Դիմակավորված անձանց մասնակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հայտնի տեսաուղերձի առնչությամբ արդեն երրորդ օրն է ինչ խուզարկություններ են իրականացվում արցախցի Մհեր Միրզոյանի հարազատների և ազգականների կողմից վարձակալված բնակարաններում, հայտնել է փաստաբան Ռոման Երիցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ահազանգած աղջկա խոսքով՝ իրենց բնակարանը խուզարկել են երեք օր առաջ՝ վաղ առավոտյան։ Նրա փոխանցմամբ՝ բնակարանը ամբողջությամբ տակնուվրա են արել, առգրավել բոլորի հեռախոսները, բերման ենթարկել իր մորն ու այլ անձանց և այդ ամենը 9 ամսական ու 2 տարեկան երեխաների ներկայությամբ։
Ընտանիքն ահաբեկված է և փաստացի հայտնվել է մեկուսացման մեջ։ Հեռախոսների առգրավումից հետո կորցրել են կապը հարազատների հետ, չեն կարողանում անգամ երեխաներին բժշկի տանել, ակնհայտորեն գտնվում են դիտումների տակ և անգամ իմ հեռախոսահամարն էլ, իրենց խոսքով, մեծ դժվարությամբ են գտել։
Առավել ուշագրավն այն է, որ Մհեր Միրզոյանին կասկածում են բացառապես արտաքին նմանության, մասնավորապես՝ աչքերի նմանության հիմքով։
Չնայած տեսանյութում խոսող անձի աչքերի գույնը ակնհայտորեն տարբերվում է Մհեր Միրզոյանի աչքերի գույնից և բացի այդ՝ վերջինս արդեն երեք տարուց ավել է բնակվում է ՌԴ-ում, այդուհանդերձ, ինտենսիվ գործողությունները շարունակվում են, իսկ նրա նկատմամբ էլ հայտարարված է հետախուզում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել է տեսանյութ, որտեղ մի քանի դիմակավորված անձինք Արցախի բարբառով և վիրավորական բառապաշարով դիմել են Փաշինյանին։ «Նիկոլ, դու պատասխան ես տալու, մենք գիտենք՝ դու որտեղով ես ման գալիս, որ փողոցներով ես անցնում։ Մենք քեզ ջրելու ենք, Նիկոլ»․ ասում է նրանցից մեկը՝ ընթացքում մյուսների ձեռքին, ենթադրաբար, ինքնաձիգներ են։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 18–ին Արաբկիր վարչական շրջանում անցկացվող քարոզարշավի ընթացքում անդրադարձել է հրապարակված տեսանյութին և կոշտ բառապաշարով արձագանքել․ «Հլը էս փսլինքներին նայի էլի։ Ուրեմն, սենց, մասկեքը հագել են, իբր իրենք ուժեղ տղերք են»։ Փաշինյանը հորդորել է նրանց կամավոր ներկայանալ իրավապահներին՝ հավելելով, որ հատ–հատ նրանց գտնելու է և սատկացնելու է։

2 Июнь 2026 - 10:08 AMT
В связи с распространенным ранее видеообращением к премьер-министру Николу Пашиняну, записанным людьми в масках, уже третий день проводятся обыски в квартирах, арендуемых родственниками и близкими уроженца Арцаха Мгера Мирзояна, сообщил адвокат Роман Ерицян на своей странице в Facebook.
В публикации говорится:
«По словам девушки, обратившейся к нам, их квартиру обыскали три дня назад ранним утром. По ее словам, жилье полностью перевернули, изъяли телефоны всех находившихся там людей, доставили ее мать и других лиц в правоохранительные органы, причем все это происходило на глазах у девятимесячного и двухлетнего детей.
Семья запугана и фактически оказалась в изоляции. После изъятия телефонов они потеряли связь с родственниками, не могут даже отвезти детей к врачу, очевидно находятся под наблюдением и, по их словам, с большим трудом смогли найти даже мой номер телефона.
Наиболее примечательно то, что Мгера Мирзояна подозревают исключительно на основании внешнего сходства, в частности сходства глаз.
Несмотря на то что цвет глаз человека, говорящего на видео, явно отличается от цвета глаз Мгера Мирзояна, а сам он уже более трех лет проживает в России, активные следственные действия продолжаются, а в отношении него объявлен розыск», — говорится в сообщении.
Ранее в интернете распространилось видео, на котором несколько людей в масках, говорящих на арцахском диалекте и использующих оскорбительную лексику, обращаются к премьер-министру. «Никол, тебе придется ответить. Мы знаем, где ты ходишь и по каким улицам передвигаешься. Мы тебя достанем, Никол», — говорит один из них, в то время как у остальных в руках, предположительно, находятся автоматы.
18 мая во время предвыборной кампании в административном районе Арабкир премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал опубликованное видео и резко отреагировал на него. Он призвал участников ролика добровольно явиться в правоохранительные органы, добавив, что каждого из них найдут по отдельности.