1 Հունիս 2026 - 10:09 AMT
Երևանի և Վաշինգտոնի միջև TRIPP-ի գործարկման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը չի նշանակում, որ հաղորդակցության ուղիները սկսելու են գործել ի շահ Հայաստանի, ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ տնտեսական արդյունքների հասնելու համար Երևանը պետք է ընդլայնի նախագծի շրջանակը՝ միաժամանակ նվազեցնելով Իրանի հնարավոր արձագանքների հետ կապված ռիսկերը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Քոչարյանի գնահատմամբ՝ դժվար է հասկանալ, թե ինչպես է երկաթուղու 42 կիլոմետրանոց հատվածը վերածվել համաշխարհային նշանակության նախագծի։ Նրա կարծիքով՝ «Թրամփի ուղի» նախաձեռնության իրականացումը նախևառաջ ուժեղ քարոզչական քայլ է, որը նպատակ ունի ձևավորել լարվածության և անվստահության մթնոլորտ Հայաստանի ու Իրանի միջև, ինչպես նաև որոշակի ազդակ է ուղղված Ռուսաստանին։
«Խոսքը մի ճանապարհի մասին է, որը միացնում է Ադրբեջանն ու Նախիջևանը։ Ավելին` այդ հարցն ամրագրված էր դեռևս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում։ Հիմա դա ստացել է TRIPP անվանումը և ուղեկցվում է լայնամասշտաբ գովազդային արշավով», – նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը պետք է մասշտաբայնացվեր՝ ենթակառուցվածքներն ընդլայնելով մինչև Երասխ գյուղ և ներգրավելով միջազգային այլ դերակատարների, որոնք Իրանի կողմից դիտարկվում են որպես բարեկամական գործընկերներ։
«Իրանի բացասական արձագանքի ռիսկերը նվազեցնելու համար նախագծում կարելի էր ներգրավել Ռուսաստանին կամ Չինաստանին։ Չհրաժարվելով ԱՄՆ–ի հետ գործակցությունից և չդիպչելով ամերիկյան նախագահի ինքնասիրությանը՝ կարելի է նախագիծն ավելի օգտակար դարձնել Հայաստանի համար և միաժամանակ չեզոքացնել հնարավոր ռիսկերը», – նշել է նա։
Քոչարյանը շեշտել է, որ ցանկացած ղեկավար պարտավոր է նախապես գնահատել իր որոշումների հնարավոր սպառնալիքները և լուծումներ որոնել դրանք նվազագույնի հասցնելու համար։ Նա նաև հավելել է, որ ԱՄՆ-ին TRIPP-ը անհրաժեշտ է Կենտրոնական Ասիայից ռեսուրսների, մասնավորապես՝ հազվագյուտ հողային հանա՛ոների, տեղափոխման համար՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Եվրոպայի տարածքներով դեպի ԱՄՆ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի գնահատմամբ՝ նախագծի ընդհանուր ներդրումային ծավալը կազմում է մոտ 100-150 միլիոն դոլար, իսկ Հայաստանի բաժինը՝ մոտ 26 տոկոս։
Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ TRIPP նախագծի իրականացումը դեռևս չի կարող երաշխավորել Հայաստանի համար ակնկալվող օգուտները։ Նա ուշադրություն է հրավիրել նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների համեմատաբար սահմանափակ ծավալի վրա։
Նրա կարծիքով՝ Վաշինգտոնի հիմնական հետաքրքրությունը պայմանավորված է հայ-իրանական սահմանին ներկայություն ապահովելու հնարավորությամբ, քանի որ Իրանի հետ սահման ունեցող գրեթե բոլոր մյուս երկրներում ամերիկյան ռազմական ներկայությունն արդեն առկա է։
Ավելի վաղ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Մարկո Ռուբիոյի՝ Երևան կատարած այցից հետո անցկացված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն առաջիկա շաբաթներին պատրաստվում են ստորագրել TRIPP-ի վերաբերյալ վերջնական համաձայնագիրը։

1 Июнь 2026 - 11:24 AMT
Подписание соглашения между Ереваном и Вашингтоном о реализации проекта TRIPP не означает, что транспортные коммуникации начнут работать в интересах Армении, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью «РБК».
По его словам, для достижения ощутимых экономических результатов Еревану следует расширить рамки проекта и одновременно снизить риски, связанные с возможной реакцией Ирана, сообщает «Sputnik Армения».
По оценке Кочаряна, трудно понять, каким образом 42-километровый участок железной дороги превратился в проект мирового значения. По его мнению, реализация инициативы «Путь Трампа» является прежде всего мощным пропагандистским шагом, направленным на формирование атмосферы напряженности и недоверия между Арменией и Ираном, а также определенным сигналом России.
«Речь идет о дороге, соединяющей Азербайджан и Нахичевань. Более того, этот вопрос был закреплен еще в пункте 9 трехстороннего заявления России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Сейчас он получил название TRIPP и сопровождается масштабной рекламной кампанией», — отметил Кочарян.
По его мнению, проект следовало бы масштабировать, продлив инфраструктуру до села Ерасх и привлекая других международных участников, которых Иран рассматривает как дружественных партнеров.
«Чтобы снизить риски негативной реакции Ирана, в проект можно было бы привлечь Россию или Китай. Не отказываясь от сотрудничества с США и не затрагивая самолюбие американского президента, можно сделать проект более полезным для Армении и одновременно нейтрализовать возможные риски», — заявил он.
Кочарян подчеркнул, что любой руководитель обязан заранее оценивать потенциальные угрозы своих решений и искать пути их минимизации.
Он также добавил, что США необходим проект TRIPP для транспортировки ресурсов из Центральной Азии, прежде всего редкоземельных элементов, через Азербайджан, Грузию и Европу в Соединенные Штаты.
По оценке второго президента Армении, общий объем инвестиций в проект составляет примерно от 100 до 150 миллионов долларов, при этом доля Армении оценивается примерно в 26 процентов.
Кочарян также отметил, что реализация проекта TRIPP пока не может гарантировать Армении ожидаемые преимущества. Он обратил внимание и на сравнительно ограниченный объем торгово-экономических отношений между Арменией и США.
По его мнению, основной интерес Вашингтона связан с возможностью обеспечить присутствие на армяно-иранской границе, поскольку почти во всех других странах, имеющих общую границу с Ираном, американское военное присутствие уже существует.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на пресс-конференции после визита Марко Рубио в Ереван заявил, что Армения и США намерены в ближайшие недели подписать окончательное соглашение по проекту TRIPP.