3 Հունիս 2026 - 07:12 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը դատապարտել է Մասիս քաղաքում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամների վրա հարձակումը՝ նշելով, որ մեկ ուժի նկատմամբ բռնությունը հարձակում է ամբողջ ընդդիմության դեմ: Այդ մասին ասվում է կուսակցության նախընտրական շտաբի հայտարարության մեջ:
«Քաղաքական պայքարը պետք է լինի գաղափարների, ծրագրերի և տեսլականների մրցակցություն, ոչ թե ուժի, բռնության դրսևորում։ Անկախ քաղաքական հայացքներից և կուսակցական պատկանելությունից՝ նման միջադեպերը անընդունելի են և չեն կարող արդարացվել որևէ հանգամանքով։
Մենք համոզված ենք, որ ընդդիմադիր որևէ ուժի նկատմամբ իրականացված բռնությունը հարձակում է ոչ միայն այդ քաղաքական ուժի, այլև ամբողջ ընդդիմության, քաղաքական բազմակարծության և ազատ ընտրությունների գաղափարի դեմ։
Կոչ ենք անում իրավապահ մարմիններին հնարավորինս արագ բացահայտել տեղի ունեցածի բոլոր հանգամանքները և օրենքի համաձայն պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։
Ընտրություններին մնացել են հաշված օրեր։ Ուստի առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է զսպվածություն, պատասխանատվություն և փոխադարձ հարգանք։ Կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին և նրանց աջակիցներին չտրվել սադրանքների, մնալ քաղաքական կոռեկտության սահմաններում և թույլ չտալ, որ ընտրական գործընթացը ստվերվի բռնության ու թշնամանքի դրսևորումներով։
Այս օրերին որոշվում է մեր պետության և ժողովրդի ապագան, ուստի առավել քան կարևոր է, որ քաղաքական գործընթացներն ընթանան խաղաղ, արդար, օրինական և ժողովրդավարական մթնոլորտում։ Հայաստանում ներքին համերաշխության, փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության մթնոլորտը չպետք է այլընտրանք ունենա»,- նշվում է ԲՀԿ նախընտրական շտաբի հայտարարության մեջ։
Հունիսի 2-ին Մասիսում բռնություն է գործադրվել ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ակտիվիստների նկատմամբ, որին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել տեղի ԵԿՄ նախագահը։ «Ուժեղ Հայաստանի» ակտիվիստների շրջանում կան տուժածներ, ընդհուպ կողոսկրի կոտրվածք ստացած անձ։
ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանն ասել է, որ Մասիսում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել նախաքննական մարմին։

3 June 2026 - 07:40 AMT
The Prosperous Armenia Party condemned the attack on members of the Strong Armenia party in Masis, calling for a swift investigation and restraint ahead of the elections.
The party's campaign headquarters said political competition should be based on ideas, programs and visions rather than force or intimidation.
“Regardless of political views or party affiliation, such incidents are unacceptable and cannot be justified under any circumstances.
Violence directed at an opposition group undermines not only that organization but also political pluralism and the principle of free elections.
We call on law enforcement agencies to promptly establish all circumstances of the incident and hold those responsible accountable under the law.
With only days remaining before the elections, restraint, responsibility and mutual respect are more important than ever. We urge political parties and their supporters not to succumb to provocations, to maintain political civility and to prevent violence and hostility from overshadowing the electoral process.
As the future of our state and people is being shaped, it is essential that political processes take place in a peaceful, fair, lawful and democratic environment. Armenia must preserve an atmosphere of solidarity, mutual respect and tolerance,” the statement said.
On June 2, activists of the opposition Strong Armenia alliance were attacked in Masis. The local head of the Yerkrapah Volunteer Union reportedly took an active part in the incident. Several activists were injured, including one person who suffered a broken rib.
Interior Ministry spokesperson Narek Sargsyan said reports concerning the incident had been forwarded to the investigative authorities.