1 Հունիս 2026 - 08:10 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Արարատյան շաբաթվա առիթով հղած ուղերձում հորդորել է բոլորին մասնակցել ընտրություններին, իսկ քաղաքական ուժերին՝ «հեռու պահել ժողովրդին հնարավոր անցանկալի զարգացումներից»:
«Հունիսի 7-ին՝ Սուրբ Էջմիածնի տոնի նվիրական օրը, մեր երկրում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրությունները։ Հայրապետիս հորդորն է ամենքիդ անխտիր առաջիկա կիրակի մասնակցել ընտրություններին՝ ազգի և հայրենիքի շահերի բարձր գիտակցությամբ, լուսավոր գալիքի տեսիլքով և սերունդների նկատմամբ պատասխանատվությամբ, որպեսզի մեր երկրում գերակայի օրենքը, հարգվեն մարդու իրավունքներն ու արժանապատվությունը, տիրապետեն արդարությունն ու ճշմարտությունը, սերն ու համերաշխությունը և փոխադարձ հարգանքը՝ «դե՛ն գցելով ամեն չարություն, ամեն նենգություն, կեղծավորություններ, նախանձ և ամեն չարախոսություն»,- ինչպես պատգամում է առաքյալը (Ա Պետ. 2.1)։
Կոչ ենք անում քաղաքական ուժերին զերծ լինել ատելության խոսքից, դրսևորել զգոնություն ու շրջահայացություն և հեռու պահել մեր ժողովրդին հնարավոր անցանկալի զարգացումներից։ Մեր հորդորն է իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ապահովել արդար ընտրությունների անցկացման և մեր հայրենակիցների ազատ կամարտահայտության համար»։
Ուղերձում նա նաև նշել է, որ Սուրբ Էջմիածինը հավերժական խորհրդով եղել է աշխարհասփյուռ իր զավակների հավատքը զորացնողը, հույսն առատացնողը, Քրիստոսանվեր ու հայրենանվեր կյանքի երաշխիքը, օրհասական պահերին հանձնառու եղել ամեն զոհողության՝ հանուն իր խնամքին հանձնված հոտի։
Սուրբ Էջմիածինը կրթական, մշակութային, հոգեմտավոր մեծագույն նվաճումների ներշնչարանն ու գրավականն է, անխորտակելի ամրոցը մեր ազգային ու հոգևոր ինքնության և առհավատչյան հոգևոր ժառանգության և պատմական հիշողության անխաթար պահպանության։
«Սուրբ Էջմիածնի տոնն այս օրերին, ցավոք, նշելու ենք մի իրավիճակում, երբ ծանր կորուստները խռովել են մեր ժողովրդի անդորրը, երբ հարվածներ են հասցվում մեր ժողովրդի ինքնության հիմքերին, աղճատվում հոգևոր և ազգային սրբազան խորհրդանիշերը։
Սուրբ Էջմիածնի տոնը նշելու ենք խորապես մտահոգող պայմաններում՝ պառակտված է մեր հասարակությունը, հայրենական անդաստանում սերմանվում են ատելություն, թշնամանք, անհանդուրժողություն ու անարդարություն, և իշխանությունների միջամտությամբ խեղվում են Եկեղեցու դարավոր կանոնակարգերը, հետապնդումների ու բռնաճնշումների են ենթարկվում մեր Սուրբ Եկեղեցին և եկեղեցասեր անձինք։
Այս դժվարին իրադրության մեջ Սուրբ Էջմիածնի լուսեղեն խորհուրդը մշտաբարբառ հրավեր է մեզ՝ ամուր կառչած մնալու քրիստոնեական մեր հավատքին, վերագտնելու ազգային ոգու տոկունությունը, հաղթահարելու ներազգային բաժանումները, բժշկելու վերքերը և վերականգնելու մեր ժողովրդի ներքին խաղաղությունն ու անդորրը։
Հայց ենք բարձրացնում առ Աստված մեր հայրենիքի անսասանության ու վերազարթոնքի և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի բարօրության համար։ Աղոթում ենք, որ Տիրոջ անբավ ողորմությամբ հայրենաբնակ մեր զավակների նոր ընտրությունը ծառայի միմիայն ի բարին, ի սեր ազգիս ապահով, խաղաղ և առաջընթաց կյանքի»,-նշվում է ուղերձում։

Catholicos of All Armenians Karekin II, in a message marking Ararat Week, called on all citizens to participate in the upcoming elections and urged political forces to “keep the people away from possible undesirable developments.”
“On June 7, the sacred feast day of Holy Etchmiadzin, parliamentary elections will be held in our country. As Supreme Patriarch, I urge all of you, without exception, to take part in the elections this coming Sunday with a profound awareness of the interests of the nation and homeland, with a vision of a brighter future and a sense of responsibility toward future generations, so that the rule of law may prevail in our country, human rights and dignity may be respected, and justice, truth, love, solidarity and mutual respect may reign, ‘putting away all malice, all deceit, hypocrisy, envy and all slander,’ as the Apostle teaches (1 Peter 2:1).
We call on political forces to refrain from hate speech, demonstrate vigilance and prudence, and keep our people away from possible undesirable developments. We also urge representatives of the law enforcement system to ensure all necessary conditions for the conduct of fair elections and for the free expression of the will of our compatriots.”
In his message, he also noted that Holy Etchmiadzin, through its eternal mission, has strengthened the faith of Armenians throughout the world, inspired hope, and served as a guarantee of devotion to Christ and the homeland. In critical moments, it has been prepared to make every sacrifice for the flock entrusted to its care.
Holy Etchmiadzin, he said, has been the source and guarantor of major educational, cultural and spiritual achievements, an unshakable fortress of Armenian national and spiritual identity, and a safeguard of spiritual heritage and historical memory.
“Sadly, this year we celebrate the Feast of Holy Etchmiadzin in circumstances where painful losses have disturbed the peace of our people, where blows are being struck at the foundations of our identity, and where sacred spiritual and national symbols are being distorted.
We mark this feast under deeply troubling conditions: our society is divided, hatred, hostility, intolerance and injustice are being sown across our homeland, and through interference by the authorities, the centuries-old regulations of the Church are being distorted, while our Holy Church and faithful believers are subjected to persecution and pressure.
In this difficult situation, the radiant message of Holy Etchmiadzin is a constant call for us to remain firmly attached to our Christian faith, to rediscover the resilience of our national spirit, overcome internal divisions, heal wounds and restore peace and harmony among our people.
We offer prayers to God for the steadfastness and renewal of our homeland and for the well-being of Armenians throughout the world. We pray that, through the boundless mercy of the Lord, the new choice made by our compatriots in the homeland will serve only the common good and contribute to a secure, peaceful and progressive future for our nation,” the message states.