Ակտիվիստ Գեղամ Օհանյանը երկրորդ օրն է նստացույց է իրականացնում նախագահի նստավայրի դիմաց՝ հաջակցություն հացադուլի մեջ գտնվող Արթուր Օսիպյանի, որը կալանավորվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հարցերից հետո։ Օհանյանի փոխանցմամբ՝ նստացույցի մեկնարկային օրը հաջող ընթացք է ունեցել` դիմել են նախագահին, որ միջնորդի Օսիպյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցում:
«Նամակը հանձնեցինք նախագահական։ Երեկոյան նույն նամակը բաց ընթերցեցինք, ու 100-ից ավելի մարդ էր եկել։ Ստորագրահավաք արեցինք, մարդիկ ստորագրություններով միացան, ու հիմա էլ ստորագրահավաքը շարունակվում է»,– ասել է նա՝ հավելելով, որ հավաքված ստորագրությունները հետագայում առանձին ևս հանձնվելու են նախագահական նստավայրին, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա հայտնել է, որ նախագահին հասցեագրված նամակում ներառվել է 2 հիմնական պահանջ։
«Առաջին կետն այն է, որ քարոզարշավի մեջ հանրային խոսքով դատապարտի ագրեսիա պարունակող խոսքը։ Երկրորդ կետով՝ խնդրել ենք միջնորդություն ներկայացնել Գլխավոր դատախազություն՝ Արթուր Օսիպյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, փոխելու նպատակով, որպեսզի վերականգնվի Արթուր Օսիպյանի ազատ խոսքի իրավունքը»,-ասել է նա:
Ակտիվիստը նշել է, որ նախաձեռնությանը միացել են նաև հանրային ոլորտի ներկայացուցիչներ, իսկ յուրաքանչյուր երեկո նախատեսվում են հանրային հավաքներ։
«Կոչ եմ անում մարդկանց՝ եկեք միացեք, ժողովուրդ ջան, մի լռեք այս հարցի շուրջ։ Մենք պետք է բոլորս մեր ներկայությամբ ամրապնդենք մեր խոսքը ու պահանջենք ազատել իրեն»,– նշել է Օհանյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ սպասումներ ունի նախագահից, Օհանյանը պատասխանել է. «Մենք մի տարբերակ ենք առաջարկել, որը հարմար է նաև վիրավորող կողմին, որպեսզի փափուկ կերպով այս հարցը արանքից հանի։ Եթե խելամիտ գտնվեն, կկարողանան օգտվել այս հնարավորությունից։ Եթե չէ՝ արդեն զարգացումները կգնան այլ ճանապարհով»։
Նա նաև պատմել է, որ գիշերել է նստացույցի վայրում։
«Մարդիկ մինչև ժամը 1-ը, 2-ը չէին գնում, տասնյակ մարդիկ կային, մնացել էին, զրուցում էինք, հիշել էինք մեր նախահեղափոխական օրերը»,– ասել է նա:
Նա հավելել է, որ իրեն միացել է նաև Միքայելը, և այժմ նստացույցը շարունակվում է երկուսի մասնակցությամբ։
Օհանյանի խոսքով՝ իրավապահները որևէ խոչընդոտ չեն ստեղծել։
Խոսելով ակցիայի արդյունավետության մասին՝ ակտիվիստը շեշտել է, որ գործընթացը միայն ֆիզիկական ներկայությամբ չի սահմանափակվում։
«Այստեղից նաև ակտիվ պրոցես ենք ծավալում մեդիահարթակում։ Մարդիկ անընդհատ գնում-գալիս են, շարժ է տեղի ունենում։ Մենք գիտենք, որ դա ձնագնդիի էֆեկտով շատ մեծ հնարավորություն ունի մեծանալու»,– նշել է նա։
Անդրադարձ կատարելով հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների հնարավոր մասնակցությանը՝ Օհանյանը կոչ է արել շարունակել թեմայի բարձրաձայնումը։
«Արթուրը բանտում օրեցօր ավելի վատթար վիճակում է հայտնվում։ Կոչ ենք անում հանրային մարդկանց, իրավապաշտպան կառույցներին, լրագրողական համայնքին՝ ակտիվ լինել, բարձրաձայնել հարցը։ Այս հարցը բոլորինս է»,– ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դրաձավ, որ ՀՀ մի շարք հասարակական կազմակերպություններ և իրավապաշտպաններ դիմել են Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, միջազգային կազմակերպություններին և դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ կոչ անելով դիմել ՀՀ կառավարությանը և պահանջել անհապաղ ազատ արձակել քաղաքացիական-քաղաքական ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանին:
Քրեական հետապնդման և կալանավորման որոշումից հետո հասարակական կազմակերպություններն ու իրավապաշտպանները շարունակել են իշխանություններից և իրավապահ մարմիններից պահանջել դադարեցնել Արթուր Օսիպյանի նկատմամբ իրականացվող գործողությունները։

Активист Гегам Оганян второй день проводит сидячую акцию протеста у резиденции президента Армении в поддержку Артура Осипяна, который объявил голодовку и был арестован после того, как задал вопросы премьер-министру Николу Пашиняну. По словам Оганяна, первый день акции прошел успешно: участники обратились к президенту с просьбой содействовать изменению меры пресечения Осипяну.
«Мы передали письмо в администрацию президента. Вечером публично зачитали его, пришло более ста человек. Мы организовали сбор подписей, люди присоединились своими подписями, и сейчас сбор продолжается», — сказал он, добавив, что собранные подписи позднее также будут переданы в резиденцию президента, сообщает «Factor.am ».
По его словам, в письме президенту содержатся два основных требования.
«Первый пункт заключается в том, чтобы он публично осудил агрессивную риторику в ходе предвыборной кампании. Вторым пунктом мы попросили обратиться в Генеральную прокуратуру с ходатайством об изменении меры пресечения Артуру Осипяну — ареста, чтобы восстановить его право на свободу слова», — отметил Оганян.
Активист сообщил, что к инициативе присоединились представители общественной сферы, а каждый вечер планируется проведение публичных собраний.
«Призываю людей присоединяться, дорогие сограждане, не молчите по этому вопросу. Мы должны своим присутствием укрепить наш голос и требовать его освобождения», — заявил он.
Отвечая на вопрос о своих ожиданиях от президента, Оганян сказал: «Мы предложили вариант, который удобен и для стороны, считающей себя оскорбленной, чтобы мягко вывести этот вопрос из повестки. Если будет проявлена разумность, этой возможностью смогут воспользоваться. Если нет — события пойдут по другому сценарию».
Он также рассказал, что провел ночь на месте акции.
«Люди не расходились до часа-двух ночи, оставались десятки человек, мы беседовали и вспоминали дни до революции», — сказал он.
Оганян добавил, что к нему присоединился также Микаел, и сейчас акция продолжается уже с участием двух человек.
По словам активиста, правоохранительные органы не создавали препятствий.
Говоря об эффективности акции, он подчеркнул, что процесс не ограничивается только физическим присутствием.
«Отсюда мы также ведем активную работу на медиаплощадках. Люди постоянно приходят и уходят, идет движение. Мы понимаем, что у этого процесса есть большой потенциал для роста по принципу снежного кома», — отметил он.
Комментируя возможное участие общественных организаций и международных структур, Оганян призвал продолжать привлекать внимание к теме.
«Состояние Артура в тюрьме ухудшается с каждым днем. Мы призываем общественных деятелей, правозащитные организации и журналистское сообщество быть активными и поднимать этот вопрос. Этот вопрос касается всех нас», — заявил он.
Ранее стало известно, что ряд армянских общественных организаций и правозащитников обратился к комиссару Совета Европы по правам человека, международным организациям и дипломатическим представительствам с призывом обратиться к правительству Армении и потребовать немедленного освобождения гражданского и политического активиста Артура Осипяна.
Артур Осипян подошел к Николу Пашиняну во время предвыборной кампании в административном районе Арабкир и задал вопросы, касающиеся безопасности Армении, а также требований, выдвигаемых Азербайджаном, отметив, что Баку на международных площадках продолжает поднимать тему возвращения азербайджанских беженцев. Пашинян резко отреагировал, обвинив Осипяна в распространении азербайджанских нарративов, после чего ситуация обострилась, а премьер-министр в жесткой форме потребовал от него уйти.
Спустя несколько часов Осипян был задержан, а позднее суд избрал в его отношении меру пресечения в виде двухмесячного ареста. Ему предъявлены обвинения по пункту 3 части 2 статьи 330, части 1 статьи 297 и части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Армении.
После возбуждения уголовного преследования и принятия решения об аресте общественные организации и правозащитники продолжают требовать от властей и правоохранительных органов прекратить действия в отношении Артура Осипяна.