Ենթադրյալ ընտրակաշառքի վերաբերյալ «Ուժեղ Հայաստանին» առնչվող գրեթե ամենօրյա հրապարակվող ձայնագրությունները «քաղաքական նպատակ են հետապնդում և ուղղված են իրենց ուժը թիրախավորելուն», հայտարարել է նախընտրական ցուցակի 3-րդ համար Գոհար Մելոյանը, հայտնում է Factor․am-ը:
«Մենք բնավ կարիք չունենք կաշառք բաժանելու, որովհետև էն բնական հոսքը դեպի մեր քաղաքական ուժ, եթե տեսնում եք, էդ չի ենթադրում կաշառք: Ինչի՞ համար կաշառք բաժանենք, մեծ սեր ու հարգանք ենք վայելում, ու մարդիկ ինքնաբերաբար գալիս են, անգամ էս ճնշումների պարագայում՝ անդամագրվում են մեզ: Դրա մասին վկայում են նաև էն բազմամարդ հավաքները, որոնց դուք ականատես եք լինում»,- ասել է Գոհար Մելոյանը։
Նրա խոսքով՝ ձայնագրությունների իսկությունը հաստատված չէ, դրանք փորձաքննություն չեն անցել, և հայտնի չէ, թե ովքեր են դրանցում խոսող անձինք։
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձայնագրությունները մի նպատակ ունեն՝ հարվածել մեր քաղաքական ուժի հանրային ընկալմանը և հեղինակազրկել մեզ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով ձայնագրություններում բաց կապով չխոսելու վերաբերյալ հիշատակումներին՝ Մելոյանը նշել է, որ հնարավոր է՝ դրանք ևս սադրիչ բնույթ կրեն։
«Կրկին ասում եմ՝ էդ ամենը պետք է փորձաքննվի: Էս երկիրը, ի վերջո, գոնե թղթի վրա իրավական ու ժողովրդավար է, իսկ էդ ամենը, ինչ հիմա իրենք անում են, դա էդ ժողովրդավարության ու իրավականության տրամաբանությանը հակասում է»,- ասել է Մելոյանը։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի՝ այլ երկրների քաղաքացիությունից հրաժարվելու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան, Մելոյանը նշել է, որ դա տեխնիկապես բարդ և ժամանակատար գործընթաց է։
«Ինչպես հայտարարել ենք՝ մեկնարկը տրված է ու գործընթացը շարունակվում է: Կոնկրետ ժամկետով սահմանված չէ, թե էս երկրում քաղաքացիությունը երբ է դադարում: Թե դե յուրե երբ կունենանք դադարեցման իրավիճակը, պարոն Վարդևանյանն ավելի ճշգրիտ կպատասխանի»,- ընդգծել է Գոհար Մելոյանը։
Հարցին պատասխանելով՝ նա անդրադարձել է նաև նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի՝ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկություններին՝ դրանք որակելով որպես մանիպուլյատիվ: Նա նշել է, որ արդեն սկսվել են դատական գործընթացներ՝ զրպարտության և վիրավորանքի հիմքերով։
Այն հարցին, թե ում դեմ են ներկայացվել դատական հայցերը, Մելոյանը պատասխանել է. «Ովքեր շահարկել են էդ թեման, հատկապես պաշտոնատար անձանց կողմից: Ու, բնականաբար, պետք է գոնե սկսեն հետևանքներ կրել իրենց խոսքերի համար»:
Ասուլիսի ավարտին հնչած հարցին, թե արդյոք պատրաստվում են դատի տալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սամվել Կարապետյանին լրտես անվանելու համար, նա պատասխանել է, որ բոլոր հայտարարություններին ընթացք է տրվում:
«Եթե չեմ սխալվում, գործընկերներս արդեն ընթացք են տալիս էդ բոլոր հայտարարություններին։ Պարոն Վարդևանյանը մանրամասները կներկայացնի, բայց մենք փորձելու ենք բոլոր էդ զրպարտություններին, վիրավորանքներին, հանցավոր տարրեր պարունակող հայտարարությունների նկատմամբ թե՛ հանցագործությունների մասին հաղորդումներ տալ, թե՛ քաղաքացիաիրավական դաշտում գնալ դրանց հետքերով»,- հայտարարել է Գոհար Մելոյանը։

29 May 2026 - 14:04 AMT
The recordings published almost daily in connection with the alleged vote-buying case involving the Strong Armenia alliance serve political purposes and are aimed at targeting the political force, according to Gohar Meloyan, third on the alliance’s electoral list, Factor.am reports.
“We have absolutely no need to distribute bribes because the natural flow of people toward our political force speaks for itself. Why would we hand out bribes? We enjoy tremendous public affection and respect, and people join us voluntarily, even under the current pressure. The large gatherings you have witnessed are proof of that,” Meloyan said.
According to her, the authenticity of the recordings has not been established, they have not undergone expert examination and it remains unclear who the speakers in the recordings are.
“The recordings released by the Anti-Corruption Committee have one purpose: to damage public perceptions of our political force and discredit us,” she said.
Commenting on references in the recordings to avoiding discussions over open communication channels, Meloyan suggested those elements could also be provocative in nature.
“I repeat that all of this must be examined. At least on paper, this country is a legal and democratic state, and what is being done now contradicts the logic of both democracy and the rule of law,” she said.
Asked about Strong Armenia’s candidate for prime minister, Samvel Karapetyan, and the process of renouncing foreign citizenship, Meloyan said the procedure is technically complex and time-consuming.
“As we have already stated, the process has begun and is ongoing. There is no fixed deadline defining when citizenship ceases in this country. As for when the termination will formally take effect, Mr. Vardevanyan can provide a more precise answer,” she said.
Meloyan also addressed reports claiming that Narek Karapetyan, the first candidate on the alliance’s electoral list, holds Russian citizenship, describing the allegations as manipulative. She added that legal proceedings for defamation and insult have already been initiated.
Asked against whom the lawsuits had been filed, she replied: “Against those who exploited this issue, especially public officials. Naturally, they should begin facing consequences for their statements.”
Responding to a question about whether the alliance intends to sue Prime Minister Nikol Pashinyan for calling Samvel Karapetyan a spy, Meloyan said all such statements are being reviewed.
“If I am not mistaken, my colleagues are already taking action regarding all of those statements. Mr. Vardevanyan will provide details, but we will seek legal remedies for all instances of defamation, insults and statements containing elements of criminal conduct, both through criminal complaints and civil proceedings,” Meloyan said.