Դիմակավորված անձանց մասնակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հայտնի տեսաուղերձի առնչությամբ արդեն երրորդ օրն է ինչ խուզարկություններ են իրականացվում արցախցի Մհեր Միրզոյանի հարազատների և ազգականների կողմից վարձակալված բնակարաններում, հայտնել է փաստաբան Ռոման Երիցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ահազանգած աղջկա խոսքով՝ իրենց բնակարանը խուզարկել են երեք օր առաջ՝ վաղ առավոտյան։ Նրա փոխանցմամբ՝ բնակարանը ամբողջությամբ տակնուվրա են արել, առգրավել բոլորի հեռախոսները, բերման ենթարկել իր մորն ու այլ անձանց և այդ ամենը 9 ամսական ու 2 տարեկան երեխաների ներկայությամբ։
Ընտանիքն ահաբեկված է և փաստացի հայտնվել է մեկուսացման մեջ։ Հեռախոսների առգրավումից հետո կորցրել են կապը հարազատների հետ, չեն կարողանում անգամ երեխաներին բժշկի տանել, ակնհայտորեն գտնվում են դիտումների տակ և անգամ իմ հեռախոսահամարն էլ, իրենց խոսքով, մեծ դժվարությամբ են գտել։
Առավել ուշագրավն այն է, որ Մհեր Միրզոյանին կասկածում են բացառապես արտաքին նմանության, մասնավորապես՝ աչքերի նմանության հիմքով։
Չնայած տեսանյութում խոսող անձի աչքերի գույնը ակնհայտորեն տարբերվում է Մհեր Միրզոյանի աչքերի գույնից և բացի այդ՝ վերջինս արդեն երեք տարուց ավել է բնակվում է ՌԴ-ում, այդուհանդերձ, ինտենսիվ գործողությունները շարունակվում են, իսկ նրա նկատմամբ էլ հայտարարված է հետախուզում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել է տեսանյութ, որտեղ մի քանի դիմակավորված անձինք Արցախի բարբառով և վիրավորական բառապաշարով դիմել են Փաշինյանին։ «Նիկոլ, դու պատասխան ես տալու, մենք գիտենք՝ դու որտեղով ես ման գալիս, որ փողոցներով ես անցնում։ Մենք քեզ ջրելու ենք, Նիկոլ»․ ասում է նրանցից մեկը՝ ընթացքում մյուսների ձեռքին, ենթադրաբար, ինքնաձիգներ են։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 18–ին Արաբկիր վարչական շրջանում անցկացվող քարոզարշավի ընթացքում անդրադարձել է հրապարակված տեսանյութին և կոշտ բառապաշարով արձագանքել․ «Հլը էս փսլինքներին նայի էլի։ Ուրեմն, սենց, մասկեքը հագել են, իբր իրենք ուժեղ տղերք են»։ Փաշինյանը հորդորել է նրանց կամավոր ներկայանալ իրավապահներին՝ հավելելով, որ հատ–հատ նրանց գտնելու է և սատկացնելու է։

Searches connected to the widely circulated video message addressed to Prime Minister Nikol Pashinyan by masked individuals have been underway for a third consecutive day in apartments rented by relatives and family members of Artsakh native Mher Mirzoyan, according to attorney Roman Yeritsyan.
In a post on Facebook, Yeritsyan wrote:
“According to the young woman who contacted us, their apartment was searched three days ago in the early morning. She said the apartment was completely turned upside down, all mobile phones were confiscated, her mother and several other individuals were taken in for questioning, and all of this took place in the presence of a nine-month-old baby and a two-year-old child.
The family is terrified and has effectively found itself in isolation. After their phones were seized, they lost contact with relatives, are unable even to take their children to a doctor, are clearly under surveillance, and, according to them, managed to find my phone number only with great difficulty.
What is particularly noteworthy is that Mher Mirzoyan is suspected solely on the basis of physical resemblance, specifically similarities in the eyes.
Although the eye color of the person speaking in the video is clearly different from Mher Mirzoyan’s eye color, and despite the fact that he has been living in Russia for more than three years, intensive investigative actions continue, and a search warrant has been issued for him,” the post said.
Earlier, a video circulated online showing several masked individuals speaking in the Artsakh dialect and using insulting language toward Prime Minister Pashinyan. “Nikol, you will answer for this. We know where you go and which streets you pass through. We are going to get you, Nikol,” one of them says, while the others appear to be holding what look like assault rifles.
During a campaign event in Yerevan’s Arabkir district on May 18, Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the video and responded in harsh terms. He urged those involved to voluntarily surrender to law enforcement authorities, adding that he would find each of them individually.