«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, գործարար Սամվել Կարապետյանը զրպարտության հիմքով դատական հայց է ներկայացրել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության դեմ։ Այս մասին տեղեկություն է հրապարակվելմիասնական դատական տեղեկատվական համակարգում։
Կարապետյանը պահանջել է, որպեսզի պատասխանող կողմերը՝ «Հանրային հեռուստատեսություն» ՓԲԸ-ն և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, հայցի բավարարման վերաբերյալ դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո եռօրյա ժամկետում հրապարակայնորեն հերքեն իր մասին տարածված՝ զրպարտություն համարվող տեղեկությունները, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հայցում նշվել է, որ Հանրային հեռուստաընկերությամբ հեռարձակված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզչական տեսանյութում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի վերաբերյալ տարածվել են զրպարտչական բնույթի կեղծ տեղեկություններ։
«Սամվել Կարապետյանի վերաբերյալ հնչեցված «օլիգարխ», «պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն կազմելու», «ժողովրդին խաբելու», «վախեցնելու», «իշխանության գալու համար ձայներ գնելու», «պատերազմ հրահրելու», «Հայաստանի անկախությունը վերացնելու», «օտարերկրյա լրտես հանդիսանալու» մասին արտահայտություններն ամբողջությամբ սուտ են և չեն համապատասխանում իրականությանը»,–նշված է հայցի պահանջում։
Կարապետյանը նաև պահանջել է պարտավորեցնել «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲ ընկերությանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել՝ իր արժանապատվությունն ու բարի համբավը վիրավորական արտահայտություններով արատավորելու համար։
Կարապետյանը զրպարտության հիմքով դատական հայցեր է ներկայացրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դեմ նաև 2025 թվականի նոյեմբերին և հուլիսին։

Лидер партии «Сильная Армения» и предприниматель Самвел Карапетян подал иск о защите чести и достоинства против правящей партии «Гражданский договор» и Общественного телевидения Армении. Информация об этом опубликована в Единой судебной информационной системе.
Карапетян требует обязать ответчиков — ЗАО «Общественное телевидение Армении» и партию «Гражданский договор» — в течение трех дней после вступления судебного решения в законную силу публично опровергнуть сведения, которые он считает клеветническими, сообщает «Sputnik Армения».
В иске утверждается, что в агитационном видеоролике партии «Гражданский договор», показанном в эфире Общественного телевидения, были распространены ложные сведения о Самвеле Карапетяне, имеющие клеветнический характер.
Согласно исковым требованиям, высказывания о том, что Карапетян является «олигархом», создает «трехглавую партию войны», «обманывает народ», «запугивает людей», «покупает голоса ради прихода к власти», «разжигает войну», «стремится ликвидировать независимость Армении» и является «иностранным шпионом», полностью не соответствуют действительности.
Кроме того, Карапетян требует обязать Общественное телевидение и партию «Гражданский договор» публично принести извинения за распространение оскорбительных высказываний, которые, по его мнению, нанесли ущерб его чести, достоинству и деловой репутации.
Ранее Самвел Карапетян уже подавал иски о клевете против партии «Гражданский договор» в июле и ноябре 2025 года.