Հասարակական-քաղաքական գործիչ Գեղամ Օհանյանն անժամկետ նստացույց է սկսել Բաղրամյան պողոտայում՝ Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանին ազատ արձակելու պահանջով։
Նա նշել է, որ անձամբ չի ճանաչում Արթուր Օսիպյանին և այս քայլով փորձում է պայքարել անարդարության դեմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Օհանյանն իր նստացույցն իրականացնում է Բաղրամյան պողոտայում՝ մետրոյի «Բաղրամյան» կայարանի հարակից հատվածում։
«Ես նստացույց եմ սկսում, ու այստեղ եկել եմ որպես քաղաքացի ու որևէ քարոզարշավ կամ այլ քաղաքական գործընթաց չի կարող խանգարել։ Ընդդիմադիր բազմաթիվ քաղաքական ուժեր իմ այս քայլը կփորձեն օգտագործել դիվիդենտ հավաքելու համար, բայց դա բացառվում է։ Իմ նստացույցին կարող են միանալ նրանք, ովքեր ինչ–որ քարոզչամեքենա չեն կիրառելու ու քարոզարշավը չեն բերելու այստեղ։ Ես Արթուր Օսիպյանին չեմ ճանաչում ու 2 օր առաջ էլ իմացա, որ նա 2 անչափահաս երեխա ունի։ Փաստորեն նա կալանավորվել է զուտ այն բանի համար, որ Արցախից տեղահանված է ու համարձակվել է վարչապետի թեկնածուին հարց ուղղել»,– ասել է Օհանյանը։
Ավելի վաղ Արթուր Օսիպյանի փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող իր պաշտպանյալն արդեն 13 օր է հացադուլ է իրականացնում և զգալիորեն հյուծված վիճակում է։ Փաստաբանի խոսքով՝ Օսիպյանն այդ կերպ Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում է ներողություն խնդրել իրեն «փախած» անվանելու և արժանապատվությունը վիրավորելու համար։
Մայիսի 21-ին հայտնի է դարձել, որ Օսիպյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկամսյա կալանքը։ Նրա նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Գործն այս պահին գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում․ բողոքարկվել է կալանքի վերաբերյալ որոշումը և ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք։

Public and political figure Gegham Ohanyan has begun an indefinite sit-in on Baghramyan Avenue, demanding the release of Arthur Osipyan, chairman of the Artsakh Revolutionary Party.
Ohanyan said he does not personally know Osipyan and is taking this step as a protest against what he considers injustice, according to Sputnik Armenia.
The sit-in is being held on Baghramyan Avenue near the Baghramyan metro station.
“I am starting a sit-in and have come here as a citizen. No election campaign or other political process can interfere with this. Many opposition political forces will try to use my action to gain political dividends, but that is out of the question. Those who join my sit-in should not bring propaganda machinery or election campaigning here. I do not know Arthur Osipyan personally, and only two days ago learned that he has two minor children. In reality, he was arrested simply because he was displaced from Artsakh and dared to ask a question to a candidate for prime minister,” Ohanyan said.
Earlier, Osipyan’s lawyer, Davit Hovhannisyan, reported that his client, who is being held at Nubarashen Penitentiary, has been on a hunger strike for 13 days and is in a significantly weakened condition. According to the lawyer, Osipyan is demanding that Nikol Pashinyan apologize for calling him a “runaway” and insulting his dignity.
It became known on May 21 that a two-month detention order had been imposed on Osipyan as a preventive measure.
Criminal proceedings were initiated against him under Article 330, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code (public calls for violence, public justification or promotion of violence, as well as dissemination of materials or objects for that purpose), Article 297, Part 1 (hooliganism), and Article 211, Part 1 (coercing a person to engage in or refrain from election campaigning, or otherwise obstructing campaigning).
The case is currently before the Court of Appeal, where both the detention order and a special review petition have been challenged.