Եվրամիությունը 2.2 միլիոն եվրո է հատկացնում Հայաստանին՝ վիզաների ազատականացման գործընթացին աջակցելու նպատակով։ Ֆինանսավորումը կուղղվի սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ համակարգի բարեփոխումներին, հայտնում է ՆԳՆ-ն:
Հունիսի 1-ին տեղի է ունեցել «Աջակցություն Հայաստանում վիզաների ազատականացման երկխոսությանը՝ սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ մարմինների բարեփոխումների ոլորտներում» ծրագրի մեկնարկի արարողությունը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ սա Հայաստանում առաջին ծրագիրն է, որն անմիջականորեն աջակցում է վիզաների ազատականացման գործընթացին։ Նրա խոսքով՝ ծրագիրը կարևոր քայլ է դարձել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման, ՀՀ քաղաքացիների ազատ և արժանապատիվ տեղաշարժի հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև մարդկային կապերի ամրապնդման ճանապարհին։
Նախարարը կարևոր է համարել նաև Եվրամիության անդամ պետությունների հետ համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով, որ ծրագիրն իրականացվում է Լիտվայի Հանրապետության հետ գործընկերությամբ։
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ վարչապետի առաջնորդությամբ Հայաստանը նպատակ է դրել հնարավորինս արագ հասնել Եվրամիության հետ ազատ վիզային ռեժիմի հաստատմանը, և ՆԳ նախարարությունը շարունակելու է հետևողական աշխատանքն այդ ուղղությամբ։
Միջոցառման ընթացքում ելույթներ են ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Լիտվայի Հանրապետության ներքին գործերի փոխնախարար Գինտարաս Ալիքսանդրավիչիուսը և Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը։
Եվրամիության և Լիտվայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը՝ շեշտելով, որ ՆԳ նախարարության համակարգմամբ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակում իրականացվող բարեփոխումներն արդեն տվել են տեսանելի և շոշափելի արդյունքներ։ Ծրագրի թիմի ղեկավար Էվելինա Գուձինսկայտեն ներկայացրել է նախաձեռնության հիմնական ուղղություններն ու նախատեսված միջոցառումները։
«Աջակցություն Հայաստանում վիզաների ազատականացման երկխոսությանը՝ սահմանների կառավարման, փաստաթղթերի անվտանգության և իրավապահ մարմինների բարեփոխումների ոլորտներում» ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ՝ Լիտվայի Հանրապետության կողմից և ՀՀ ՆԳ նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ։

2 Июнь 2026 - 13:36 AMT
Европейский союз выделяет Армении 2,2 млн евро для поддержки процесса визовой либерализации. Как сообщает Министерство внутренних дел, финансирование будет направлено на реформы в сферах управления границами, безопасности документов и правоохранительной системы.
1 июня состоялась церемония запуска программы «Поддержка диалога по визовой либерализации в Армении в сферах управления границами, безопасности документов и реформ правоохранительных органов».
Министр внутренних дел Арпине Саргсян отметила, что это первая программа в Армении, которая непосредственно поддерживает процесс визовой либерализации. По ее словам, инициатива стала важным шагом на пути углубления сотрудничества между Арменией и Европейским союзом, расширения возможностей для свободного и достойного передвижения граждан Армении, а также укрепления человеческих контактов.
Министр также подчеркнула важность развития сотрудничества с государствами — членами Европейского союза, отметив, что программа реализуется в партнерстве с Литовской Республикой.
По словам Саргсян, под руководством премьер-министра Армения поставила перед собой цель как можно быстрее добиться установления безвизового режима с Европейским союзом, и Министерство внутренних дел продолжит последовательную работу в этом направлении.
В ходе мероприятия выступили глава Делегации Европейского союза в Армении, посол Василис Марагос, заместитель министра внутренних дел Литовской Республики Гинтарас Аликсандравичюс и чрезвычайный и полномочный посол Литовской Республики в Армении Андрюс Пулокас.
Высокопоставленные представители Европейского союза и Литвы высоко оценили достигнутый Арменией прогресс, подчеркнув, что реформы, реализуемые в рамках диалога по визовой либерализации под координацией Министерства внутренних дел, уже принесли заметные и ощутимые результаты. Руководитель проектной группы Эвелина Гудзинскайте представила основные направления инициативы и запланированные мероприятия.
Программа «Поддержка диалога по визовой либерализации в Армении в сферах управления границами, безопасности документов и реформ правоохранительных органов» реализуется при финансировании Европейского союза, осуществляется Литовской Республикой и внедряется в тесном сотрудничестве с Министерством внутренних дел Армении.