Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու դեպքի առթիվ իրականացվում է նախաքննություն:
Նախաքննության ընթացքում Ա.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնությունը):
Ներկայացված մեղադրանքում Ա.Խ․-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, զղջացել Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքն իբր հակառակորդին հանձնելու վերաբերյալ սուտ տեղեկություն հայտնելու համար` պատճառաբանելով, որ գտնվելով ոչ սթափ վիճակում՝ մասնակցել է Ն.Կ.-ի կողմից կազմակերպված հավաքին, որտեղ հանդիպել է Ա.Ա.-ին, ով տեղեկացված լինելով իր սոցիալական խնդիրների մասին՝ անմիջապես՝ 2026 թվականի մայիսի 20-ին կազմակերպել է լրագրողի հետ հարցազրույցը:
Ա․Խ․–ն նշել է նաև, որ ավելի վաղ՝ 2026 թվականի ապրիլի 17-ից մինչև մայիսի 8-ը, որպես դիտորդ մարտական հերթապահություն է ստանձնել Ջերմուկի զորամասի N մարտական դիրքում։ Մարտական հերթապահության օրերին գտնվել է սթափ վիճակում:

29 Май 2026 - 14:09 AMT
В отношении лица, распространившего ложное сообщение о якобы сдаче противнику боевой позиции на направлении Джермука, возбуждено публичное уголовное преследование. Об этом сообщил Следственный комитет Армении.
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета продолжается предварительное расследование по факту заведомо ложного доноса и организации ложного доноса о сдаче боевой позиции на джермукском направлении.
В ходе расследования в отношении А.Х. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 476 Уголовного кодекса Армении, предусматривающей ответственность за ложный донос.
Согласно сообщению ведомства, А.Х. полностью признал свою вину и раскаялся в распространении ложной информации о том, что боевая позиция на направлении Джермука якобы была передана противнику.
По его словам, находясь в состоянии алкогольного опьянения, он принял участие в собрании, организованном Н.К., где встретился с А.А. Последний, как утверждает обвиняемый, зная о его социальных проблемах, организовал для него интервью с журналистом 20 мая 2026 года.
А.Х. также сообщил, что с 17 апреля по 8 мая 2026 года нес боевое дежурство в качестве наблюдателя на одной из позиций воинской части, расположенной в районе Джермука, и в период службы находился в трезвом состоянии.