3 Հունիս 2026 - 12:52 AMT
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) դիտորդական պատվիրակությունը հունիսի 3-8-ը գտնվելու է Հայաստանում՝ դիտարկելու հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները։ Այդ մասին տեղեկացվել է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Ազգային ժողովրդավարության հիմնադրամի (NED) նախագահ, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին անդամ Պիտեր Ռոսքամի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-ին ժամանելու է Երևան՝ միանալու IRI-ի երկարաժամկետ դիտորդներին և հանդիպելու շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Այդ շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ ընտրական մարմինների, իշխանական և ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, լրագրողների, դիվանագիտական առաքելությունների, ինչպես նաև ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման գործընթացում ներգրավված պետական կառույցների հետ։
Պիտեր Ռոսքամը նշել է, որ Հայաստանի ընտրություններն անցկացվում են երկրի ժողովրդավարական զարգացման համար կարևոր ժամանակահատվածում։
«Ընտրությունների արդյունքը ոչ միայն կձևավորի Հայաստանի մոտեցումը տնտեսական և անվտանգության հարցերի և տարածաշրջանային ու միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների մասին, այլև կունենա երկարատև հետևանքներ ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահության վրա»,-նշել է նա։
Հաղորդագրության համաձայն՝ առաքելությունը ընտրությունների վերաբերյալ իր նախնական գնահատականները կներկայացնի հունիսի 8-ին Երևանում նախատեսված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Կազմակերպությունը նաև հայտնել է, որ նախնական եզրակացություններն ու առաջարկությունները հիմնվելու են ապրիլին IRI-ի իրականացրած նախընտրական գնահատման արդյունքների վրա, որի նպատակն էր ուսումնասիրել վստահելի ընտրությունների անցկացման պայմանները հունիսի 7-ի քվեարկությունից առաջ։
Նշվել է նաև, որ առաքելության վերջնական զեկույցը, որը կներառի ընտրական գործընթացի որակի անաչառ գնահատական, ինչպես նաև նախընտրական շրջանի և ընտրության օրվա կազմակերպման վերաբերյալ թեմատիկ եզրակացություններ ու առաջարկություններ, կհրապարակվի ընտրություններից հետո առաջիկա շաբաթների ընթացքում։

3 Июнь 2026 - 14:27 AMT
Делегация Международного республиканского института (IRI) будет находиться в Армении с 3 по 8 июня для наблюдения за парламентскими выборами, назначенными на 7 июня. Об этом говорится в распространенном организацией сообщении.
Возглавляемая президентом Национального фонда поддержки демократии (NED) и бывшим членом Палаты представителей США Питером Роскамом делегация прибыла в Ереван 3 июня, чтобы присоединиться к долгосрочным наблюдателям IRI и провести встречи с широким кругом заинтересованных сторон, сообщает «Арменпресс».
В рамках миссии запланированы встречи с представителями избирательных органов, правящих и оппозиционных политических сил, организаций гражданского общества, журналистами, дипломатическими миссиями и государственными структурами, участвующими в организации и проведении выборов.
Питер Роскам отметил, что выборы проходят в важный для демократического развития Армении период.
«Результаты выборов будут определять не только подходы Армении к экономическим и вопросам безопасности, а также отношениям с региональными и международными партнерами, но и окажут долгосрочное влияние на уровень общественного доверия к избирательному процессу», — подчеркнул он.
Согласно сообщению, предварительная оценка миссии будет представлена на пресс-конференции в Ереване 8 июня.
В IRI также сообщили, что выводы и рекомендации будут основаны на результатах предвыборной оценки, проведенной в апреле с целью изучения условий для проведения заслуживающих доверия выборов перед голосованием 7 июня.
Окончательный отчет миссии с независимой оценкой качества избирательного процесса, а также тематическими выводами и рекомендациями по предвыборному периоду и дню голосования будет опубликован в течение нескольких недель после выборов.