2 Հունիս 2026 - 10:10 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վարչական վարույթ է նախաձեռնել՝ գույքի և եկամուտների հայտարարագիր չներկայացնելու պատճառով։ Այդ մասին հայտնել են ԿԿՀ-ից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Ըստ հրապարակման՝ գործընթացը սկսվել է դեռ ապրիլին, երբ Հանձնաժողովը կուսակցությունից ստացել է համագումարի արդյունքում ընտրված նոր ղեկավար կազմի վերաբերյալ տվյալները։ Դրանից հետո հանձնաժողովը նախ էլեկտրոնային փոստով, այնուհետև թղթային տարբերակով, իսկ հետո նաև հարթակի միջոցով ծանուցել է կուսակցության խորհրդի անդամներին՝ հիշեցնելով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորության մասին։
Կուսակցության խորհրդի բոլոր անդամները կատարել են այդ պահանջը, բացառությամբ Սամվել Կարապետյանի։
Հանձնաժողովի ձևավորված պրակտիկայի համաձայն՝ վարույթը դեռ կարող է կարճվել, եթե Կարապետյանը դրա քննության ընթացքում ներկայացնի պահանջվող հայտարարագիրը։ Այդպիսի պայմաններում իրավախախտումը դիտարկվում է որպես նվազ նշանակություն ունեցող, և կիրառվում է բանավոր դիտողություն։
Եթե հայտարարագիրը չներկայացվի, ապա առաջին անգամ կարող է նշանակվել 200 հազար դրամ վարչական տուգանք։ Իսկ եթե օրենքով նախատեսված պատասխանատվության կիրառումից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիրը կրկին չներկայացվի, կարող է առաջանալ նաև քրեական պատասխանատվության հարց։
Ավելի վաղ Հանձնաժողովից հայտնել էին, որ հայտարարագիրը չներկայացնելը պայմանավորված է եղել տնային կալանքի և նամակագրության արգելքի պայմաններում հայտարարագրման էլեկտրոնային համակարգից օգտվելու անհնարինությամբ, մինչդեռ դատարանի կողմից սահմանված այդ արգելքներն արդեն հանվել են։
Սամվել Կարապետյանի շուրջ իրավական գործընթացները սկսվել են նախորդ տարվա հունիսին՝ այն հայտարարությունից հետո, որով նա նշել էր, որ պատրաստ է Հայ Առաքելական եկեղեցին պաշտպանել «իր ձևով»։ Դրանից հետո գործարարի նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել։
Նա շուրջ յոթ ամիս պահվել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում, իսկ ներկայում գտնվում է տնային կալանքի տակ։ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ոչ միայն իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերի, այլև փողերի լվացման հոդվածով։

2 Июнь 2026 - 11:47 AMT
Комиссия по предотвращению коррупции Армении инициировала административное производство в отношении председателя партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна в связи с непредставлением декларации об имуществе и доходах. Об этом сообщили в КПК, информирует «Factor.am ».
Согласно публикации, процесс начался еще в апреле, когда Комиссия получила от партии сведения о новом руководящем составе, избранном по итогам съезда. После этого Комиссия сначала направила уведомления по электронной почте, затем в бумажной форме, а позже через платформу azdarar.am, напомнив членам совета партии об обязанности представить декларации.
Все члены совета партии выполнили это требование, за исключением Самвела Карапетяна.
Согласно сложившейся практике Комиссии, производство еще может быть прекращено, если Карапетян представит требуемую декларацию в ходе его рассмотрения. В таком случае правонарушение будет признано малозначительным и ограничится устным замечанием.
Если декларация не будет представлена, впервые может быть назначен административный штраф в размере 200 тысяч драмов. Если же в течение 30 дней после применения предусмотренной законом ответственности декларация вновь не будет подана, может возникнуть вопрос и о привлечении к уголовной ответственности.
Ранее в Комиссии сообщали, что непредставление декларации было связано с невозможностью пользоваться электронной системой декларирования в условиях домашнего ареста и запрета на переписку. Между тем указанные ограничения, установленные судом, уже сняты.
Правовые процессы вокруг Самвела Карапетяна начались в июне прошлого года после его заявления о готовности защищать Армянскую апостольскую церковь «по-своему». После этого в отношении предпринимателя было начато уголовное преследование.
Около семи месяцев он содержался в уголовно-исполнительном учреждении «Ереван-Кентрон», а в настоящее время находится под домашним арестом. Карапетяну предъявлены обвинения не только в публичных призывах к захвату власти, но и по статье об отмывании денежных средств.