ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ և «Հայաստան» դաշինքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Գեղամ Մանուկյանը հայտարարել է, որ պատրաստվում է հրապարակել Գորիս-Կապան ճանապարհի հանձնումն ամրագրող փաստաթուղթը։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Քրեական պատասխանատվության վտանգի տակ, վաղը հրապարակելու եմ Գորիս-Կապան ճանապարհը հանձնելն ամրագրող փաստաթուղթը։ Այն գաղտնի պահվել է պաշտպանության նախարարությունունում։
Աննա Գրիգորյանի հետ մեկ տարի հարցումներով փորձում էինք ստանալ այդ փաստաթղթի օրինակը։
Վերջը ստացանք։ Սպասեք մանրամասների։ Վաղը, բայց այս անգամ Տավուշից, այնտեղ եմ լինելու»,-ասվում է հունիսի 1-ին հրապարակված գրառման մեջ:
44-օրյա պատերազմի արդյունքում Կուբաթլուն և Զանգելանն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Գորիս Կապան ճանապարհի 21 կիլոմետրանոց հատվածի որոշ տեղեր խնդրահարույցդարձան, որտեղ ադրբեջանական ցուցանակներ ու դրոշներ տեղադրվեցին, իսկ 2021-ի սեպտեմբերին ադրբեջանական ոստիկանության կետ տեղադրվեց։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները կանգնեցնում են իրանական բեռնատարները և գումար գանձում։ Դա հաստատեց նաև պաշտոնական Բաքուն՝ հայտարարելով, որ «ճանապարհային հարկ է» գանձվում։ Ավեի ուշ ճանապարն ամբողջությամբ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, իսկ Հայաստանը շահագործման է հանձնել Տաթև-Աղվանի այլընտրանքային ճանապարհը, որն ապահովում է անվտանգ երթևեկություն:

Депутат Национального собрания Гегам Манукян, член Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» и кандидат в депутаты от блока «Армения», заявил о намерении опубликовать документ, фиксирующий передачу дороги Горис-Капан. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Под угрозой уголовной ответственности завтра опубликую документ, закрепляющий передачу дороги Горис-Капан. Он хранился в тайне в Министерстве обороны.
Вместе с Анной Григорян мы в течение года пытались получить копию этого документа посредством запросов.
В итоге получили. Ждите подробностей. Завтра, но на этот раз из Тавуша, где я буду находиться», — говорится в публикации от 1 июня.
После 44-дневной войны и передачи Азербайджану Кубатлы и Зангелана отдельные участки 21-километрового отрезка дороги Горис-Капан оказались проблемными. Там были установлены азербайджанские указатели и флаги, а в сентябре 2021 года появился пост азербайджанской полиции. Позже стало известно, что азербайджанская сторона останавливает иранские грузовики и взимает плату, что официальный Баку подтвердил, назвав ее «дорожным налогом». Впоследствии дорога полностью перешла под контроль Азербайджана, а Армения ввела в эксплуатацию альтернативную трассу Татев–Агвани, обеспечивающую безопасное сообщение.