Ենթադրյալ ընտրակաշառքի վերաբերյալ «Ուժեղ Հայաստանին» առնչվող գրեթե ամենօրյա հրապարակվող ձայնագրությունները «քաղաքական նպատակ են հետապնդում և ուղղված են իրենց ուժը թիրախավորելուն», հայտարարել է նախընտրական ցուցակի 3-րդ համար Գոհար Մելոյանը, հայտնում է Factor․am-ը:
«Մենք բնավ կարիք չունենք կաշառք բաժանելու, որովհետև էն բնական հոսքը դեպի մեր քաղաքական ուժ, եթե տեսնում եք, էդ չի ենթադրում կաշառք: Ինչի՞ համար կաշառք բաժանենք, մեծ սեր ու հարգանք ենք վայելում, ու մարդիկ ինքնաբերաբար գալիս են, անգամ էս ճնշումների պարագայում՝ անդամագրվում են մեզ: Դրա մասին վկայում են նաև էն բազմամարդ հավաքները, որոնց դուք ականատես եք լինում»,- ասել է Գոհար Մելոյանը։
Նրա խոսքով՝ ձայնագրությունների իսկությունը հաստատված չէ, դրանք փորձաքննություն չեն անցել, և հայտնի չէ, թե ովքեր են դրանցում խոսող անձինք։
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձայնագրությունները մի նպատակ ունեն՝ հարվածել մեր քաղաքական ուժի հանրային ընկալմանը և հեղինակազրկել մեզ»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով ձայնագրություններում բաց կապով չխոսելու վերաբերյալ հիշատակումներին՝ Մելոյանը նշել է, որ հնարավոր է՝ դրանք ևս սադրիչ բնույթ կրեն։
«Կրկին ասում եմ՝ էդ ամենը պետք է փորձաքննվի: Էս երկիրը, ի վերջո, գոնե թղթի վրա իրավական ու ժողովրդավար է, իսկ էդ ամենը, ինչ հիմա իրենք անում են, դա էդ ժողովրդավարության ու իրավականության տրամաբանությանը հակասում է»,- ասել է Մելոյանը։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանի՝ այլ երկրների քաղաքացիությունից հրաժարվելու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան, Մելոյանը նշել է, որ դա տեխնիկապես բարդ և ժամանակատար գործընթաց է։
«Ինչպես հայտարարել ենք՝ մեկնարկը տրված է ու գործընթացը շարունակվում է: Կոնկրետ ժամկետով սահմանված չէ, թե էս երկրում քաղաքացիությունը երբ է դադարում: Թե դե յուրե երբ կունենանք դադարեցման իրավիճակը, պարոն Վարդևանյանն ավելի ճշգրիտ կպատասխանի»,- ընդգծել է Գոհար Մելոյանը։
Հարցին պատասխանելով՝ նա անդրադարձել է նաև նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի՝ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկություններին՝ դրանք որակելով որպես մանիպուլյատիվ: Նա նշել է, որ արդեն սկսվել են դատական գործընթացներ՝ զրպարտության և վիրավորանքի հիմքերով։
Այն հարցին, թե ում դեմ են ներկայացվել դատական հայցերը, Մելոյանը պատասխանել է. «Ովքեր շահարկել են էդ թեման, հատկապես պաշտոնատար անձանց կողմից: Ու, բնականաբար, պետք է գոնե սկսեն հետևանքներ կրել իրենց խոսքերի համար»:
Ասուլիսի ավարտին հնչած հարցին, թե արդյոք պատրաստվում են դատի տալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սամվել Կարապետյանին լրտես անվանելու համար, նա պատասխանել է, որ բոլոր հայտարարություններին ընթացք է տրվում:
«Եթե չեմ սխալվում, գործընկերներս արդեն ընթացք են տալիս էդ բոլոր հայտարարություններին։ Պարոն Վարդևանյանը մանրամասները կներկայացնի, բայց մենք փորձելու ենք բոլոր էդ զրպարտություններին, վիրավորանքներին, հանցավոր տարրեր պարունակող հայտարարությունների նկատմամբ թե՛ հանցագործությունների մասին հաղորդումներ տալ, թե՛ քաղաքացիաիրավական դաշտում գնալ դրանց հետքերով»,- հայտարարել է Գոհար Մելոյանը։

29 Май 2026 - 14:07 AMT
Публикуемые почти ежедневно записи по делу о предполагаемом подкупе избирателей, которые связывают с альянсом «Сильная Армения», преследуют политические цели и направлены на атаку против этой политической силы. Об этом заявила третий номер предвыборного списка альянса Гоар Мелоян, сообщает «Factor.am ».
«У нас нет никакой необходимости раздавать взятки, потому что естественный приток людей к нашей политической силе говорит сам за себя. Зачем нам кого-то подкупать? Мы пользуемся большой любовью и уважением, люди приходят к нам добровольно и даже в условиях нынешнего давления вступают в наши ряды. Об этом свидетельствуют и многочисленные собрания, которые вы видите», — сказала Мелоян.
По ее словам, подлинность опубликованных записей не подтверждена, экспертиза не проводилась, а личности участников разговоров неизвестны.
«Записи, опубликованные Антикоррупционным комитетом, преследуют одну цель — нанести удар по общественному восприятию нашей политической силы и дискредитировать нас», — заявила она.
Комментируя упоминания в записях о нежелательности общения по открытым каналам связи, Мелоян допустила, что и эти фрагменты могут носить провокационный характер.
«Еще раз повторяю: все это должно пройти экспертизу. Эта страна, по крайней мере на бумаге, остается правовым и демократическим государством, а то, что сейчас происходит, противоречит принципам демократии и законности», — подчеркнула она.
Отвечая на вопрос об отказе кандидата в премьер-министры от альянса Самвела Карапетяна от иностранного гражданства, Мелоян отметила, что этот процесс является технически сложным и занимает длительное время.
«Как мы уже заявляли, процесс начат и продолжается. Закон не устанавливает конкретного срока прекращения гражданства. Когда именно это произойдет де-юре, более точно сможет пояснить господин Вардеванян», — сказала она.
Мелоян также прокомментировала распространяемую информацию о том, что первый номер списка альянса Нарек Карапетян якобы имеет российское гражданство, назвав такие заявления манипулятивными. По ее словам, уже инициированы судебные процессы по фактам клеветы и оскорблений.
На вопрос о том, против кого поданы иски, она ответила: «Против тех, кто спекулировал на этой теме, особенно если речь идет о должностных лицах. Естественно, они должны хотя бы начать нести ответственность за свои слова».
Отвечая на вопрос о возможном иске против премьер-министра Никола Пашиняна за то, что он назвал Самвела Карапетяна шпионом, Мелоян заявила, что все подобные высказывания получают правовую оценку.
«Если не ошибаюсь, мои коллеги уже занимаются всеми этими заявлениями. Господин Вардеванян представит подробности, но мы намерены реагировать на все случаи клеветы, оскорблений и высказываний с признаками противоправных действий как путем подачи сообщений о преступлениях, так и через гражданско-правовые механизмы», — заявила Гоар Мелоян.