«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը հորինված հեքիաթ է անվանել Հայաստանում 300,000 ադրբեջանցիների բնակեցման մասին խոսակցությունները: Նա այդ մասին ասել է Կոտայքի մարզում քարոզարշավի ժամանակ:
«Ռուսական թևի այն կուսակցությունները, որոնք խոսում են 300 հազար ադրբեջանցիներից, չգիտեմ ինչից, ժողովուրդ ջան, Լեռնային Ղարաբաղ ադրբեջանցիների ո՞վ է բերել։ Ռուսաստանի խաղաղապահները չէի՞ն, որ կանգնած էին, ու ադրբեջանցիները եկան Ղարաբաղ։ Ադրբեջանցիներին Նախիջևան ո՞վ է բերել»,- ասել է Սարգսյանը, գրում է Արմենպրեսը:
Նա հավելել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը, որը վերաբերել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը և Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի հիմնական հատվածը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի տրամադրմանը, հենց ադրբեջանցիների մուտքի մասին է եղել։
«Այդ հայտարարության 9-րդ կետը, որի ջատագովն են Ռոբերտ Քոչարյանը, Սամվել Կարապետյանը, Գագիկ Ծառուկյանը, հենց թուրքերին Հայաստան բերելու համար էր։ Այդ կետով էին գալու թուրքերը, հիմա նրանք խոսում են 300 հազար թուրք բերելու մասին»,- նշել է Արամ Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ այդ ամենը Հայաստանի դեմ հորինված հեքիաթ է։
Նրա խոսքով՝ իրենց քաղաքական ուժի ներկայացուցիչներն ունեն բավարար փորձ և կարող են Ազգային ժողովում բարձրաձայնել երկրի առջև ծառացած խնդիրները՝ ներկայացնելով նաև դրանց իրատեսական լուծումները։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել են, որ Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում նման հարց երբեք չի քննարկվել և չի քննարկվելու։

Председатель партии «Республика» Арам Саргсян назвал разговоры о размещении в Армении 300 тысяч азербайджанцев «выдуманной сказкой». Об этом он заявил во время предвыборной кампании в Котайкской области.
«Те партии, которые относятся к российскому крылу и говорят о 300 тысячах азербайджанцев и прочем, пусть ответят: кто привел азербайджанцев в Нагорный Карабах? Разве не российские миротворцы стояли там, когда азербайджанцы пришли в Карабах? Кто привел азербайджанцев в Нахичевань?» — заявил Саргсян, сообщает «Арменпресс».
Он добавил, что пункт 9 заявления от 9 ноября 2020 года, касающийся разблокирования региональных коммуникаций и предоставления маршрута через территорию Армении между основной частью Азербайджана и Нахичеванью, фактически касался именно въезда азербайджанцев.
«Этот девятый пункт заявления, сторонниками которого являются Роберт Кочарян, Самвел Карапетян и Гагик Царукян, был предназначен именно для того, чтобы привести турок в Армению. По этому пункту и должны были прийти турки, а теперь они говорят о том, что хотят привести 300 тысяч турок», — отметил Арам Саргсян, подчеркнув, что все это является выдуманной сказкой, направленной против Армении.
По его словам, представители его политической силы обладают достаточным опытом и способны поднимать в Национальном собрании стоящие перед страной проблемы, предлагая при этом реалистичные пути их решения.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян ранее заявляли, что подобный вопрос никогда не обсуждался и не будет обсуждаться в рамках переговорного процесса с Азербайджаном.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоятся выборы. 25 мая стало известно, что Прогрессивная центристская партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, после чего Центральная избирательная комиссия аннулировала регистрацию ее избирательного списка. В результате на предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.