29 Մայիս 2026 - 11:28 AMT
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը նախընտրական քարոզարշավ է անցկացրել Կիրանցում` մեկնարկելով գյուղի հայտնի պատի մոտից, որտեղ կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է դրա կառուցման հանգամանքներին և սահմանային զարգացումներին։
«Սա ամոթի պատ է, քանի որ կողմերը պետք է պայմանավորվեին, որ ճանաչված սահմանային գծից զորքերը, եթե առաջ են կանգնած, ետ են քաշվում։ Իսկ հիմա ի՞նչ է տեղի ունեցել, Հայաստանը իր զոսրքերը ետ է քաշել և կառուցել այդ պատը»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նրա խոսքով՝ պատի լուսանկարահանումը թույլատրված չէ, սակայն Հայաստանի տուրիզմի կոմիտեն այն լուսանկարել և իր կայքում ներկայացրել է որպես խաղաղության խորհրդանիշ։
Մարուքյանը նաև նշել է, որ, իր գնահատմամբ, Ադրբեջանը պետք է ի պատասխան ազատեր Բերքաբերի օկուպացված վարելահողերը, սակայն դա տեղի չի ունեցել։

29 Май 2026 - 12:37 AMT
Партия «Просвещенная Армения» провела предвыборную акцию в селе Киранц, начав мероприятие у известной приграничной стены. Председатель партии Эдмон Марукян прокомментировал обстоятельства ее строительства и последние события, связанные с процессом делимитации границы.
«Это стена позора, потому что стороны должны были договориться о том, что войска, находящиеся впереди признанной границы, будут отведены назад. А что произошло на самом деле? Армения отвела свои войска и построила эту стену», — заявил Марукян, сообщает «Radar Armenia».
По его словам, фотографировать стену не разрешается, однако Комитет по туризму Армении сфотографировал ее и разместил изображение на своем сайте как символ мира.
Марукян также отметил, что, по его оценке, Азербайджан в ответ должен был освободить занятые сельскохозяйственные угодья Беркабера, однако этого не произошло.