3 Հունիս 2026 - 11:42 AMT
Կոտայքի նախկին մարզպետ, Գագիկ Ծառուկյանի փեսա Կարապետ Գուլոյանի հետ կապված գործով Աբովյան քաղաքին կվերադարձվի մոտ 1750 քառակուսի մետր հողատարածք, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է դատախազության ներկայացրած հայցը և անվավեր է ճանաչել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցում գտնվող հողատարածքի աճուրդը, ինչպես նաև դրան հաջորդած բոլոր առուվաճառքի պայմանագրերը, հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:
2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կ.Գ.-ն, անտեսելով Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված կարգավորումը (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողեր), Աբովյանի համայնքապետարանի իրավասու անձանց օժանդակությամբ, աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է 60-ից ավելի հողատարածք:
Ապօրինի օտարված հողատարածքների ցանկում է եղել Աբովյան քաղաքի Ռոսիա փողոցի 1/25 հասցեում գտնվող՝ 0,17521 հա մակերեսով հողամասը. այն 2016 թվականի հունիսի 6-ին աճուրդ վաճառքի միջոցով օտարվել է ֆիզիկական անձի: Վերջինս 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա նույն հողամասը 72 միլիոն դրամով օտարել է այլ անձի:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի մայիսի 29-ի վճռով՝ բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել Աբովյան համայնքի կողմից կայացված աճուրդը և որպես աճուրդի անվավերության հետևանք՝ անվավեր են ճանաչվել Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2016 թվականի հունիսի 6-ին կնքված հողամասի առուվաճառքի մասին պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Միաժամանակ անվավեր է ճանաչվել 2024 թվականի մարտի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի վերաբերյալ պայմանագիրը և պայմանագրի հիման վրա կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Կարապետ Գուլոյանը Աբովյանի քաղաքապետ է ընտրվել 2008 թվականին և պաշտոնավարել մինչև 2015 թվականը։ 2015 թվականին նա նշանակվել է Կոտայքի մարզպետ, իսկ նրա լիազորությունները դադարեցվել են 2018 թվականի մայիսին։

3 Июнь 2026 - 12:42 AMT
Около 1750 квадратных метров земли будут возвращены общине Абовяна в рамках дела, связанного с бывшим губернатором Котайкской области и экс-мэром города Карапетом Гулояном, сообщает «Sputnik Армения».
Как сообщила Генеральная прокуратура Армении, Антикоррупционный суд удовлетворил иск прокуратуры и признал недействительными аукцион по продаже земельного участка на улице России в Абовяне, а также все последующие договоры купли-продажи.
Речь идет об участке площадью 0,17521 гектара по адресу улица России, 1/25. По данным прокуратуры, в период с 8 октября 2008 года по 30 апреля 2015 года К.Г., занимая должность главы Абовяна, вопреки положениям статьи 60 Земельного кодекса об отчуждении земель, не подлежащих приватизации, при содействии должностных лиц мэрии передал более 60 земельных участков физическим и юридическим лицам посредством аукционов и прямых продаж.
Спорный участок вошел в перечень земель, которые, по версии следствия, были отчуждены незаконно. В июне 2016 года он был продан на аукционе частному лицу, а в марте 2024 года перепродан другому владельцу за 72 миллиона драмов.
В рамках защиты государственных и общинных интересов Генеральная прокуратура обратилась в Антикоррупционный суд с требованием признать аукцион недействительным и применить последствия его недействительности.
Решением суда от 29 мая 2026 года иск был удовлетворен полностью.
Суд признал недействительными аукцион, проведенный общиной Абовян, договор купли-продажи земельного участка от 6 июня 2016 года и государственную регистрацию права собственности, оформленную на его основании. Также аннулированы договор купли-продажи недвижимости от 22 марта 2024 года и последующая регистрация права собственности.
Карапет Гулоян был избран мэром Абовяна в 2008 году и занимал эту должность до 2015 года. Затем он был назначен губернатором Котайкской области, где проработал до мая 2018 года.