Հունիսի 1-ին հայկական Eleveight AI ընկերությունը գործարկելու է աշխարհում եզակի արհեստական բանականության տվյալային կենտրոն՝ «ԱԲ գործարանը», որն աշխատելու է NVIDIA Blackwell B300 չիպերի հիման վրա։ Այդ մասին ֆեսյբուքյան իր էջում հայտնել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
«Հայաստանը պաշտոնապես միանում է արհեստական բանականության գլոբալ ենթակառուցվածք ունեցող երկրներին»,-գրել է նա:
Ծրագրի ներդրումային ծավալը կազմել է 70 միլիոն դոլար։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը քննարկել էին Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու նախագծի ընթացքին վերաբերող հարցեր։

1 июня армянская компания Eleveight AI запустит уникальный центр обработки данных для искусственного интеллекта, который позиционируется как «Фабрика ИИ». Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян.
По его словам, объект будет работать на базе чипов NVIDIA Blackwell B300.
«Армения официально присоединяется к числу стран, обладающих глобальной инфраструктурой искусственного интеллекта», — написал Айрапетян на своей странице в Facebook.
Объем инвестиций в проект составил 70 миллионов долларов.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян и вице-президент NVIDIA Рев Лебаредян обсудили ход реализации проекта компании Firebird по строительству в Армении фабрики искусственного интеллекта и центра обработки данных.