ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը չի մասնակցի հունիսի 7-ի ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ընտրացուցակների առաջին համարների բանավեճին: Այդ մասին նա ասել է Հանրայինի եթերում:
«Այդ ֆորմատը ինձ դուր չի գալիս, 19 հոգի, փոքր կտորներով, հնարավոր չի լինում թեման բացել, լավ ֆորմատ չի։ Ես կարծում եմ, որ այլ կերպ պետք է լիներ»,- ասել է նա։
Հանրային հեռուստաընկերությունը հայտարարել է նախընտրական խոշոր հեռուստաբանավեճերի կազմակերպման մասին, որոնք նախատեսված են հունիսի 1-ին, 2-ին և 4-ին և հեռարձակվելու են ուղիղ եթերում։ Հունիսի 4-ին նախատեսված եզրափակիչ բանավեճին հրավիրվել են քաղաքական ուժերի ցուցակների առաջին համարները։

30 May 2026 - 09:44 AMT
Former Armenian President and Hayastan Alliance candidate Robert Kocharyan has announced that he will not participate in the debate among the lead candidates of political forces contesting the June 7 elections.
Speaking on Armenia’s Public Television, Kocharyan said he was dissatisfied with the format of the event.
“I do not like that format. There are 19 people, speaking in very small segments, and it is impossible to properly develop a topic. It is not a good format. I believe it should have been organized differently,” he said.
Public Television of Armenia has announced a series of major pre-election televised debates scheduled for June 1, June 2 and June 4, to be broadcast live.
The final debate on June 4 is expected to feature the first-number candidates heading the electoral lists of the participating political forces.