2026 թվականի հունիսի 1-ին դատախազը, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային կորպուսների հրամանատարներ Պ.Պ.-ի, Վ.Գ.-ի, Հ.Բ.-ի և Լ.Ե.-ի նկատմամբ։
Խոսքը Լևոն Երանոսյանի, Հայկազ Բաղմանյանի, Վալերի Նարիմանյանի և Պողոս Պողոսյանի մասին է, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրանց մեղսագրվող արարքը որակվել է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ որպես պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն օժանդակություն, որն էական վնաս է պատճառել և հանգեցրել ծանր հետևանքների։
Դատախազությունից հայտնել են, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում ձեռք են բերվել տվյալներ այն մասին, որ նշված հրամանատարները, կատարելով ակնհայտ ապօրինի հրաման, իրենց կողմից տրված հրամաններով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, օժանդակել են այդ ժամանակահատվածում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Հ.-ին և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն։ Գերատեսչության տեղեկացմամբ՝ այդ անձանց թվում են նաև Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ Ռ.Ք.-ն, Ս.Օ.-ն և Յու.Խ.-ն։
Ծանուցում. «հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»։

1 июня 2026 года прокурор в рамках уголовного производства, возбужденного по факту событий, произошедших в Ереване 1–2 марта 2008 года, инициировал публичное уголовное преследование в отношении командиров четырех армейских корпусов Вооруженных сил Армении, занимавших свои должности в период с 23 февраля по 1 марта 2008 года.
Речь идет о лицах, обозначенных инициалами П.П., В.Г., Г.Б. и Л.Е.
Инкриминируемое им деяние квалифицировано по части 3 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года, как пособничество превышению должностных полномочий должностным лицом, повлекшее существенный ущерб и тяжкие последствия.
Как сообщили в прокуратуре, в ходе расследования уголовного производства, находящегося в ведении Антикоррупционного комитета, были получены данные о том, что указанные командиры, исполняя заведомо незаконный приказ, своими распоряжениями, предоставлением средств и устранением препятствий содействовали превышению должностных полномочий тогдашним министром обороны М.Х. и рядом других высокопоставленных должностных лиц.
По данным ведомства, к числу этих лиц относятся также обвиняемые по делу 1 марта Р.К., С.О. и Ю.Х.
Согласно принципу презумпции невиновности, лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.