Իշխանության գալու դեպքում «Միասնության թևերը» նվազեցնելու է կախվածությունը Ռուսաստանից, հայտարարել է կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում՝ անդրադառնալով ՌԴ հայկական գյուղմթերքի արտահանման սահմանափակումներին:
Նա ասել է, որ Ռուսաստանի արգելքների պատճառով առաջին հերթին տուժում են հայ գյուղացին ու գործարարը՝ խոսելով լուծումների մասին:
«Բա 8 տարի իշխանության լինես ու չկարողանա՞ս էս հարցերը լուծել՝ իմանալով, որ նման բան կա ու ավելի կախված դարձնելով պետությունը Ռուսաստանից։ Դրա համար մենք մեր թիմով հստակ պատկերացնում ենք ինչպես պետք է լինի լուծումը։ Մենք անպայման իջեցնելու ենք կախվածությունը Ռուսաստանից ու վերացնենք կախվածությունը որևէ պետությունից»,- ասել է նա։
Թաթոյանը նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է բանակցել և արագ գտնել արտահանման նոր ուղղություններ, պետք է պետական աջակցությամբ կազմակերպվել սառնարանային տնտեսություններ և մթերման գործընթացներ՝ հնարավորինս նվազեցնել գյուղացիների կրած վնասները։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանում ծագումով Հայաստանից և ՀՀ-ից արտահանվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծման նկատմամբ՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան մեխանիզմի մշակումը։

В случае прихода к власти партия «Крылья единства» будет добиваться сокращения зависимости Армении от России. Об этом заявил кандидат в премьер-министры от партии Арман Татоян во время прямого эфира в Facebook, комментируя ограничения на экспорт армянской сельскохозяйственной продукции в Россию.
По его словам, от введенных Россией ограничений в первую очередь страдают армянские фермеры и предприниматели, поэтому необходимо искать системные решения проблемы.
«Как можно находиться у власти восемь лет и не решить эти вопросы, прекрасно понимая существующие риски, при этом делая государство еще более зависимым от России? У нашей команды есть четкое представление о том, каким должен быть выход из ситуации. Мы обязательно сократим зависимость от России и устраним зависимость от любого государства», — заявил он.
Татоян также отметил необходимость активных переговоров и оперативного поиска новых экспортных направлений. По его мнению, при поддержке государства следует развивать холодильные мощности и организовывать процессы закупки продукции, чтобы максимально сократить потери фермеров.
«Россельхознадзор» с 30 мая вводит временные ограничения на ввоз свежих томатов, огурцов, перца, зелени и клубники армянского происхождения или экспортируемых из Армении до выработки соответствующего механизма обеспечения безопасности поставляемой продукции.