1 Հունիս 2026 - 08:10 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Արարատյան շաբաթվա առիթով հղած ուղերձում հորդորել է բոլորին մասնակցել ընտրություններին, իսկ քաղաքական ուժերին՝ «հեռու պահել ժողովրդին հնարավոր անցանկալի զարգացումներից»:
«Հունիսի 7-ին՝ Սուրբ Էջմիածնի տոնի նվիրական օրը, մեր երկրում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրությունները։ Հայրապետիս հորդորն է ամենքիդ անխտիր առաջիկա կիրակի մասնակցել ընտրություններին՝ ազգի և հայրենիքի շահերի բարձր գիտակցությամբ, լուսավոր գալիքի տեսիլքով և սերունդների նկատմամբ պատասխանատվությամբ, որպեսզի մեր երկրում գերակայի օրենքը, հարգվեն մարդու իրավունքներն ու արժանապատվությունը, տիրապետեն արդարությունն ու ճշմարտությունը, սերն ու համերաշխությունը և փոխադարձ հարգանքը՝ «դե՛ն գցելով ամեն չարություն, ամեն նենգություն, կեղծավորություններ, նախանձ և ամեն չարախոսություն»,- ինչպես պատգամում է առաքյալը (Ա Պետ. 2.1)։
Կոչ ենք անում քաղաքական ուժերին զերծ լինել ատելության խոսքից, դրսևորել զգոնություն ու շրջահայացություն և հեռու պահել մեր ժողովրդին հնարավոր անցանկալի զարգացումներից։ Մեր հորդորն է իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ապահովել արդար ընտրությունների անցկացման և մեր հայրենակիցների ազատ կամարտահայտության համար»։
Ուղերձում նա նաև նշել է, որ Սուրբ Էջմիածինը հավերժական խորհրդով եղել է աշխարհասփյուռ իր զավակների հավատքը զորացնողը, հույսն առատացնողը, Քրիստոսանվեր ու հայրենանվեր կյանքի երաշխիքը, օրհասական պահերին հանձնառու եղել ամեն զոհողության՝ հանուն իր խնամքին հանձնված հոտի։
Սուրբ Էջմիածինը կրթական, մշակութային, հոգեմտավոր մեծագույն նվաճումների ներշնչարանն ու գրավականն է, անխորտակելի ամրոցը մեր ազգային ու հոգևոր ինքնության և առհավատչյան հոգևոր ժառանգության և պատմական հիշողության անխաթար պահպանության։
«Սուրբ Էջմիածնի տոնն այս օրերին, ցավոք, նշելու ենք մի իրավիճակում, երբ ծանր կորուստները խռովել են մեր ժողովրդի անդորրը, երբ հարվածներ են հասցվում մեր ժողովրդի ինքնության հիմքերին, աղճատվում հոգևոր և ազգային սրբազան խորհրդանիշերը։
Սուրբ Էջմիածնի տոնը նշելու ենք խորապես մտահոգող պայմաններում՝ պառակտված է մեր հասարակությունը, հայրենական անդաստանում սերմանվում են ատելություն, թշնամանք, անհանդուրժողություն ու անարդարություն, և իշխանությունների միջամտությամբ խեղվում են Եկեղեցու դարավոր կանոնակարգերը, հետապնդումների ու բռնաճնշումների են ենթարկվում մեր Սուրբ Եկեղեցին և եկեղեցասեր անձինք։
Այս դժվարին իրադրության մեջ Սուրբ Էջմիածնի լուսեղեն խորհուրդը մշտաբարբառ հրավեր է մեզ՝ ամուր կառչած մնալու քրիստոնեական մեր հավատքին, վերագտնելու ազգային ոգու տոկունությունը, հաղթահարելու ներազգային բաժանումները, բժշկելու վերքերը և վերականգնելու մեր ժողովրդի ներքին խաղաղությունն ու անդորրը։
Հայց ենք բարձրացնում առ Աստված մեր հայրենիքի անսասանության ու վերազարթոնքի և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի բարօրության համար։ Աղոթում ենք, որ Տիրոջ անբավ ողորմությամբ հայրենաբնակ մեր զավակների նոր ընտրությունը ծառայի միմիայն ի բարին, ի սեր ազգիս ապահով, խաղաղ և առաջընթաց կյանքի»,-նշվում է ուղերձում։

1 Июнь 2026 - 11:06 AMT
Католикос всех армян Гарегин II в послании по случаю Араратской недели призвал всех граждан принять участие в выборах, а политические силы — «уберечь народ от возможных нежелательных событий».
«7 июня, в священный праздник Святого Эчмиадзина, в нашей стране состоятся парламентские выборы. Как Патриарх всех армян, призываю каждого из вас без исключения принять участие в выборах в ближайшее воскресенье с высоким осознанием интересов нации и Отечества, с видением светлого будущего и ответственностью перед грядущими поколениями, чтобы в нашей стране торжествовали закон, уважение к правам человека и достоинству личности, справедливость и истина, любовь, согласие и взаимное уважение, отвергая «всякую злобу, всякое коварство, лицемерие, зависть и всякое злословие», как учит апостол (1 Пет. 2:1).
Призываем политические силы воздерживаться от языка ненависти, проявлять бдительность и дальновидность и уберечь наш народ от возможных нежелательных событий. Также обращаемся к представителям правоохранительной системы с призывом обеспечить все необходимые условия для проведения справедливых выборов и свободного волеизъявления наших соотечественников».
В своем обращении Гарегин II отметил, что Святой Эчмиадзин на протяжении веков укреплял веру своих чад по всему миру, вселял надежду и служил залогом преданности Христу и Родине, а в судьбоносные моменты был готов на любые жертвы ради вверенной ему паствы.
По его словам, Святой Эчмиадзин является источником и гарантией величайших образовательных, культурных и духовных достижений, неприступной крепостью национальной и духовной идентичности армянского народа, а также хранителем духовного наследия и исторической памяти.
«К сожалению, праздник Святого Эчмиадзина мы отмечаем в условиях, когда тяжелые утраты нарушили покой нашего народа, когда наносятся удары по основам нашей идентичности и искажаются священные духовные и национальные символы.
Мы встречаем этот праздник в глубоко тревожной обстановке: общество разделено, в нашей стране сеются ненависть, вражда, нетерпимость и несправедливость, а вследствие вмешательства властей искажаются многовековые церковные каноны, преследованиям и давлению подвергаются наша Святая Церковь и преданные ей люди.
В этой сложной ситуации светлый смысл Святого Эчмиадзина остается постоянным призывом крепко держаться нашей христианской веры, заново обрести стойкость национального духа, преодолеть внутренние разделения, исцелить раны и восстановить мир и согласие в нашем народе.
Возносим молитвы Господу о незыблемости и возрождении нашей Родины и благополучии армян, живущих по всему миру. Молимся, чтобы по безграничной милости Божией новый выбор наших соотечественников послужил исключительно во благо и способствовал обеспечению безопасной, мирной и поступательной жизни нашего народа», — говорится в послании.