2 Հունիս 2026 - 09:08 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, նա ձերբակալվել է, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Ուժեղ Հայաստանի» աջակից Ա.Ա.-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից հանդիսանալով «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանություն» ՀԿ-ի հիմնադիր և գործադիր մարմնի ղեկավար, Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին մասնակցելու, այլ կերպ՝ հավաքի մասնակիցներ հավաքագրելու իրական նպատակով՝ ՀՀ տարբեր վայրերում գործող «Մեր ձևով» ՀԿ-ի գրասենյակներում ձևականորեն, քողարկելով իր իրական մտադրությունը, քաղաքացիաիրավական, այդ թվում՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի հիման վրա տարբեր ժամանակահատվածներով աշխատանքի է ընդունել մոտ 1400 քաղաքացու, որոնցից ավելի քան 400-ը համատեղությամբ աշխատել են նաև այլ ընկերություններում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2026 թվականի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում «Մեր ձևով» ՀԿ-ի բանկային հաշիվներին Ս.Կ.-ի հետ փոխկապակցված «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամից, «Ինտեգո Էներգո» և «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲ ընկերություններից որպես «Նվիրատվություն», «Փոխառության տրամադրում» փոխանցվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ մոտ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ, 230 հազար եվրո և 75 հազար ԱՄՆ դոլար:
Ա.Ա.-ն նույն ժամանակահատվածում հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերի գումարն օրինական գործունեության պատրվակով լեգիտիմացնելու նպատակով՝ աշխատանքի ընդունված քաղաքացիներին մեկ կամ ավելի ամիս որպես աշխատավարձ, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարելու քողի ներքո, նյութապես շահագրգռել է՝ ուղղորդելով մասնակցել Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան»-ի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին:
Արդյունքում, աշխատանքի ընդունված քաղաքացիների գերակշիռ մասը աշխատանքի չի հաճախել կամ ամսվա կտրվածքով կազմակերպությունների գրասենյակ է այցելել մեկ կամ մի քանի անգամ՝ չգիտակցելով նույնիսկ հասարակական կազմակերպությունում իրենց գործառույթների բնույթը և նպատակը: Հետագայում, Ա.Ա.-ն նշված աշխատակիցներին ազատել է աշխատանքից՝ առանց կանոնադրությամբ նախատեսված՝ ՀԿ-ի նպատակների իրագործման:
Այսպիսով, Ա.Ա.-ն հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ հասարակական կազմակերպության հաշիվներին փոխանցված գումարներից որպես աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումներ հատկացրել է 703 մլն 835 հզր 953 ՀՀ դրամ, իսկ որպես քաղաքացիաիրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրություն՝ 59 մլն 428 հզր 521 ՀՀ դրամ՝ ընդհանուր՝ 763 մլն 264 հզր 474 ՀՀ դրամ։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ վարութային և ապացուցողական գործողություններ, հարցաքննվել է մոտ 500 անձ:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և 296-դ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Վերջինս քննիչի որոշմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կողմից ձերբակալվել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու նպատակով:

2 Июнь 2026 - 09:46 AMT
В отношении члена партии «Сильная Армения» Алика Алексаняна возбуждено публичное уголовное преследование, он задержан, сообщает «Армянское время».
Следственный комитет Армении сообщил, что А.А., являясь сторонником С.К., а также учредителем и руководителем общественной организации «Сохранение национальных ценностей по-нашему», с сентября 2025 года по май 2026 года формально трудоустроил около 1400 граждан через офисы организации, действующие в различных регионах Армении. По версии следствия, фактической целью было привлечение участников к митингам и собраниям, организованным сторонниками С.К., общественной организацией и партией «Сильная Армения».
По данным следствия, более 400 человек одновременно работали и в других компаниях.
В ходе предварительного расследования установлено, что в период с 8 октября 2025 года по 31 марта 2026 года на банковские счета общественной организации от благотворительного фонда «Ташир», компаний «Интего Энерго» и «Ташир Капитал» под видом пожертвований и займов поступили средства в размере около 1,6 млрд драмов, 230 тыс. евро и 75 тыс. долларов США, которые следствие считает полученными преступным путем.
Следствие утверждает, что Алексанян в тот же период пытался легализовать денежные средства особо крупного размера, выплачивая их в виде заработной платы и вознаграждений по гражданско-правовым договорам. По версии правоохранительных органов, получатели средств материально стимулировались к участию в митингах и собраниях, организованных сторонниками С.К., общественной организацией и партией «Сильная Армения».
Согласно материалам дела, большинство трудоустроенных граждан либо вовсе не посещали рабочие места, либо появлялись в офисах один или несколько раз в месяц, зачастую не понимая характера своих обязанностей. Позднее они были уволены без реализации уставных целей организации.
По данным Следственного комитета, в виде заработной платы и приравненных к ней выплат было распределено 703,8 млн драмов, а в качестве оплаты по гражданско-правовым договорам — 59,4 млн драмов, всего около 763,3 млн драмов.
Следствие сообщило, что в рамках дела проведено множество процессуальных и следственных действий, а также допрошено около 500 человек.
По решению надзирающего прокурора в отношении А.А. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса (материальное стимулирование участия в собрании) и по пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупном размере).
По решению следователя он был задержан сотрудниками полиции МВД Армении с целью избрания меры пресечения в виде заключения под стражу.