Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ խնդիր չի տեսնում Ռուսաստանի կողմից Հայաստանից որոշ ապրանքների արտահանման սահմանափակման հարցում։ Նա նշել է, որ ինքը ԵԱՏՄ միակ պաշտոնյան է, որը մասնակցություն ունի կառույցի երկու մարմիններում։
«Ես ունեմ բավարար լծակներ, որ ընտրություններից հետո ձեր վստահությանն արժանանալու դեպքում կգնամ ու հարցերը տեղում կլուծեմ», հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանից արտահանումը կրկնապատկվելու է, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ:
«Մեր առաջ թող չդնեն ընտրություն բիբարի ու պետության միջև։ Այո՛, Հայաստանում բիբար էլ, վարդեր էլ, ծիրան էլ աճելու են ու Հայաստանից արտահանումը կրկնապատկվելու է, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ երկրներ»,- Ծովինարում հայտարարել է նա։
Նրա խոսքով՝ ընդդիմադիրներն են զանգահարում Ռուսաստան և խնդրում արգելել Հայաստանից արտահանումները, որպեսզի քաղաքացիները փոխեն իրենց դիրքորոշումը։
«Էս ժողովուրդը բիբարը հայրենիքի հետ փոխող ժողովուրդ չէ»,- ասել է նա։
Միաժամանակ վարչապետն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի գործընկերների հետ չի պատրաստվում վիճաբանել, և բարեկամական հարաբերությունները շարունակվելու են։
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառել հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, ծաղիկների, ինչպես նաև որոշ ալկոհոլային խմիչքների ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են կիրառվել նաև գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ լոլիկի, վարունգի և ելակի ներմուծման նկատմամբ։ ՌԴ-նհունիսի 2-իցսահմանափակում է ՀՀ-ից կեռասի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, խաղողիև այլ կորիզավոր մրգերիներմուծումը, ինչպես նաև տարանցումը ԵԱՏՄ մյուս երկրներ: Հունիսի 3-ից ՌԴ-ն սահմանափակել էՀայաստանից ծագող և արտահանվող սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծմաննկատմամբ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не считает критической ситуацию с ограничениями на поставки ряда армянских товаров в Россию и намерен решать возникающие вопросы в рамках механизмов Евразийского экономического союза.
Выступая в Цовинаре, он отметил, что является единственным должностным лицом ЕАЭС, участвующим в работе обоих руководящих органов объединения.
«У меня есть достаточные инструменты, и если после выборов вы вновь окажете мне доверие, я поеду и решу эти вопросы на месте», — цитирует премьера «Aysor.am ».
По словам Пашиняна, объем армянского экспорта будет расти и в перспективе удвоится, в том числе на рынках государств ЕАЭС.
«Не нужно ставить нас перед выбором между перцем и государством. В Армении будут выращивать и перец, и розы, и абрикосы, а экспорт из страны удвоится, в том числе в государства ЕАЭС», — заявил он.
Премьер также утверждал, что представители оппозиции обращаются к российской стороне с просьбами ограничить импорт армянской продукции, рассчитывая таким образом повлиять на настроения избирателей.
«Этот народ не из тех, кто готов променять Родину на перец», — сказал Пашинян.
При этом глава правительства подчеркнул, что не намерен вступать в конфронтацию с российскими партнерами и рассчитывает на сохранение дружественных отношений.
В последние месяцы Россия ввела ограничения на ввоз ряда армянских товаров. Под действие мер попали минеральная вода «Джермук», цветочная продукция, некоторые виды алкогольных напитков и отдельные сельскохозяйственные товары. С 2 июня ограничения распространяются на черешню, абрикосы, персики, сливы, виноград и другие косточковые фрукты из Армении, а также на их транзит в другие страны ЕАЭС. С 3 июня ограничения затронули также баклажаны, картофель и сухофрукты армянского происхождения.