ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի հրապարակած և «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքին վերագրվող ձայնագրությունների «մի մասը մոնտաժված է և դրանք օգտագործվում են քաղաքական ուժին վարկաբեկելու նպատակով», հայտարարել է այդ քաղուժից պատգամավորի թեկնածու, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
«Ընդհանրապես նման դեպքեր գոյություն չունեն, ու մենք հիմա խոսում ենք սեպարատ, առանձին վարույթների մասին։ Նաև անմեղության կանխավարկածը մեր երկրում չի գործում։ Ինչի համար են այդ ձայնագրությունները հրապարակվում, երբ անգամ դրանց իսկությունը չի ստուգվել։ Սա վախի մթնոլորտ ստեղծելու, ինչպես նաև որոշակի իմաստով վարկաբեկման փորձ է, որը չի հաջողվելու»,– վստահեցրել է Վարդևանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իշխանության կողմից վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման դեպքերին՝ փաստաբանը նշել է, որ այդ հարցերով դիմել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, սակայն, նրա գնահատմամբ, ինչպես կանխատեսելի էր, տվյալ կառույցում առկա է ամբողջական անգործություն։
«Այդ մասով էլ ենք հետևողական լինելու։ Ի դեպ, զարմանալին այն է, որ դրանք հանրային տիրույթում են, սակայն քրեական որևէ վարույթ չկա։ Եթե իշխանություններին թվում է սելեկտիվ այս արդարադատությունը մեր հայրենակիցները չեն նկատում, սխալվում են ամեն ինչ նկատում են ու հետևություններն անում են»,– նշել է նա։
Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ այս քարոզարշավի ընթացքում ատելության և բռնության խոսքը լայն տարածում է ստացել հենց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից։ Նրա խոսքով՝ այդ հանգամանքը արձանագրել է նաև միջազգային հանրությունը, մինչդեռ ՀՀ դատախազությունն ու ԿԸՀ-ն որևէ խախտում չեն արձանագրել և հանցակազմ չեն հայտնաբերել։ Փաստաբանը հավաստիացրել է, որ այս հարցում ևս շարունակելու է հետևողական լինել և գործը հասցնելու է մինչև վերջ։
Վարդևանյանը նաև չի բացառել, որ ընտրությունների ընթացքում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» կարող է փորձել ընտրակեղծիքներ իրականացնել, սակայն նշել է, որ դրա դեմ «Ուժեղ Հայաստանը» որոշակի մեխանիզմներ արդեն մշակել է։
«Եթե ընտրություններին լինի բարձր մասնակցություն, ապա որևէ իշխանություն իր կեղծիքների մեխանիզմում արդյունավետ չի լինելու»,– վստահեցրել է փաստաբանը։

2 Июнь 2026 - 10:20 AMT
Кандидат в депутаты от блока «Сильная Армения», адвокат Арам Вардеванян заявил, что часть опубликованных Антикоррупционным комитетом Армении и приписываемых альянсу аудиозаписей смонтирована, а сами материалы используются для дискредитации политической силы.
«Вообще таких случаев не существует, и сейчас мы говорим об отдельных производствах. Кроме того, презумпция невиновности в нашей стране не действует. Зачем публикуются эти записи, если даже их подлинность не проверена? Это попытка создать атмосферу страха, а также в определенном смысле дискредитировать политическую силу. Но это не удастся», — заявил Вардеванян, сообщает «Sputnik Армения».
Говоря о возможных случаях злоупотребления административным ресурсом со стороны властей в ходе предвыборной кампании, адвокат отметил, что по этим вопросам были направлены обращения в Центральную избирательную комиссию. Однако, по его оценке, как и ожидалось, комиссия демонстрирует полное бездействие.
«По этому вопросу мы также будем последовательны. Удивительно, что все это находится в публичном пространстве, однако никакого уголовного производства нет. Если власти считают, что наши соотечественники не замечают эту выборочную справедливость, они ошибаются. Люди все видят и делают выводы», — отметил он.
По мнению Вардеваняна, в ходе нынешней кампании именно партия «Гражданский договор» широко использует язык ненависти и насилия. По его словам, это обстоятельство зафиксировано и международным сообществом, однако прокуратура Армении и Центральная избирательная комиссия не выявили никаких нарушений и признаков преступления.
Адвокат заверил, что намерен добиваться рассмотрения этого вопроса до конца.
Вардеванян также не исключил, что правящая партия «Гражданский договор» может попытаться прибегнуть к фальсификациям на выборах. Вместе с тем он отметил, что блок «Сильная Армения» уже разработал определенные механизмы противодействия подобным действиям.
«Если на выборах будет высокая явка, то никакая власть не сможет эффективно использовать механизмы фальсификаций», — подчеркнул адвокат.
Предвыборная кампания, начавшаяся 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоятся выборы. 25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, после чего Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию ее избирательного списка. В предстоящих выборах бюллетеня под номером 13 не будет.