2 Հունիս 2026 - 09:15 AMT
Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարան հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել 2009 թվականին Արարատ համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված 74.1 հա հողամասերը «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը օտարելու աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ։
Դատախազության ուսումնասիրությամբ առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ են հայտնաբերվել։
«Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրության շրջանակում, բացի նախորդիվ նշված խախտումներից, պարզվել է նաև, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության աշխատակցի օժանդակությամբ իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտել է մի շարք օրենսդրական պահանջներ:
Մասնավորապես՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին, ձևական աճուրդների եղանակով, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանն է օտարել համայնքին որպես արոտավայր փոխանցված՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերը: Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի մայիսի 27-ին ներկայացրել է հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում, որը հասցեագրվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Նույն օրը Դատախազության կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արարատ համայնքի, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության և ընկերության աշխատակից Ա.Ա.-ի՝ 74.1 հա մակերեսով հողամասերի՝ 2009 թվականի սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած աճուրդներն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով:
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող այլ գույքերի ձեռքբերման իրավաչափությունները պարզելու նպատակով Դատախազության ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Գլխավոր դատախազությունը մայիսի 5-ին գրություն էր հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շնողում քարոզարշավ իրականացնելիս, ասել էր, որ «շատ շուտով Ծառուկյանի՝ ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը, լինելու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը»։ Այնուհետև Դատախազությունը հայտնել էր, որ «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացի ուսումնասիրության արդյունքում առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստեր են հայտնաբերվել։

Armenia’s Prosecutor General’s Office has filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court, seeking to invalidate auctions through which 74.1 hectares of land transferred to the Ararat community as pastureland in 2009 were sold to Araratcement CJSC, and to apply the legal consequences of nullification.
According to the Prosecutor’s Office, its review uncovered apparent indications of a criminal offense.
“Within the framework of a study conducted to protect state and community interests, in addition to previously identified violations, it was established that former head of the Ararat community A.B., with the assistance of an employee of Araratcement CJSC, used his official position against the interests of the service and violated a number of legislative requirements.
Specifically, on September 22, 2009, through formally conducted auctions, he transferred to Araratcement CJSC land plots with a total area of 74.1 hectares that had been assigned to the community as pastureland. While exercising powers related to the protection of state interests and identifying apparent signs of a criminal offense, the prosecutor submitted a formal crime report on May 27, 2026, to the Anti-Corruption Committee for consideration of opening criminal proceedings.
On the same day, the Prosecutor’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court against the Ararat community, Araratcement CJSC, and company employee A.A., seeking to invalidate the auctions held on September 22, 2009, concerning the 74.1-hectare land plots and to apply the consequences of invalidity,” the statement said.
The Prosecutor’s Office added that reviews are continuing to determine the legality of the acquisition of other assets owned by Araratcement CJSC.
On May 5, the Prosecutor General’s Office sent a letter to the Armenian government proposing that it examine the violations identified within the company and consider appropriate administrative measures to address their consequences, including the possible appointment of a temporary administrator.
During a campaign event in Shnogh, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “very soon, the backbone of Prosperous Armenia leader Gagik Tsarukyan’s business empire—the Ararat cement plant—will become state property and belong to the Republic of Armenia.” The Prosecutor’s Office later reported that its review of Araratcement’s privatization process had uncovered facts containing apparent signs of criminal conduct.