1 Հունիս 2026 - 07:33 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Երևանում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է «վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն իրականացրած անձանցից մեկի ինքնությունը»։
«Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականից օտարերկրյա պետությունում բնակվող Մ․Մ․-ն առնվազն 4 անձանց հետ խմբի կազմում, ՀՀ վարչապետի քաղաքական և պետական գործունեության կատարման հետ կապված, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ՝ ձեռք են բերել միջոցներ և ստեղծել պայմաններ, մասնավորապես՝ ինքնությունը քողարկելու նպատակով ձեռք են բերել հանդերձանք և դիմակներ, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գտնվելու վայրերի, քարոզարշավի երթուղիների վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով սպանությունը, որից հետո նշված հանդերձանքով և դիմակավորված, տեսաձայնագրել և տարածել են տեսաուղերձ՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որի ընթացքում հնչեցրել են սպառնալիքներ:
Բացի այդ, 2026 թվականի մայիսի 16-ին անձինք որսացել են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային կայքի համակարգում պահվող, համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տեսաուղերձը հրապարակելով՝ խոչընդոտել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին նախորդող նախընտրական քարոզչությանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը՝ կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական գործունեության կատարման հետ), 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Վերջինիս վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում։
Ավելի վաղ համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, որում մի քանի դիմակավոր անձինքին են, որոնց ձեռքին, ենթադրաբար, ինքնաձիգներ են: Նրանցից մեկը Արցախի բարբառով, դիմելով Փաշինյանին, ասում է․ «Նիկոլ, քեզ ջրելու ենք»: Փաշինյանն անդրադարձել էր տեսանյութին՝ ասելով․ «Էս փսլինքներին նայի, մասկեքը հագել են, իբր ուժեղ տղերք են»։ ՔԿ-ն հայտնել էր, որ նրանց մեծ մասը գտնվում է արտերկրում:

1 Июнь 2026 - 08:13 AMT
Следственный комитет Армении сообщил, что в рамках расследуемого в Ереване уголовного производства установлена «личность одного из лиц, осуществлявших подготовку убийства премьер-министра».
«В частности, получены достаточные фактические данные о том, что проживающий с 2024 года в иностранном государстве М.М. совместно как минимум с четырьмя лицами в составе группы, имея умысел на противоправное лишение жизни премьер-министра Республики Армения в связи с осуществлением им государственной и политической деятельности, приобрел средства и создал условия для совершения преступления. В частности, были приобретены одежда и маски для сокрытия личности, а также собрана информация о местах нахождения премьер-министра и маршрутах предвыборной кампании, чем была осуществлена подготовка убийства. После этого указанные лица, облачившись в приобретенную одежду и скрыв лица масками, записали и распространили видеообращение к премьер-министру, в ходе которого озвучили угрозы.
Кроме того, 16 мая 2026 года указанные лица перехватили данные (видеозапись), передававшиеся в ходе прямого эфира и хранившиеся в системе интернет-ресурса, не предназначенного для общего пользования. Опубликовав видеообращение, они воспрепятствовали проведению предвыборной агитации перед выборами в Национальное собрание Армении, назначенными на 7 июня 2026 года», — говорится в сообщении.
В отношении М.М. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (подготовка убийства, совершенная группой лиц в связи с осуществлением потерпевшим государственной и политической деятельности), а также по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 211 (воспрепятствование проведению агитации группой лиц иным способом).
В отношении подозреваемого вынесено постановление о задержании.
Ранее в интернете распространилось видео, на котором были запечатлены несколько людей в масках с предметами, похожими на автоматы. Один из них, обращаясь к Николу Пашиняну на арцахском диалекте, заявил: «Никол, мы тебя уберем». Позднее Пашинян прокомментировал ролик словами: «Посмотрите на этих сопляков, надели маски и думают, что они крутые парни». Ранее Следственный комитет сообщал, что большинство участников находится за пределами страны.