստված անվադողերը բարձրացնում են անձնակազմի պաշտպանվածությունը հակատանկային և հակահետևակային ականների, ինչպես նաև ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի ազդեցությունից։
Անձնակազմի կենսունակությունը բարձրացնելու նպատակով զրահամեքենան համալրված է նաև պայթյունակայուն նստատեղերով։
Երևանում անցկացվել է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվան նվիրված զորահանդեսը, որը վերջին տասնամյակում անցկացվում է առաջին անգամ։ Շքերթում ներկայացված են Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Ֆրանսիայից, Իրանից, Չինաստանից և այլ պետություններից ձեռք բերված զինատեսակներն ու ռազմական տեխնիկան:

Во время военного парада ко Дню Республики в Ереване по площади Республики прошли подразделения недавно сформированных войск беспилотных летательных аппаратов под командованием полковника, кавалера медали «За отвагу» Корюна Пилипосяна.
На параде были представлены различные типы БПЛА, включая аппараты армянского производства. Беспилотник «Кайцак» предназначен для поражения подвижных и неподвижных целей и способен уничтожать объекты на глубине до 17 километров, сообщает «Factor.am ».
Также был продемонстрирован беспилотник «Мегу-5», произведенный армянской компанией Aerodynamics.
«Мегу-5» предназначен для уничтожения бронетехники и живой силы условного противника. Аппарат способен развивать скорость до 90 километров в час и выполнять задачи в радиусе до 40 километров.
БПЛА оснащен элементами искусственного интеллекта, которые позволяют быстрее ориентироваться в условиях боя и эффективнее поражать цели.
В системе также может использоваться ретрансляционная станция, что повышает эффективность выполнения задач и снижает риски для операторов.
В параде приняли участие подразделения Сил специального назначения и французские бронемашины Bastion.
Бронемашина Bastion считается представителем нового поколения легкой бронетехники. Она вооружена 12,7-миллиметровыми пулеметами M2 и оснащена специальными бойницами для ведения огня изнутри.
Bastion представляет собой многофункциональную бронемашину, предназначенную для быстрой переброски личного состава по сложной местности, проведения разведки, огневой поддержки, а также командных и патрульных задач.
Отмечается, что машина повысила эффективность применения подразделений специального назначения благодаря высокой мобильности, скрытности, внезапности действий и возможности выполнять масштабные задачи ограниченными силами.
Корпус бронемашины покрыт цельносварной броневой защитой, обеспечивающей третий уровень баллистической защиты. V-образная конструкция корпуса и специальные шины повышают защиту экипажа от противотанковых и противопехотных мин, а также самодельных взрывных устройств.
Для повышения выживаемости экипажа машина оснащена противовзрывными сиденьями.
В Ереване состоялся военный парад, посвященный Дню Первой Республики Армения. Мероприятие прошло впервые за последнее десятилетие. На параде были представлены вооружение и военная техника, приобретенные у России, Индии, Франции, Ирана, Китая и других стран.
Предыдущий военный парад в столице состоялся 21 сентября 2016 года и был посвящен 25-летию независимости Армении.