Սահմանափակումները, որոնք հիմա կան հայկական գյուղմթերքի վրա, կարծում եմ, որ սխալ քայլեր են, քանի որ մարդկանց տրամադրում են ԵԱՏՄ դեմ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ծովագյուղում՝ պատասխանելով ռուսական «Իզվեստիայի» թղթակցի հարցին:
Նա նաև նշել է, որ դրական հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հայտնում է Factor.am-ը:
«Եվ ես՝ որպես ԵՏՄ բարձրաստիճան պաշտոնյա, դա ինձ համար խնդիր եմ համարում: Ֆիտոսանիտարական հսկողություն, որն անցնում են առանձին ընկերություններ, կարող են ունենալ նման խնդիրներ, և դա ամենուր է՝ և՛ Ռուսաստանում, և՛ Բելառուսում: Բայց ընդհանուր առմամբ, մենք շատ լավ արտադրանք ունենք և շարունակաբար բարելավում ենք մեր սանիտարական հսկողության որակը։
Երեկ ես խոսել եմ Ռուսաստանի նախագահի հետ, շնորհակալություն հայտնեցի զանգի համար. զանգահարել էր ինձ ծննդյանս օրվա առթիվ շնորհավորելու համար: Բայց մենք խոսեցինք նաև ընթացիկ գործերի մասին, և մենք պոզիտիվ զրույց ունեցանք: Կարծում եմ՝ այս համատեքստում լավագույն քայլը կլիներ պարզապես հրաժարվել ամեն տեսակ սահմանափակումներից: Այն, ինչ վերաբերում է ֆիտոսանիտարիային, սովորական երևույթ է, միշտ էլ եղել է և պետք է լինի: Բայց այս պահին դա քաղաքականացվում է, և ես վախենում եմ, որ դա որոշակի բացասական տրամադրություններ կստեղծի Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրասիական տնտեսական միության ուղղությամբ»,- ասել է նա։
Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն գյուղում նախընտրական հանդիպման ընթացքում Փաշինյանն, անդրադառնալով հայկական արտադրանքի արտահանման հարցում դեպի Ռուսաստան նոր սահմանափակումներին, նշել է, որ ընկերությունները պետք է շարունակեն աշխատել արտադրանքի որակի բարձրացման ուղղությամբ, իսկ այն դեպքերում, երբ առկա լինի անարդար վերաբերմունք, կառավարությունը կտրամադրի աջակցություն և կիրականացնի սուբսիդավորման ծրագրեր, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Էն որ ասում են՝ չկա չարիք, առանց բարիքի, դա է»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ արդեն մեկնարկել են համապատասխան գործընթացներ, գործարար պատվիրակություններ են մեկնել արտերկիր, և մոտ ապագայում կառավարությունը կներկայացնի առաջարկներ՝ վարդերի, մրգերի և բանջարեղենի արտահանման հետ կապված։
Նա նշել է, որ Հայաստանի արտադրության ծավալները համեմատաբար փոքր են, և նույնիսկ եվրոպական խոշոր սուպերմարկետների մեկ ցանց կարող է ձեռք բերել ամբողջ արտադրանքը։
«Մեր արատադրանքը շատ մեծ չէ, մի հատ խոշոր եվրոպական սուպերմարկետների ցանցն ամողջ արտադրանքը կգնի»,- հայտարարել է վարչապետը։
Փաշինյանը նաև պարզաբանել է, որ, օրինակ, 100 տոննա բիբարի 90 տոննան մեկ ուղղությամբ արտահանելու փոխարեն անհրաժեշտ է այն բաշխել մի քանի շուկաների միջև՝ սկզբում չորս, ապա յոթ ուղղությամբ, ինչն էլ կապահովի արտահանման դիվերսիֆիկացիան։
«Եթե 90 %-ով մի տեղից ես կախված, մի առավոտ կարող է արթանան տրամադրությունները լավ չլինի: Բիբար ա փչանում, էդ բիբարի փողը կտամ ես, կառավարությունը, վարդա ա՝ կտամ։ Բայց այս ամենի արդյունքում բիբարի արտահանումն էլ է աճելու, վարդինն էլ»,-ասել է նա:
Վարչապետը նաև նշել է, որ զբոսաշրջիկների թիվն աճել է, և նրանք Հայաստանից գնում են տարբեր ապրանքներ՝ ներառյալ բիբար, վարդ, կոնյակ, ինչպես նաև օգտվում են այլ ծառայություններից։
«Շատ էին խոսում շուկայի գներից, հույս ունեմ որ միրգ-բանջարեղենի գները մի քիչ Հայաստանում կիջնեն, բայց այնպես, որ արտադրողները չտուժեն»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է մտածել հյուսիսային երկաթուղու վերականգնման շուրջ՝ ընդգծելով, որ արևելքից արևմուտք ամենակարճ երթուղին անցնում է Հայաստանի հյուսիսային հատվածով՝ Իջևանով, Լոռիով և Գյումրիով։
«Պետք է մտածենք հյուսիսային երկաթուղին վերականգնելու մասին… Պարզվում է, որ արևելքից-արևմուտք ամենկարճ ճանապարհը ՀՀ հյուսիսով է անցնում՝ Իջևանով, Լոռիով Գյումրիով»,- հայտարարել է նա։
Փաշինյանը հավաքվածներին հավաստիացրել է, որ TRIPP-ի երթուղով անցկացվելու են գազամուղ, նավթամուղ, երկաթգիծ և բարձրավոլտ մալուխներ։
Ռուսաստանի տարբեր պաշտոնյաներ վերջին օրերին հայտարարել են, որ եթե Հայաստանը շարունակի շարժվել դեպի Եվրամիություն, կարող է կորցնել Ռուսաստանից արտոնյալ պայմաններով գազ ձեռք բերելու հնարավորությունը։
Բացի այդ, Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։ ՌԴ-նհունիսի 2-իցսահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողիև այլ կորիզավոր մրգերիներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ:

2 Июнь 2026 - 11:45 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что действующие ограничения на армянскую сельскохозяйственную продукцию являются ошибочным шагом, поскольку «настраивают людей против Евразийского экономического союза». Об этом он заявил в Цовагюхе, отвечая на вопрос корреспондента российской газеты «Известия».
Он также сообщил, что провел позитивный телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, сообщает «Factor.am ».
«Я как высокопоставленное должностное лицо Евразийского экономического союза считаю это проблемой. Фитосанитарный контроль, который проходят отдельные компании, может выявлять подобные проблемы, и это происходит везде — и в России, и в Белоруссии. Но в целом у нас очень качественная продукция, и мы постоянно повышаем уровень санитарного контроля.
Вчера я разговаривал с президентом России и поблагодарил его за звонок. Он позвонил, чтобы поздравить меня с днем рождения. Однако мы обсудили и текущие вопросы, и у нас состоялся позитивный разговор. Думаю, что в данном контексте лучшим решением был бы отказ от любых ограничений. Что касается фитосанитарных вопросов, это обычное явление, так было всегда и так должно быть. Но сейчас эта тема политизируется, и я опасаюсь, что это может сформировать определенные негативные настроения в Республике Армения по отношению к Евразийскому экономическому союзу», — сказал он.
Во время предвыборной встречи в селе Лчашен Гегаркуникской области Пашинян, комментируя новые ограничения на экспорт армянской продукции в Россию, отметил, что компании должны продолжать работу над повышением качества продукции. В случаях несправедливого отношения правительство окажет поддержку и реализует программы субсидирования, сообщает «Panorama.am».
«Тот случай, когда говорят, что нет худа без добра», — заявил Пашинян, добавив, что соответствующие процессы уже начались, деловые делегации отправились за рубеж, а в ближайшее время правительство представит предложения, связанные с экспортом роз, фруктов и овощей.
Он отметил, что объемы производства в Армении относительно невелики и даже одна крупная европейская сеть супермаркетов способна приобрести весь объем продукции.
«Наше производство не такое большое. Одна крупная европейская сеть супермаркетов купит всю продукцию», — заявил премьер-министр.
Пашинян также пояснил, что вместо экспорта 90 тонн перца из 100 тонн в одном направлении необходимо распределять поставки между несколькими рынками — сначала по четырем, затем по семи направлениям, что обеспечит диверсификацию экспорта.
«Если ты на 90 % зависишь от одного направления, однажды утром настроение там может измениться. Если перец испортится, я оплачу этот перец, правительство оплатит. Если речь идет о розах — тоже оплатим. Но в результате всего этого вырастет и экспорт перца, и экспорт роз», — сказал он.
Премьер-министр также отметил рост числа туристов, которые приобретают в Армении различные товары, включая перец, розы и коньяк, а также пользуются другими услугами.
«Много говорили о рыночных ценах. Надеюсь, цены на фрукты и овощи в Армении немного снизятся, но таким образом, чтобы производители не пострадали», — заявил он.
Он также подчеркнул необходимость задуматься о восстановлении северной железной дороги, отметив, что самый короткий маршрут с востока на запад проходит через север Армении — через Иджеван, Лори и Гюмри.
«Нужно подумать о восстановлении северной железной дороги. Оказывается, самый короткий путь с востока на запад проходит через север Армении — через Иджеван, Лори и Гюмри», — заявил он.
Пашинян заверил собравшихся, что по маршруту TRIPP будут проложены газопровод, нефтепровод, железная дорога и высоковольтные линии электропередачи.