2026 թվականի հունիսի 1-ին դատախազը, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2008 թվականի փետրվարի 23-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ զինված ուժերի 4 բանակային կորպուսների հրամանատարներ Պ.Պ.-ի, Վ.Գ.-ի, Հ.Բ.-ի և Լ.Ե.-ի նկատմամբ։
Խոսքը Լևոն Երանոսյանի, Հայկազ Բաղմանյանի, Վալերի Նարիմանյանի և Պողոս Պողոսյանի մասին է, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրանց մեղսագրվող արարքը որակվել է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ որպես պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն օժանդակություն, որն էական վնաս է պատճառել և հանգեցրել ծանր հետևանքների։
Դատախազությունից հայտնել են, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում ձեռք են բերվել տվյալներ այն մասին, որ նշված հրամանատարները, կատարելով ակնհայտ ապօրինի հրաման, իրենց կողմից տրված հրամաններով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, օժանդակել են այդ ժամանակահատվածում ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Հ.-ին և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն։ Գերատեսչության տեղեկացմամբ՝ այդ անձանց թվում են նաև Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ Ռ.Ք.-ն, Ս.Օ.-ն և Յու.Խ.-ն։
Ծանուցում. «հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»։

1 June 2026 - 14:36 AMT
On June 1, 2026, a prosecutor initiated public criminal prosecution against four commanders of Armenian Armed Forces army corps who served between February 23 and March 1, 2008, within the framework of the criminal proceedings concerning the events that took place in Yerevan on March 1–2, 2008.
The individuals identified by their initials as P.P., V.G., H.B. and L.E. are accused under Article 38-309, Part 3 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, for aiding and abetting the abuse of official authority by a public official, an act that allegedly caused substantial harm and led to grave consequences.
According to the Prosecutor’s Office, evidence obtained during the criminal proceedings being investigated by the Anti-Corruption Committee indicates that the commanders, while executing an allegedly unlawful order, assisted then-Defense Minister M.H. and several other high-ranking officials in exceeding their official powers. They allegedly did so by issuing orders, providing resources and removing obstacles.
The agency stated that those officials also include R.K., S.O. and Yu.Kh., who are already defendants in the March 1 case.
Under Armenian law, a person charged with a crime is presumed innocent until proven guilty by a final court verdict that has entered into legal force in accordance with the procedures established by the Criminal Procedure Code.