Հունիսի 1-ին հայկական Eleveight AI ընկերությունը գործարկելու է աշխարհում եզակի արհեստական բանականության տվյալային կենտրոն՝ «ԱԲ գործարանը», որն աշխատելու է NVIDIA Blackwell B300 չիպերի հիման վրա։ Այդ մասին ֆեսյբուքյան իր էջում հայտնել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
«Հայաստանը պաշտոնապես միանում է արհեստական բանականության գլոբալ ենթակառուցվածք ունեցող երկրներին»,-գրել է նա:
Ծրագրի ներդրումային ծավալը կազմել է 70 միլիոն դոլար։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը քննարկել էին Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու նախագծի ընթացքին վերաբերող հարցեր։

29 May 2026 - 12:03 AMT
Armenian company Eleveight AI will launch a unique artificial intelligence data center, described as an AI factory, on June 1. The facility will operate using NVIDIA Blackwell B300 chips, according to Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan.
“Armenia is officially joining the ranks of countries with global artificial intelligence infrastructure,” Hayrapetyan wrote on his Facebook page.
The investment volume of the project amounts to $70 million.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan and NVIDIA Vice President Rev Lebaredian discussed the progress of Firebird’s project to build an artificial intelligence factory and data center in Armenia.