Հասարակական-քաղաքական գործիչ Գեղամ Օհանյանն անժամկետ նստացույց է սկսել Բաղրամյան պողոտայում՝ Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանին ազատ արձակելու պահանջով։
Նա նշել է, որ անձամբ չի ճանաչում Արթուր Օսիպյանին և այս քայլով փորձում է պայքարել անարդարության դեմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Օհանյանն իր նստացույցն իրականացնում է Բաղրամյան պողոտայում՝ մետրոյի «Բաղրամյան» կայարանի հարակից հատվածում։
«Ես նստացույց եմ սկսում, ու այստեղ եկել եմ որպես քաղաքացի ու որևէ քարոզարշավ կամ այլ քաղաքական գործընթաց չի կարող խանգարել։ Ընդդիմադիր բազմաթիվ քաղաքական ուժեր իմ այս քայլը կփորձեն օգտագործել դիվիդենտ հավաքելու համար, բայց դա բացառվում է։ Իմ նստացույցին կարող են միանալ նրանք, ովքեր ինչ–որ քարոզչամեքենա չեն կիրառելու ու քարոզարշավը չեն բերելու այստեղ։ Ես Արթուր Օսիպյանին չեմ ճանաչում ու 2 օր առաջ էլ իմացա, որ նա 2 անչափահաս երեխա ունի։ Փաստորեն նա կալանավորվել է զուտ այն բանի համար, որ Արցախից տեղահանված է ու համարձակվել է վարչապետի թեկնածուին հարց ուղղել»,– ասել է Օհանյանը։
Ավելի վաղ Արթուր Օսիպյանի փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող իր պաշտպանյալն արդեն 13 օր է հացադուլ է իրականացնում և զգալիորեն հյուծված վիճակում է։ Փաստաբանի խոսքով՝ Օսիպյանն այդ կերպ Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում է ներողություն խնդրել իրեն «փախած» անվանելու և արժանապատվությունը վիրավորելու համար։
Մայիսի 21-ին հայտնի է դարձել, որ Օսիպյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկամսյա կալանքը։ Նրա նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը), 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)։
Գործն այս պահին գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում․ բողոքարկվել է կալանքի վերաբերյալ որոշումը և ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք։

Общественно-политический деятель Гегам Оганян начал бессрочную сидячую акцию на проспекте Баграмяна с требованием освободить председателя Революционной партии Арцаха Артура Осипяна.
По его словам, он лично не знаком с Осипяном и своим поступком пытается бороться с несправедливостью, сообщает «Sputnik Армения».
Свою акцию Оганян проводит на проспекте Баграмяна рядом со станцией метро «Баграмян».
«Я начинаю сидячую акцию и пришел сюда как гражданин. Никакая предвыборная кампания или другой политический процесс не могут мне помешать. Многие оппозиционные силы попытаются использовать этот шаг для получения политических дивидендов, но это исключено. К моей акции могут присоединиться только те, кто не будет использовать агитационные механизмы и переносить сюда предвыборную кампанию. Я не знаком с Артуром Осипяном и только два дня назад узнал, что у него двое несовершеннолетних детей. Фактически он был арестован лишь потому, что является выходцем из Арцаха и осмелился задать вопрос кандидату в премьер-министры», — заявил Оганян.
Ранее адвокат Артура Осипяна Давид Ованнисян сообщил, что его подзащитный, находящийся в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен», уже 13 дней проводит голодовку и находится в значительно истощенном состоянии. По словам адвоката, таким образом Осипян требует от Никола Пашиняна извинений за то, что тот назвал его «сбежавшим» и оскорбил его достоинство.
21 мая стало известно, что в качестве меры пресечения в отношении Осипяна был избран двухмесячный арест.
В отношении него возбуждено уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса (публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов или предметов с этой целью), части 1 статьи 297 (хулиганство) и части 1 статьи 211 (принуждение к ведению либо отказу от ведения агитации или иное воспрепятствование агитации).
В настоящее время дело находится в Апелляционном суде: обжаловано решение об аресте и подана специальная жалоба о пересмотре.