Հայաստանը կրկին կանգնած է ճակատագրական հանգրվանի առաջ, երբ վտանգված են պետականության ընթացքն ու ազգային ինքնությունը՝ ժամն է սթափվելու, համախմբվելու և համազգային դիմադրությամբ տեր կանգնելու մեր արժեքներին, ասվում է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի կողմից Հանրապետության օրվա առիթով տարածած հայտարարության մեջ:
«․․․ Սա պայքար է հանուն ինքնության և պետականության, սա մի նոր Սարդարապատ է: Մենք տեր ենք կանգնելու հայոց անկախ պետականությանը, վերականգնելու ենք մեր ազգային արժանապատվությունը և թույլ չենք տալու, որ հայության ճակատագիրը գրվի օտարի թելադրանքով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության հեղինակները նշել են, որ հարվածի թիրախում է հայկական ինքնությունը, «հալածանքի է ենթարկվում եկեղեցին, ժողովուրդը դարձել է գաղթական, իսկ հայկական Արցախը՝ կորսված»:
«1918 թվականի Մայիսի 28-ը հայոց պատմության բեկումնային կետն է։ Հենց Մայիսի 28-ին ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած ժողովուրդը մահվան դատավճիռը փոխարինեց պետականության ստեղծմամբ։
Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում և Ղարաքիլիսայում մենք ապացուցեցինք՝ աշխարհում չկա այնպիսի զենք, որն ի զորու լինի հաղթել սեփական հողում ապրելու կամքին։
Հավատարիմ իր առաքելությանը՝ ծանրագույն պայմաններում պետականաշինության գերմարդկային առաքելությունը ստանձնեց Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը: Որբերով ու գաղթականներով լեցուն, սովի ու պատերազմների մեջ գտնվող երկրում Հանրապետության հիմնադիր սերունդը՝ Արամ Մանուկյանը, Հովհաննես Քաջազնունին, Գարեգին Նժդեհը, Դրոն, Ռուբեն Տեր-Մինասյանը և մյուս նվիրյալները, արեցին անհնարին թվացողն ու բեկեցին մեր ժողովրդի ճակատագիրը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ հայ ժողովրդի մեջ դեռ կենդանի է Մայիսյան հերոսամարտերի ոգին, որ մեր սերունդներն իրենց ճանաչում են հենց Սարդարապատից:
«Մենք տեր ենք կանգնելու հայոց անկախ պետականությանը, վերականգնելու ենք մեր ազգային արժանապատվությունը և թույլ չենք տալու, որ հայության ճակատագիրը գրվի օտարի թելադրանքով:
Մենք կա՛նք, մենք կպայքարե՛նք և մենք կհաղթե՛նք»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
1918-ի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Հայրենազրկումից, ցեղասպանության ենթարկվելուց ընդամենը երեք տարի անց հայ ժողովուրդը կարողացավ ինքնակազմակերպվել, ինքնապաշտպանական կռիվներ մղել, հաղթել և ստեղծել պետություն:

Армения вновь оказалась на судьбоносном этапе, когда под угрозой находятся государственность и национальная идентичность, говорится в заявлении Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Армении, распространенном по случаю Дня Республики.
Авторы обращения призвали армянский народ «отрезвиться, объединиться и общенациональным сопротивлением защитить свои ценности».
«Это борьба за идентичность и государственность, это новый Сардарапат. Мы будем защищать армянскую независимую государственность, восстановим национальное достоинство и не позволим, чтобы судьба армянского народа определялась чужой волей», — говорится в заявлении.
В АРФД заявили, что под ударом находится армянская идентичность, а Армянская апостольская церковь подвергается преследованию. Также отмечается, что народ оказался в положении беженцев, а армянский Арцах был утрачен.
В заявлении подчеркивается, что 28 мая 1918 года стало переломным моментом в истории армянского народа.
«Именно 28 мая народ, переживший геноцид, заменил смертный приговор созданием собственной государственности», — говорится в тексте.
Авторы заявления отметили, что в сражениях при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе армяне доказали: в мире нет силы, способной победить волю народа жить на своей земле.
По мнению АРФД, в тяжелейших условиях именно партия взяла на себя «сверхчеловеческую миссию государственного строительства».
В заявлении упоминаются Арам Манукян, Ованес Каджазнуни, Гарегин Нжде, Дро, Рубен Тер-Минасян и другие деятели Первой Республики, сумевшие изменить судьбу народа в условиях войны, голода и массового переселения.
В завершение авторы подчеркнули, что дух Майских сражений продолжает жить в армянском народе.
«Мы есть, мы будем бороться и мы победим», — говорится в заявлении.
28 мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. Спустя всего три года после геноцида и массового изгнания армянский народ сумел организоваться, вести самооборону, одержать победу и создать собственное государство.