1 Հունիս 2026 - 07:33 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Երևանում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է «վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն իրականացրած անձանցից մեկի ինքնությունը»։
«Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականից օտարերկրյա պետությունում բնակվող Մ․Մ․-ն առնվազն 4 անձանց հետ խմբի կազմում, ՀՀ վարչապետի քաղաքական և պետական գործունեության կատարման հետ կապված, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ՝ ձեռք են բերել միջոցներ և ստեղծել պայմաններ, մասնավորապես՝ ինքնությունը քողարկելու նպատակով ձեռք են բերել հանդերձանք և դիմակներ, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գտնվելու վայրերի, քարոզարշավի երթուղիների վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով սպանությունը, որից հետո նշված հանդերձանքով և դիմակավորված, տեսաձայնագրել և տարածել են տեսաուղերձ՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որի ընթացքում հնչեցրել են սպառնալիքներ:
Բացի այդ, 2026 թվականի մայիսի 16-ին անձինք որսացել են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային կայքի համակարգում պահվող, համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տեսաուղերձը հրապարակելով՝ խոչընդոտել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին նախորդող նախընտրական քարոզչությանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը՝ կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական գործունեության կատարման հետ), 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Վերջինիս վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում։
Ավելի վաղ համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, որում մի քանի դիմակավոր անձինքին են, որոնց ձեռքին, ենթադրաբար, ինքնաձիգներ են: Նրանցից մեկը Արցախի բարբառով, դիմելով Փաշինյանին, ասում է․ «Նիկոլ, քեզ ջրելու ենք»: Փաշինյանն անդրադարձել էր տեսանյութին՝ ասելով․ «Էս փսլինքներին նայի, մասկեքը հագել են, իբր ուժեղ տղերք են»։ ՔԿ-ն հայտնել էր, որ նրանց մեծ մասը գտնվում է արտերկրում:

Armenia’s Investigative Committee has announced that, within the framework of an ongoing criminal case in Yerevan, investigators have identified “one of the individuals involved in preparing the assassination of the prime minister.”
“Specifically, apparent factual evidence has been obtained indicating that M.M., who has resided in a foreign country since 2024, together with at least four other individuals acting as a group, intended to unlawfully deprive the Prime Minister of Armenia of his life in connection with his political and state activities. To that end, they acquired means and created conditions for the crime. In particular, they obtained clothing and masks to conceal their identities and collected information about the prime minister’s locations and campaign routes, thereby preparing the murder. Subsequently, wearing the clothing and masks, they recorded and distributed a video message addressed to the prime minister, during which threats were made.
In addition, on May 16, 2026, the individuals intercepted data (a video) transmitted during a live broadcast and stored within the system of an internet platform not intended for public use. By publishing the video message, they obstructed election campaigning ahead of the Armenian parliamentary elections scheduled for June 7, 2026,” the statement said.
Public criminal prosecution has been initiated against M.M. under Article 43-155, Part 2, Clauses 1 and 8 of the Criminal Code (preparation for murder committed by a group of persons in connection with the victim’s state and political activities), as well as Article 211, Part 2, Clauses 2 and 5 (obstructing election campaigning by a group of persons through other means).
A detention order has been issued against the suspect.
Earlier, a video circulated online showing several masked individuals holding what appeared to be assault rifles. One of them, speaking in the Artsakh dialect and addressing Pashinyan, said: “Nikol, we’re going to take you out.” Pashinyan later commented on the video, saying: “Look at these punks, they put on masks and think they’re tough guys.” The Investigative Committee had previously stated that most of the individuals involved were located abroad.