30 Մայիս 2026 - 07:50 AMT
Հավաք` Արցախի ներկայացուցչության շենքի մոտ․ Երիցյանն ասել է, որ արցախցիները կարող են մասնակցել ընտրություններին
Մայիսի 29-ին արցախցիները հավաքվել էին Արցախի ներկայացուցչության շենքի դիմաց՝ պահանջելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներողություն խնդրի ոչ միայն կալանքի տակ գտնվող Արթուր Օսիպյանից, այլև մյուս արցախցիներից նրանց «փախածներ» անվանելու համար։
Անդրադարձ է եղել նաև արցախցիների ընտրելու իրավունքին: Փաստաբան Ռոման Երիցյանը, դիմելով հավաքվածներին, կրկին ասել է, որ արցախցիները ևս կարող են մասնակցել առաջիկա ընտրություններին, հայտնում է Factor.am-ը:
Վերջին օրերին փաստաբանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառումներ է կատարել՝ ընդգծելով, որ արդեն առկա են դատական ակտեր, որոնց հիման վրա դեռևս ՀՀ քաղաքացիություն չստացած արցախցիները կարող են իրացնել իրենց ընտրական իրավունքը։
«Չորս հոգի դիմել են դատական պաշտպանության՝ ընտրացուցակներում իրենց ներառելու պահանջով։ Նրանցից երեքի պահանջը դատական ակտով բավարարվել է, ընդ որում, այդ որոշումները ուժի մեջ են մտնում հրապարակման պահից և վերանայման ու բողոքարկման ենթակա չեն։ Մեկի մերժումը զուտ պայմանավորել է այն հանգամանքով, որ վեճը ենթակա է քննության ոչ թե քաղաքացիական, այլ վարչական դատավարության կարգով։ Այսինքն՝ չի ասել՝ արցախցին չունի ընտրական իրավունք։ Իսկ մնացած երեք դատական ակտերով հստակ արձանագրվել է, որ արցախցին, անկախ «070» կոդով անձնագիր ունենալու հանգամանքից, քաղաքացիություն ընդունելուց կամ չընդունելուց, ունի ընտրական իրավունք»,- մանրամասնել է փաստաբանը։
Երիցյանը մատնանշել է, որ «Քաղաքացիության մասին» օրենքի համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր կարող է կրել բացառապես ՀՀ քաղաքացին, և եթե արցախցին ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր, որի առաջին էջում նշված է նրա՝ ՀՀ քաղաքացի լինելը, ապա այդ քաղաքացիությունը կարող է դադարել միայն օրենքով նախատեսված կարգով։
«Այլ եղանակով քաղաքացիությունը դադարեցնել հնարավոր չէ։ Իսկ որևիցե օրենքով կամ նորմատիվ իրավական ակտով սահմանված չէ, որ քաղաքացու քաղաքացիությունը կարող է դադարել կառավարության որոշմամբ։ Սա է դատարանի որոշման տրամաբանությունը։ Դատարանն ասում է՝ եթե դու այդ մարդուն շնորհել ես ՀՀ քաղաքացիություն կամ այդ մարդը ունի ՀՀ քաղաքացիություն, ապա կառավարության որոշմամբ այն դադարել չի կարող։ Եվ քանի որ Սահմանադրության ու Ընտրական օրենսգրքի ուժով ՀՀ քաղաքացին ունի ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների մասնակցելու և քվեարկելու իրավունք, ուստի արցախցիները այդ պարզ տրամաբանությամբ կարող են մասնակցել սպասվող ընտրություններին»,-ասել է Երիցյանը:
Փաստաբանի այս պնդումներին վերջին օրերին հակադարձել է Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։ Ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը շեշտել է, որ ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ստանալու միակ ճանապարհը ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելն է։
Անդրադառնալով դատական ակտերին՝ ծառայությունը շեշտել է, որ նման որոշումներ կայացնելու իրավասություն ունի ոչ թե Քաղաքացիական, այլ Վարչական դատարանը։
Հավաքի ընթացքում Ռոման Երիցյանը ծառայության այդ հայտարարությունը «անհեթեթ» է որակել։
«Ներքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունը՝ բառի բուն իմաստով անարգանք է, որովհետև դատարանը իր որոշման մեջ հստակ նշել է՝ որոշումը ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, վերջնական է և բողոքարկման ենթակա չէ։ ՆԳՆ-ն սա անտեսեց, ասում է՝ չէ, այդպես չէ։ Ու գիտեք զարմանալին ինչն է, որ Ներքին գործերի նախարարությունը բողոքարկել է դատարանի որոշումը։ Բողոքարկել է մի որոշում, որը որ բողոքարկման ենթակա չէ։ Հաջորդ գործողությունները, որոնք իմ մոտ շատ մեծ զարմանք են առաջացրել՝ կայծակնային արագությամբ դատարանը վարույթ է ընդունել, Վերաքննիչ դատարանը վարույթ է ընդունել բողոքարկման ոչ ենթակա որոշումը։ Ընդ որում, եթե նախկին դատավարական օրենսգրքով դատական ակտերը, եթե դրանք հանգեցնում են առերևույթ դատական սխալի կամ մարդու սահմանադրական իրավունքների բուն էության խաթարման և այլն, արդարադատության բուն էության խաթարման, ապա Վերաքննիչ դատարանը ուներ նման բողոքները վարույթ ընդունելու հնարավորություն՝ անկախ դրանք բողոքարկման ենթակա լինելու հանգամանքից։ Նոր դատավարական օրենսգրքով Վերաքննիչ դատարանը նման լիազորություն չունի։ Մինչդեռ կայացնում է կայծակնային արագությամբ բողոքը վարույթ ընդունելու վերաբերյալ որոշում՝ արձանագրելով, որ չկան բողոքը վերադարձնելու կամ դրա ընդունումը մերժելու հիմքեր»։
Հավաքի մասնակիցները անդրադարձել են նաև արցախցի Արթուր Օսիպյանի վիճակին, որն արդեն 11-րդ օրն է հացադուլի մեջ է։

29 мая арцахцы собрались у здания Представительства Арцаха, требуя, чтобы премьер-министр Никол Пашинян принес извинения не только находящемуся под стражей Артуру Осипяну, но и другим арцахцам за то, что назвал их «сбежавшими».
На акции также обсуждалось право арцахцев участвовать в выборах. Обращаясь к собравшимся, адвокат Роман Ерицян вновь заявил, что арцахцы могут принять участие в предстоящих выборах, сообщает «Factor.am ».
В последние дни адвокат публиковал на своей странице в Facebook записи, подчеркивая, что уже существуют судебные акты, на основании которых арцахцы, еще не получившие гражданство Армении в установленном порядке, могут реализовать свое избирательное право.
«Четыре человека обратились за судебной защитой с требованием включить их в списки избирателей. Требования троих были удовлетворены судебными актами, причем эти решения вступают в силу с момента публикации, являются окончательными и не подлежат пересмотру или обжалованию. Отказ по одному делу был обусловлен исключительно тем, что спор подлежит рассмотрению не в порядке гражданского, а административного судопроизводства. То есть суд не сказал, что арцахец не имеет избирательного права. В остальных трех судебных актах четко зафиксировано, что арцахец обладает избирательным правом независимо от наличия паспорта с кодом «070» и независимо от того, принял он гражданство или нет», — пояснил адвокат.
Ерицян отметил, что согласно закону «О гражданстве» паспорт гражданина Республики Армения может иметь исключительно гражданин Армении. Если арцахец обладает паспортом Республики Армения, в котором на первой странице указано его гражданство, то оно может быть прекращено только в порядке, установленном законом.
«Иным способом прекратить гражданство невозможно. Ни один закон или нормативный правовой акт не предусматривает возможность прекращения гражданства решением правительства. Именно на этом основана логика судебного решения. Суд говорит: если вы предоставили этому человеку гражданство Армении или если он является гражданином Армении, то правительство не может прекратить это гражданство своим решением. Поскольку Конституция и Избирательный кодекс предоставляют гражданину Армении право участвовать и голосовать на выборах в Национальное собрание, арцахцы по этой простой логике могут участвовать в предстоящих выборах», — заявил Ерицян.
В последние дни этим утверждениям возразила Служба миграции и гражданства. Руководитель службы Нелли Давтян подчеркнула, что единственным способом получить право участвовать в выборах является приобретение гражданства Республики Армения.
Комментируя судебные акты, служба отметила, что полномочиями по вынесению подобных решений обладает не Гражданский, а Административный суд.
Во время акции Роман Ерицян назвал заявление службы «абсурдным».
«Заявление, распространенное Министерством внутренних дел, в буквальном смысле является проявлением неуважения, поскольку суд прямо указал в своем решении, что оно вступает в силу с момента публикации, является окончательным и не подлежит обжалованию. МВД проигнорировало это и утверждает обратное. Самое удивительное, что министерство обжаловало решение, которое не подлежит обжалованию. Следующее обстоятельство, которое вызвало у меня большое удивление, — это то, что Апелляционный суд молниеносно принял к производству жалобу на необжалуемое решение. По прежнему процессуальному кодексу Апелляционный суд мог принимать такие жалобы при наличии признаков судебной ошибки или нарушения конституционных прав. Новый процессуальный кодекс таких полномочий уже не предусматривает. Тем не менее суд оперативно принял жалобу к производству, указав, что отсутствуют основания для ее возврата или отказа в принятии», — заявил он.
Участники акции также обсудили состояние арцахца Артура Осипяна, который уже 11-й день проводит голодовку.