Ներքին գործերի նախարարության կայքէջում հրապարակվել են հունիսի 7-ին անցկացվելիք Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների ընտրողների վերջնական ցուցակները։ ՆԳՆ-ն ընտրելու իրավունք ունեցող անձանց հորդորում է ստուգել տվյալները:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան, դրանք հրապարակվում են քվեարկության օրվանից յոթ օր առաջ և հասանելի են ինչպես որոնման, այնպես էլ ներբեռնման տարբերակներով։
Որոնման համակարգում ընտրողը կարող է մուտքագրել իր անունը և ազգանունը՝ գտնելու համար այն ընտրական տեղամասը, որտեղ պետք է կատարի քվեարկությունը։ Ավելի ճշգրիտ արդյունք ստանալու համար հնարավոր է լրացնել նաև ծննդյան օրը, ամիսը և տարեթիվը։
Հարթակում, ներբեռնման հնարավորությամբ, հասանելի են ընտրողների ցուցակները՝ ըստ տեղամասերի։
«ՆԳՆ-ն ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիներին հորդորել է ստուգել իրենց տվյալները՝ այցելելով կայքի «ԱԺ ընտրություններ» բաժին կամ ներբեռնելով համապատասխան ցուցակները «Ըստ տեղամասերի» բաժնից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

1 Июнь 2026 - 11:07 AMT
На сайте Министерства внутренних дел опубликованы окончательные списки избирателей для очередных выборов в Национальное собрание, которые состоятся 7 июня. МВД призвало всех граждан, имеющих право голоса, проверить свои данные.
В соответствии с требованиями Избирательного кодекса Армении списки публикуются за семь дней до дня голосования и доступны как через систему поиска, так и для скачивания.
В поисковой системе избиратель может ввести свое имя и фамилию, чтобы узнать избирательный участок, на котором ему предстоит голосовать. Для получения более точного результата также можно указать дату рождения — число, месяц и год.
На платформе доступны для скачивания списки избирателей, сгруппированные по избирательным участкам.
«МВД призывает граждан, обладающих избирательным правом, проверить свои данные, посетив раздел сайта „Выборы в Национальное собрание“ или скачав соответствующие списки в разделе „По избирательным участкам“», — говорится в сообщении.