3 Հունիս 2026 - 12:52 AMT
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) դիտորդական պատվիրակությունը հունիսի 3-8-ը գտնվելու է Հայաստանում՝ դիտարկելու հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները։ Այդ մասին տեղեկացվել է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Ազգային ժողովրդավարության հիմնադրամի (NED) նախագահ, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Պիտեր Ռոսքամի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-ին ժամանելու է Երևան՝ միանալու IRI-ի երկարաժամկետ դիտորդներին և հանդիպելու շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Այդ շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ ընտրական մարմինների, իշխանական և ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, լրագրողների, դիվանագիտական առաքելությունների, ինչպես նաև ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման գործընթացում ներգրավված պետական կառույցների հետ։
Պիտեր Ռոսքամը նշել է, որ Հայաստանի ընտրություններն անցկացվում են երկրի ժողովրդավարական զարգացման համար կարևոր ժամանակահատվածում։
«Ընտրությունների արդյունքը ոչ միայն կձևավորի Հայաստանի մոտեցումը տնտեսական և անվտանգության հարցերի և տարածաշրջանային ու միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների մասին, այլև կունենա երկարատև հետևանքներ ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահության վրա»,-նշել է նա։
Հաղորդագրության համաձայն՝ առաքելությունը ընտրությունների վերաբերյալ իր նախնական գնահատականները կներկայացնի հունիսի 8-ին Երևանում նախատեսված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Կազմակերպությունը նաև հայտնել է, որ նախնական եզրակացություններն ու առաջարկությունները հիմնվելու են ապրիլին IRI-ի իրականացրած նախընտրական գնահատման արդյունքների վրա, որի նպատակն էր ուսումնասիրել վստահելի ընտրությունների անցկացման պայմանները հունիսի 7-ի քվեարկությունից առաջ։
Նշվել է նաև, որ առաքելության վերջնական զեկույցը, որը կներառի ընտրական գործընթացի որակի անաչառ գնահատական, ինչպես նաև նախընտրական շրջանի և ընտրության օրվա կազմակերպման վերաբերյալ թեմատիկ եզրակացություններ ու առաջարկություններ, կհրապարակվի ընտրություններից հետո առաջիկա շաբաթների ընթացքում։

A delegation from the International Republican Institute (IRI) will be in Armenia from June 3 to 8 to observe the parliamentary elections scheduled for June 7, according to a statement issued by the organization.
The delegation, led by National Endowment for Democracy (NED) President and former U.S. Congressman Peter Roskam, arrived in Yerevan on June 3 to join IRI’s long-term observers and engage with a broad range of stakeholders, Armenpress reported.
The mission’s program includes meetings with election authorities, representatives of ruling and opposition parties, civil society organizations, journalists, diplomatic missions and government institutions involved in the administration of the elections.
Roskam said the elections are taking place at an important moment in Armenia’s democratic development.
“The outcome of these elections will not only shape Armenia’s approach to economic and security issues and its relations with regional and international partners, but will also have long-term implications for public confidence in the electoral process,” he said.
According to the statement, the delegation will present its preliminary assessment of the elections during a press conference in Yerevan on June 8.
IRI also noted that its initial findings and recommendations will build on the results of a pre-election assessment conducted in April, which examined the conditions necessary for holding credible elections ahead of the June 7 vote.
The organization said a final report containing an independent evaluation of the electoral process, along with findings and recommendations regarding both the campaign period and election day, will be released in the weeks following the vote.