1 Հունիս 2026 - 10:09 AMT
Երևանի և Վաշինգտոնի միջև TRIPP-ի գործարկման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը չի նշանակում, որ հաղորդակցության ուղիները սկսելու են գործել ի շահ Հայաստանի, ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ տնտեսական արդյունքների հասնելու համար Երևանը պետք է ընդլայնի նախագծի շրջանակը՝ միաժամանակ նվազեցնելով Իրանի հնարավոր արձագանքների հետ կապված ռիսկերը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Քոչարյանի գնահատմամբ՝ դժվար է հասկանալ, թե ինչպես է երկաթուղու 42 կիլոմետրանոց հատվածը վերածվել համաշխարհային նշանակության նախագծի։ Նրա կարծիքով՝ «Թրամփի ուղի» նախաձեռնության իրականացումը նախևառաջ ուժեղ քարոզչական քայլ է, որը նպատակ ունի ձևավորել լարվածության և անվստահության մթնոլորտ Հայաստանի ու Իրանի միջև, ինչպես նաև որոշակի ազդակ է ուղղված Ռուսաստանին։
«Խոսքը մի ճանապարհի մասին է, որը միացնում է Ադրբեջանն ու Նախիջևանը։ Ավելին` այդ հարցն ամրագրված էր դեռևս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում։ Հիմա դա ստացել է TRIPP անվանումը և ուղեկցվում է լայնամասշտաբ գովազդային արշավով», – նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը պետք է մասշտաբայնացվեր՝ ենթակառուցվածքներն ընդլայնելով մինչև Երասխ գյուղ և ներգրավելով միջազգային այլ դերակատարների, որոնք Իրանի կողմից դիտարկվում են որպես բարեկամական գործընկերներ։
«Իրանի բացասական արձագանքի ռիսկերը նվազեցնելու համար նախագծում կարելի էր ներգրավել Ռուսաստանին կամ Չինաստանին։ Չհրաժարվելով ԱՄՆ–ի հետ գործակցությունից և չդիպչելով ամերիկյան նախագահի ինքնասիրությանը՝ կարելի է նախագիծն ավելի օգտակար դարձնել Հայաստանի համար և միաժամանակ չեզոքացնել հնարավոր ռիսկերը», – նշել է նա։
Քոչարյանը շեշտել է, որ ցանկացած ղեկավար պարտավոր է նախապես գնահատել իր որոշումների հնարավոր սպառնալիքները և լուծումներ որոնել դրանք նվազագույնի հասցնելու համար։ Նա նաև հավելել է, որ ԱՄՆ-ին TRIPP-ը անհրաժեշտ է Կենտրոնական Ասիայից ռեսուրսների, մասնավորապես՝ հազվագյուտ հողային հանա՛ոների, տեղափոխման համար՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Եվրոպայի տարածքներով դեպի ԱՄՆ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի գնահատմամբ՝ նախագծի ընդհանուր ներդրումային ծավալը կազմում է մոտ 100-150 միլիոն դոլար, իսկ Հայաստանի բաժինը՝ մոտ 26 տոկոս։
Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ TRIPP նախագծի իրականացումը դեռևս չի կարող երաշխավորել Հայաստանի համար ակնկալվող օգուտները։ Նա ուշադրություն է հրավիրել նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների համեմատաբար սահմանափակ ծավալի վրա։
Նրա կարծիքով՝ Վաշինգտոնի հիմնական հետաքրքրությունը պայմանավորված է հայ-իրանական սահմանին ներկայություն ապահովելու հնարավորությամբ, քանի որ Իրանի հետ սահման ունեցող գրեթե բոլոր մյուս երկրներում ամերիկյան ռազմական ներկայությունն արդեն առկա է։
Ավելի վաղ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Մարկո Ռուբիոյի՝ Երևան կատարած այցից հետո անցկացված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն առաջիկա շաբաթներին պատրաստվում են ստորագրել TRIPP-ի վերաբերյալ վերջնական համաձայնագիրը։

1 June 2026 - 11:23 AMT
The signing of an agreement between Yerevan and Washington on the implementation of TRIPP does not mean that transport routes will begin operating in Armenia’s interests, former Armenian President Robert Kocharyan said in an interview with RBC.
He stated that in order to achieve meaningful economic results, Yerevan should expand the scope of the project while reducing the risks associated with possible reactions from Iran, Sputnik Armenia reported.
According to Kocharyan, it is difficult to understand how a 42-kilometer railway segment has been transformed into a project of global significance. In his view, the implementation of the “Trump Route” initiative is primarily a strong public relations effort aimed at creating an atmosphere of tension and distrust between Armenia and Iran, while also sending a certain signal to Russia.
“We are talking about a road connecting Azerbaijan and Nakhchivan. Moreover, this issue was already reflected in Point 9 of the trilateral statement signed by Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020. Now it has been given the name TRIPP and is accompanied by a large-scale promotional campaign,” Kocharyan said.
In his opinion, the project should have been expanded by extending infrastructure to the village of Yerask and involving additional international actors viewed by Iran as friendly partners.
“To reduce the risks of a negative reaction from Iran, Russia or China could have been involved in the project. Without abandoning cooperation with the U.S. and without affecting the American president’s pride, it would be possible to make the project more useful for Armenia while neutralizing potential risks,” he said.
Kocharyan stressed that any leader is obliged to assess the possible threats arising from decisions in advance and seek ways to minimize them.
He also argued that the U.S. needs TRIPP as a route for transporting resources from Central Asia, particularly rare earth elements, through Azerbaijan, Georgia and Europe to the United States.
According to Armenia’s second president, the total investment volume of the project is estimated at approximately $100 million to $150 million, with Armenia’s share accounting for around 26 percent.
Kocharyan further emphasized that implementation of the TRIPP project cannot yet guarantee the expected benefits for Armenia. He also drew attention to the relatively limited scale of trade and economic relations between Armenia and the United States.
In his view, Washington’s main interest is linked to the possibility of establishing a presence near the Armenian-Iranian border, since American military presence already exists in almost all other countries bordering Iran.
Earlier, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during a press conference following Marco Rubio’s visit to Yerevan that Armenia and the United States plan to sign a final agreement on TRIPP in the coming weeks.