«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը հորինված հեքիաթ է անվանել Հայաստանում 300,000 ադրբեջանցիների բնակեցման մասին խոսակցությունները: Նա այդ մասին ասել է Կոտայքի մարզում քարոզարշավի ժամանակ:
«Ռուսական թևի այն կուսակցությունները, որոնք խոսում են 300 հազար ադրբեջանցիներից, չգիտեմ ինչից, ժողովուրդ ջան, Լեռնային Ղարաբաղ ադրբեջանցիների ո՞վ է բերել։ Ռուսաստանի խաղաղապահները չէի՞ն, որ կանգնած էին, ու ադրբեջանցիները եկան Ղարաբաղ։ Ադրբեջանցիներին Նախիջևան ո՞վ է բերել»,- ասել է Սարգսյանը, գրում է Արմենպրեսը:
Նա հավելել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը, որը վերաբերել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը և Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի հիմնական հատվածը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի տրամադրմանը, հենց ադրբեջանցիների մուտքի մասին է եղել։
«Այդ հայտարարության 9-րդ կետը, որի ջատագովն են Ռոբերտ Քոչարյանը, Սամվել Կարապետյանը, Գագիկ Ծառուկյանը, հենց թուրքերին Հայաստան բերելու համար էր։ Այդ կետով էին գալու թուրքերը, հիմա նրանք խոսում են 300 հազար թուրք բերելու մասին»,- նշել է Արամ Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ այդ ամենը Հայաստանի դեմ հորինված հեքիաթ է։
Նրա խոսքով՝ իրենց քաղաքական ուժի ներկայացուցիչներն ունեն բավարար փորձ և կարող են Ազգային ժողովում բարձրաձայնել երկրի առջև ծառացած խնդիրները՝ ներկայացնելով նաև դրանց իրատեսական լուծումները։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել են, որ Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում նման հարց երբեք չի քննարկվել և չի քննարկվելու։

1 June 2026 - 08:14 AMT
Republic Party leader Aram Sargsyan has described discussions about the settlement of 300,000 Azerbaijanis in Armenia as an “invented fairy tale.” He made the remarks during an election campaign event in Kotayk Province.
“Those parties aligned with the Russian camp that talk about 300,000 Azerbaijanis and other such things — who brought Azerbaijanis to Nagorno-Karabakh? Weren’t Russian peacekeepers standing there when Azerbaijanis came to Karabakh? Who brought Azerbaijanis to Nakhchivan?” Sargsyan said, according to Armenpress.
He added that Point 9 of the November 9, 2020 statement, which concerned the unblocking of regional communications and the provision of a route through Armenian territory linking mainland Azerbaijan with Nakhchivan, was in fact about the entry of Azerbaijanis.
“That ninth point of the statement, championed by Robert Kocharyan, Samvel Karapetyan and Gagik Tsarukyan, was precisely intended to bring Turks into Armenia. That is how the Turks were supposed to come, and now they are talking about bringing in 300,000 Turks,” Aram Sargsyan said, stressing that all of this is an invented fairy tale directed against Armenia.
According to him, representatives of his political force have sufficient experience and are capable of raising the country’s key issues in the National Assembly while also presenting realistic solutions.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan have stated that such an issue has never been discussed and will not be discussed in negotiations with Azerbaijan.