2 Հունիս 2026 - 06:23 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն կատարելու մեջ մեղադրվող Մհեր Միրզոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը: Այդ մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեն, գրում է Արմենպրեսը:
Ավելի վաղ նշվել էր, որ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված լայնածավալ ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների, այդ թվում՝ բազմաթիվ խուզարկությունների և շուրջ երկու տասնյակ հարցաքննությունների արդյունքում պարզվել է ՀՀ վարչապետի նկատմամբ սպանության նախապատրաստություն իրականացրած անձանցից մեկի ինքնությունը։
«Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականից օտարերկրյա պետությունում բնակվող Մ․Մ․-ն առնվազն 4 անձանց հետ խմբի կազմում, ՀՀ վարչապետի քաղաքական և պետական գործունեության կատարման հետ կապված, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ՝ ձեռք են բերել միջոցներ և ստեղծել պայմաններ, մասնավորապես՝ ինքնությունը քողարկելու նպատակով ձեռք են բերել հանդերձանք և դիմակներ, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գտնվելու վայրերի, քարոզարշավի երթուղիների վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով սպանությունը, որից հետո նշված հանդերձանքով և դիմակավորված, տեսաձայնագրել և տարածել են տեսաուղերձ՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, որի ընթացքում հնչեցրել են սպառնալիքներ:Բացի այդ, 2026 թվականի մայիսի 16-ին անձինք որսացել են ընդհանուր օգտագործման համար չնախատեսված համացանցային կայքի համակարգում պահվող, համակարգչային կապի միջոցների օգտագործմամբ ուղիղ եթերի ժամանակ հաղորդվող տվյալը (տեսանյութը) և տեսաուղերձը հրապարակելով՝ խոչընդոտել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ ընտրություններին նախորդող նախընտրական քարոզչությանը»,–նշվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Մ․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը՝ կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական գործունեության կատարման հետ), ինչպես նաև 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Նրա վերաբերյալ ընդունվել էր ձերբակալման որոշում։
ՀՀ քննչական կոմիտեն նախկինում հայտնել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին սպառնալիքներ և հայհոյանքներ պարունակող տեսանյութի առնչությամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Քննչական մարմնի տվյալներով՝ մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստության, համակարգչային սաբոտաժի իրականացման և հրազենի ու ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի կապակցությամբ նախաքննություն է իրականացվել։
Մայիսի 18-ին համացանցում տարածված տեսանյութում դիմակավորված և զինված մի խումբ անձինք վարչապետի հասցեին հնչեցրել են սպառնալիքներ և հայհոյանքներ։

2 Июнь 2026 - 07:01 AMT
В отношении Мхера Мирзояна, обвиняемого в подготовке убийства премьер-министра Армении Никола Пашиняна, в качестве меры пресечения избран арест. Об этом сообщил Следственный комитет, пишет «Арменпресс».
Ранее сообщалось, что в ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследуемому Следственным управлением города Еревана Следственного комитета, в результате масштабных следственных и иных процессуальных действий, включая многочисленные обыски и около двух десятков допросов, была установлена личность одного из лиц, предположительно причастных к подготовке убийства премьер-министра Республики Армения.
«В частности, получены данные, свидетельствующие о том, что М.М., проживающий в иностранном государстве с 2024 года, действуя в составе группы как минимум из четырех человек, с целью незаконного лишения жизни премьер-министра Республики Армения в связи с осуществлением им государственной и политической деятельности, приобрел средства и создал условия для совершения преступления. В частности, были приобретены одежда и маски для сокрытия личности, а также собиралась информация о местах пребывания премьер-министра и маршрутах его предвыборной кампании, что являлось подготовкой к убийству.
После этого указанные лица, облачившись в данную одежду и скрыв лица масками, записали и распространили видеообращение, адресованное премьер-министру, в ходе которого прозвучали угрозы. Кроме того, 16 мая 2026 года они перехватили данные (видеозапись), передававшиеся во время прямой трансляции и хранившиеся в системе интернет-сайта, не предназначенного для общего пользования. Опубликовав видеообращение, они воспрепятствовали проведению предвыборной агитации перед выборами в Национальное собрание Республики Армения, назначенными на 7 июня 2026 года», — говорится в сообщении Следственного комитета.
В отношении М.М. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (подготовка убийства группой лиц в связи с осуществлением потерпевшим государственной и политической деятельности), а также по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 211 (иное воспрепятствование проведению агитации группой лиц), говорится в сообщении.
Ранее в отношении него было принято решение о задержании.
Следственный комитет Республики Армения ранее сообщал, что по факту распространения видеозаписи с угрозами и оскорблениями в адрес премьер-министра Никола Пашиняна было инициировано уголовное производство. По данным следственного органа, проводилось предварительное расследование по фактам подготовки убийства группой лиц, компьютерного саботажа и незаконного оборота огнестрельного оружия и боеприпасов.
На распространенном в интернете 18 мая видеоролике группа вооруженных людей в масках выступила с угрозами и оскорблениями в адрес премьер-министра.