1 Հունիս 2026 - 11:50 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու երևանյան ելույթում հնչեցրած հայտարարությունը խթան էր, որը Ռուսաստանին դրդեց որոշակի գործողություններ ձեռնարկել Հայաստանի դեմ, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում:
Լրագրողը նշել է, որ վերջին օրերին տարածվել են բազմաթիվ տեղեկություններ Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծման արգելքների մասին, ընդ որում՝ այդ միջոցները կիրառվել են ընտրություններից ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ։ Այս համատեքստում Քոչարյանից հետաքրքրվել են, թե հասարակությունն ինչպես է գնահատում այդ սահմանափակումները և արդյոք հասկանում է դրանց պատճառները, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Քոչարյանի խոսքով՝ Ռուսաստանը երկար ժամանակ փորձել է Հայաստանի իշխանություններին հասկացնել, որ Եվրամիության հետ մերձեցումը կարող է որոշակի հետևանքներ ունենալ։ Նրա գնահատմամբ՝ Մոսկվան նաև բաց տեքստով ակնարկել է հնարավոր ռիսկերի մասին, սակայն ի վերջո Ռուսաստանի համբերությունը սպառվել է։
«Ինչո՞ւ հենց հիմա։ Որովհետև մայիսի սկզբին այստեղ մեծ միջոցառում տեղի ունեցավ՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։ Այդ գագաթնաժողովին մասնակցում էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, և Ռուսաստանի հասցեին բավական ագրեսիվ հայտարարություններ արվեցին։ Կարծում եմ՝ սա է խթան հանդիսացել, որը Ռուսաստանին դրդել է որոշակի գործողություններ ձեռնարկել», – ասել է Քոչարյանը։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի իշխանությունները սխալ են գնահատել իրավիճակը՝ ենթադրելով, որ տեղի ունեցածը Ռուսաստանում բացասական արձագանք չի առաջացնի, և Մոսկվան անտարբեր կմնա այդ զարգացումների նկատմամբ։
Քոչարյանը նաև նշել է, որ տարածաշրջանում ներկայում շարունակվում է ազդեցության համար պայքարը տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների միջև։ Նրա խոսքով՝ եվրոպական և ամերիկյան ուժերը «անում են հնարավոր ամեն բան Ռուսաստանին դուրս մղելու համար», իսկ Հայաստանը ներքաշվել է այդ գործընթացում։
Ավելի վաղ Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի բացման ժամանակ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ «ուկրաինական անօդաչուները կարող են անցնել շքերթի վրայով»՝ մեկնաբանելով տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ 2026 թվականին Մոսկվայում նախատեսվող շքերթը անցկացվելու է առանց ծանր ռազմական տեխնիկայի։

Второй президент Армении и кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян заявил, что высказывания президента Украины Владимира Зеленского во время выступления в Ереване стали стимулом, подтолкнувшим Россию к принятию определенных мер в отношении Армении.
Журналист напомнил, что в последние дни появились многочисленные сообщения о запретах на импорт различных армянских товаров, причем часть ограничений была введена всего за несколько недель до выборов. В этой связи Кочаряна спросили, как общество оценивает эти меры и понимает ли причины их появления, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Кочаряна, Россия на протяжении длительного времени пыталась дать понять армянским властям, что сближение с Европейским союзом может иметь определенные последствия. По его оценке, Москва также открыто намекала на возможные риски, однако в итоге ее терпение иссякло.
«Почему именно сейчас? Потому что в начале мая здесь состоялось крупное мероприятие — саммит Европейского политического сообщества. На этом саммите присутствовал президент Украины Владимир Зеленский, и в адрес России прозвучали достаточно агрессивные заявления. Думаю, именно это стало стимулом, который подтолкнул Россию к определенным действиям», — заявил Кочарян.
По его мнению, армянские власти ошибочно оценили ситуацию, предположив, что произошедшее не вызовет негативной реакции в России и Москва останется безразличной к этим процессам.
Кочарян также отметил, что в регионе продолжается борьба различных геополитических центров за влияние. По его словам, европейские и американские силы «делают все возможное для вытеснения России», а Армения оказалась вовлечена в этот процесс.
Ранее на открытии саммита Европейского политического сообщества в Ереване Владимир Зеленский заявил, что «украинские беспилотники могут пролететь над парадом», комментируя сообщения о том, что запланированный на 2026 год парад в Москве пройдет без тяжелой военной техники.