2 Հունիս 2026 - 09:15 AMT
Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել 2009 թվականին Արարատ համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված 74.1 հա հողամասերը «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը օտարելու աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ։
Դատախազության ուսումնասիրությամբ առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ են հայտնաբերվել։
«Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրության շրջանակում, բացի նախորդիվ նշված խախտումներից, պարզվել է նաև, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության աշխատակցի օժանդակությամբ իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտել է մի շարք օրենսդրական պահանջներ:
Մասնավորապես՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին, ձևական աճուրդների եղանակով, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանն է օտարել համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերը: Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի մայիսի 27-ին ներկայացրել է հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որը հասցեագրվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Նույն օրը Դատախազության կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արարատ համայնքի, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության և ընկերության աշխատակից Ա.Ա.-ի՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերի՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող այլ գույքերի ձեռքբերման իրավաչափությունները պարզելու նպատակով Դատախազության ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Գլխավոր դատախազությունը մայիսի 5-ին գրություն էր հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շնողում քարոզարշավ իրականացնելիս, ասել էր, որ «շատ շուտով Ծառուկյանի՝ ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը, լինելու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը»։ Այնուհետև Դատախազությունը հայտնել էր, որ «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացի ուսումնասիրության արդյունքում առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստեր են հայտնաբերվել։

Генеральная прокуратура Армении подала иск в Антикоррупционный суд, требуя признать недействительными аукционы, посредством которых в 2009 году компании «Араратцемент» были отчуждены земельные участки общей площадью 74,1 гектара, переданные общине Арарат в качестве пастбищ, а также применить последствия недействительности сделки.
По данным прокуратуры, в ходе проведенного изучения были выявлены признаки возможного преступления.
«В рамках исследования, проведенного в целях защиты государственных и общинных интересов, помимо ранее установленных нарушений, выяснилось, что бывший руководитель общины Арарат А.Б., при содействии сотрудника ЗАО «Араратцемент», использовал свое должностное положение вопреки интересам службы и нарушил ряд требований законодательства.
В частности, 22 сентября 2009 года посредством формальных аукционов он отчуждил компании «Араратцемент» земельные участки площадью 74,1 гектара, переданные общине в качестве пастбищ. Выявив признаки возможного преступления при осуществлении полномочий по защите государственных интересов, прокурор 27 мая 2026 года направил соответствующее сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждении производства.
В тот же день прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против общины Арарат, ЗАО «Араратцемент» и сотрудника компании А.А. с требованием признать недействительными аукционы, состоявшиеся 22 сентября 2009 года, и применить последствия недействительности», — говорится в сообщении.
Прокуратура также сообщила, что продолжаются проверки законности приобретения других активов, принадлежащих компании «Араратцемент».
5 мая Генеральная прокуратура направила письмо правительству Армении, предложив рассмотреть выявленные в компании нарушения и принять необходимые административные меры для устранения их последствий, включая возможность назначения временного управляющего.
Во время предвыборной кампании в Шнохе премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «совсем скоро цементный завод в Арарате — основа бизнес-империи лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна — станет государственной собственностью и будет принадлежать Республике Армения». Позднее прокуратура сообщила, что в ходе изучения процесса приватизации компании «Араратцемент» были выявлены факты с признаками возможного преступления.