29 Մայիս 2026 - 10:28 AMT
Ընդդիմախոսների հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները իրավական հետևանքներ չեն ունենալու։ Դատախազությունը հաստատել է քննիչի կողմից կազմված՝ վարույթ չնախաձեռնելու արձանագրության իրավաչափությունը, հայտնում է Factor.am-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 18-ին նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, երկու առանձին դրվագներում բանավիճելով արցախցի հանրային գործիչ Արթուր Օսիպյանի և բժիշկ Արփինե Սողոյանի հետ, Հայաստանի նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի, ինչպես նաև ԱԺ առաջիկա ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ղեկավարներ Սամվել Կարապետյանի և Գագիկ Ծառուկյանի հասցեին «սատկացնելու, կզացնելու» վերաբերյալ հայտարարություններ էր արել։
Դրանից հետո «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը հաղորդում է ներկայացրել իրավապահ մարմիններին։
Սակայն Քննչական կոմիտեն արձանագրել է, որ Փաշինյանի հայտարարություններում հանցագործության հատկանիշներ առկա չեն, և ընդունել է վարույթ չնախաձեռնելու որոշում։ Այդ որոշումն օրինականության գնահատման նպատակով ուղարկվել է դատախազություն։

29 Май 2026 - 12:08 AMT
Заявления премьер-министра Никола Пашиняна в адрес своих оппонентов не повлекут правовых последствий. Прокуратура подтвердила законность составленного следователем протокола об отказе в возбуждении производства, сообщает «Factor.am ».
18 мая в ходе предвыборной кампании Пашинян в двух отдельных эпизодах, полемизируя с общественным деятелем из Арцаха Артуром Осипяном и врачом Арпине Согоян, сделал резкие заявления в адрес бывших президентов Армении Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна, а также руководителей политических сил, участвующих в предстоящих парламентских выборах, Самвела Карапетяна и Гагика Царукяна.
После этого кандидат в депутаты от альянса партий «Сильная Армения» и адвокат Арам Вардеванян направил соответствующее сообщение в правоохранительные органы.
Однако Следственный комитет пришел к выводу, что в заявлениях Пашиняна отсутствуют признаки преступления, и принял решение не возбуждать производство. Для оценки законности это решение было направлено в прокуратуру.