3 Հունիս 2026 - 11:42 AMT
Կոտայքի նախկին մարզպետ, Գագիկ Ծառուկյանի փեսա Կարապետ Գուլոյանի հետ կապված գործով Աբովյան քաղաքին կվերադարձվի մոտ 1750 քառակուսի մետր հողատարածք, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է դատախազության ներկայացրած հայցը և անվավեր է ճանաչել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցում գտնվող հողատարածքի աճուրդը, ինչպես նաև դրան հաջորդած բոլոր առուվաճառքի պայմանագրերը, հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:
2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կ.Գ.-ն, անտեսելով Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումը (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողեր), Աբովյանի համայնքապետարանի իրավասու անձանց օժանդակությամբ, աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է 60-ից ավելի հողատարածք:
Ապօրինի օտարված հողատարածքների ցանկում է եղել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը. այն 2016 թվականի հունիսի 6-ին աճուրդ վաճառքի միջոցով օտարվել է ֆիզիկական անձի: Վերջինս 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նույն հողամասը 72 միլիոն դրամով օտարել է այլ անձի:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի մայիսի 29-ի վճռով՝ բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Աբովյան համայնքի կողմից կայացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2016 թվականի հունիսի 6-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Միաժամանակ անվավեր է ճանաչվել 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի վերաբերյալ պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Կարապետ Գուլոյանը Աբովյանի քաղաքապետ է ընտրվել 2008 թվականին և պաշտոնավարել մինչև 2015 թվականը։ 2015 թվականին նա նշանակվել է Կոտայքի մարզպետ, իսկ նրա լիազորությունները դադարեցվել են 2018 թվականի մայիսին։

Approximately 1,750 square meters of land will be returned to the city of Abovyan as part of a case involving former Kotayk governor and former Abovyan mayor Karapet Guloyan, Sputnik Armenia reported.
According to Armenia’s Prosecutor General’s Office, the Anti-Corruption Court upheld a lawsuit filed by prosecutors and declared invalid the auction of a land plot on Russia Street in Abovyan, along with all subsequent sale agreements related to the property.
The case concerns a 0.17521-hectare land plot located at 1/25 Russia Street. Prosecutors maintain that during his tenure as head of Abovyan between October 8, 2008, and April 30, 2015, K.G. allegedly ignored provisions of the Land Code prohibiting the privatization of certain categories of public land and, with the assistance of municipal officials, transferred more than 60 land plots to private individuals and legal entities through auctions and direct sales.
The Russia Street property was among the plots identified as having been improperly alienated. It was sold at auction to a private individual on June 6, 2016. On March 22, 2024, the same plot was sold to another individual for 72 million drams under a real estate purchase agreement.
Acting within its authority to protect state and community interests, the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court seeking to invalidate the auction and apply the legal consequences of that decision.
In a ruling issued on May 29, 2026, the court fully satisfied the prosecutor’s claim.
The decision invalidated the original auction conducted by the Abovyan municipality, the June 6, 2016 land sale agreement and the corresponding state registration of ownership rights. The court also annulled the March 22, 2024 sale agreement and the ownership registration based on that transaction.
Karapet Guloyan was elected mayor of Abovyan in 2008 and served until 2015. He was subsequently appointed governor of Kotayk Province and remained in that position until May 2018.