3 Հունիս 2026 - 13:41 AMT
Նա պահանջում է հերքել Նիկոլ Փաշինյանի կողմից մայիսի 28-ի ճեպազրույցի ընթացքում իր հասցեին հնչեցված «հանցագործ», «շպիոն», «գործակալ», «հանցավոր գործարք կնքած լինելու», «Հայաստանի ժողովրդին թալանելու», «օտարերկրյա հատուկ ծառայության ցուցումով Անդրանիկ Թևանյանին ԲՀԿ ցուցակում ներառելու» արտահայտությունները, հայտնում է Aysor.am-ը:
ԲՀԿ առաջնորդը պահանջել է 3,000,000 դրամ՝ որպես վիրավորանքի հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցում, և 6,000,000 դրամ՝ որպես զրպարտության հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցում։
Ծառուկյանը նաև պահանջել է ապահովել հերքման վերաբերյալ հրապարակված տեսանյութի և հերքման տեքստի հրապարակումն ու տարածումը մի շարք լրատվամիջոցներում։
Գործը դատարան է մուտքագրվել հունիսի 2-ին։ Այն քննելու է Երևանի քաղաքացիական դատարանի դատավոր Նաիրա Ավետիսյանը։
Ավելի վաղ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, պատասխանելով Փաշինյանի սպառնալիքների մասին հարցին, ասել էր, որ Փաշինյանը «վիրավորում է, որովհետև ասելիք չունի»:
Փաշինյանը նաև ասել է․ «էդ Գուլոյան-Ծառուկյան (Կարապետ Գուլոյանը, որը եղել է Կոտայքի մարզպետը, Ծառուկյանի փեսան է՝ խմբ. ) մաֆիան դեռ նոր պտի իրա հատուցմանը հասնի: Ես ինչպես 2021 թվին ձեզ խոստացա, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ կապված պրոցեսներ են լինելու, հիմա ձեզ ուղիղ ասում եմ՝ շատ շուտով Ծառուկյանի՝ ԲՀԿ ղեկավարի բիզնես ողնաշարը՝ Արարատի ցեմենտի գործարանը, լինելու է պետական և պատկանելու է Հայաստանի Հանրապետությանը»:

Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян подал иск против премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Как сообщает «Aysor.am », Царукян требует опровергнуть ряд заявлений, сделанных Пашиняном во время брифинга 28 мая. Речь идет о высказываниях, в которых премьер-министр якобы называл его «преступником», «шпионом», «агентом», обвинял в участии в преступных сделках, ограблении народа Армении, а также в включении Андраника Теваняна в список партии по указанию иностранной спецслужбы.
Царукян требует взыскать с ответчика 3 миллиона драмов в качестве компенсации за оскорбление и 6 миллионов драмов в качестве компенсации за клевету.
Кроме того, истец просит обязать опубликовать и распространить видеозапись опровержения и текст официального опровержения через ряд средств массовой информации.
Иск поступил в суд 2 июня. Рассматривать дело будет судья Ереванского гражданского суда Наира Аветисян.
Ранее в ходе предвыборной кампании Царукян, отвечая на вопрос о заявлениях Пашиняна, сказал, что премьер-министр «оскорбляет, потому что ему нечего сказать».
Пашинян также заявлял: «Мафия Гулоян–Царукян еще только должна получить свое возмездие». Упоминая бывшего губернатора Котайкской области Карапета Гулояна, который является зятем Царукяна, премьер отметил, что, как и обещал в 2021 году развитие процессов вокруг Зангезурского медно-молибденового комбината, вскоре цементный завод «Арарат», который он назвал основой бизнеса лидера ППА, станет государственной собственностью.