ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ և «Հայաստան» դաշինքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Գեղամ Մանուկյանը հայտարարել է, որ պատրաստվում է հրապարակել Գորիս-Կապան ճանապարհի հանձնումն ամրագրող փաստաթուղթը։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Քրեական պատասխանատվության վտանգի տակ, վաղը հրապարակելու եմ Գորիս-Կապան ճանապարհը հանձնելն ամրագրող փաստաթուղթը։ Այն գաղտնի պահվել է պաշտպանության նախարարությունունում։
Աննա Գրիգորյանի հետ մեկ տարի հարցումներով փորձում էինք ստանալ այդ փաստաթղթի օրինակը։
Վերջը ստացանք։ Սպասեք մանրամասների։ Վաղը, բայց այս անգամ Տավուշից, այնտեղ եմ լինելու»,-ասվում է հունիսի 1-ին հրապարակված գրառման մեջ:
44-օրյա պատերազմի արդյունքում Կուբաթլուն և Զանգելանն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Գորիս Կապան ճանապարհի 21 կիլոմետրանոց հատվածի որոշ տեղեր խնդրահարույցդարձան, որտեղ ադրբեջանական ցուցանակներ ու դրոշներ տեղադրվեցին, իսկ 2021-ի սեպտեմբերին ադրբեջանական ոստիկանության կետ տեղադրվեց։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները կանգնեցնում են իրանական բեռնատարները և գումար գանձում։ Դա հաստատեց նաև պաշտոնական Բաքուն՝ հայտարարելով, որ «ճանապարհային հարկ է» գանձվում։ Ավեի ուշ ճանապարն ամբողջությամբ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, իսկ Հայաստանը շահագործման է հանձնել Տաթև-Աղվանի այլընտրանքային ճանապարհը, որն ապահովում է անվտանգ երթևեկություն:

2 June 2026 - 10:06 AMT
Member of Parliament Gegham Manukyan, a member of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) and a parliamentary candidate from the Hayastan Alliance, has announced that he intends to publish a document concerning the handover of the Goris-Kapan road. He made the statement on his Facebook page.
“Despite the risk of criminal liability, tomorrow I will publish the document formalizing the handover of the Goris-Kapan road. It has been kept secret within the Ministry of Defense.
Together with Anna Grigoryan, we spent a year trying to obtain a copy of this document through official inquiries.
In the end, we got it. Stay tuned for details. Tomorrow, but this time from Tavush, where I will be,” Manukyan wrote in a post published on June 1.
Following the 44-day war and the transfer of Qubadli and Zangilan to Azerbaijan, parts of the 21-kilometer section of the Goris-Kapan road became problematic. Azerbaijani signs and flags were installed along sections of the route, and in September 2021 an Azerbaijani police checkpoint was established there. It later became known that Azerbaijani authorities were stopping Iranian trucks and collecting fees, a practice officially confirmed by Baku as a “road tax.” Subsequently, the road came fully under Azerbaijani control, while Armenia commissioned the alternative Tatev-Aghvani route, which now provides safe transportation.