4 Հունիս 2026 - 06:21 AMT
Օսիպյան․ Ընտրությունները չեն կարող համարվել արդար, քանի որ ընտրողը զրկվել է ճշմարտությունն իմանալու հնարավորությունից
Կալանքի տակ գտնվող Արթուր Օսիպյանը ուղերձ է հղել քրեակատարողական հիմնարկից՝ նշելով, որ ընտրությունները չեն կարող համարվել արդար, քանի որ ընտրողները զրկվել են հնարավորությունից ճշմարտությունն իամանալու: Ուղերձը հրապարակել է փաստաբան Ռոման Երիցյանը:
«Ինձ կալանավորելու հիմնական պատճառն այն է, որ ինձ զրկեն հնարավորությունից՝ ներկայացնել հասարակությանը անհերքելի փաստեր Նիկոլ Փաշինյանի կոռումպացված կլանի հետ համագործակցելու և նրանց խոշոր չափի գումարներ փոխանցելու մասին, ինչը Նիկոլ Փաշինյանը մասամբ ընդունել է մայիսի 18-ին նրա հետ իմ բանավեճի ընթացքում։ Այդ տեղեկությունների բարձրաձայնումը կարող է քաղաքական մահ հանդիսանալ, քանի որ 2018-ի հեղափոխության օրերին հայտարարել է, որ եթե դիմի նման քայլերի, թող ժողովուրդը հրապարակում նրան կախաղան հանեն։
Հետևաբար, գալիք ընտրությունները չեն կարող համարվել արդար և թափանցիկ, քանի որ ընտրողներն էլ իրենց հերթին զրկվել են հնարավորությունից իմանալ ճշմարտությունը և հունիսի 7-ին կատարեն իրենց որոշումը»,-ասվում է ուղերձում:
Փաստաբանը հայտնել է, որ Օսիպյանի առողջական վիճակը շարունակում է վատթարանալ։
«Հիշեցնում եմ, որ այսօր Օսիպյանի հայտարարած հացադուլի 16-րդ օրն է։ Անկախ իմ և այլ պաշտպանների հորդորներից՝ Օսիպյանը հացադուլից դուրս գալ չի պատրաստվում, քանի դեռ հրապարակային ներողություն չի ստացել Նիկոլ Փաշինյանից։ Օրեցօր նրա առողջական վիճակը ակնհայտորեն վատթարանում է»,- գրել է Երիցյանը։
Արաբկիրում ՔՊ կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ միջադեպ է տեղի ունեցել Փաշինյանի և Օսիպյանի միջև, վարչապետն Օսիպյանին «փախած» էր անվանել։ Օսիպյանը ձերբակալվել է, հետո կալանավորվել։ Նա հացադուլ է հայտարարել՝ նշելով, որ այն կավարտի միայն այն դեպքում, երբ Փաշինյանը ներողություն խնդրի իրենից։ Քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչներ և իրավապաշտպաններ հայտարարել են, որ Օսիպյանի կալանավորման համար հիմքեր չկան, կիրառված միջոցները անհամաչափ են, իսկ Օսիպյանը քաղբանտարկյալ է։

Адвокат Роман Ерицян опубликовал послание находящегося под стражей Артура Осипяна, в котором тот утверждает, что выборы нельзя считать справедливыми, поскольку избиратели были лишены возможности узнать правду. Сообщение опубликовано адвокатом Романом Ерицяном.
«Главная причина моего ареста заключается в том, чтобы лишить меня возможности представить обществу неопровержимые доказательства сотрудничества с коррумпированным кланом Никола Пашиняна и передачи им крупных денежных сумм, что Никол Пашинян частично признал во время нашей дискуссии 18 мая.
Обнародование этой информации может стать для него политической смертью, поскольку в дни революции 2018 года он заявлял, что если когда-либо пойдет на подобные шаги, то народ должен повесить его на площади.
Следовательно, предстоящие выборы не могут считаться справедливыми и прозрачными, поскольку избиратели, в свою очередь, также были лишены возможности узнать правду и принять свое решение 7 июня», — говорится в послании.
Ерицян также сообщил, что состояние здоровья Осипяна продолжает ухудшаться.
«Напоминаю, что сегодня 16-й день объявленной Осипяном голодовки. Несмотря на мои призывы и обращения других защитников, Осипян не намерен прекращать голодовку до тех пор, пока не получит публичных извинений от Никола Пашиняна. Его состояние здоровья заметно ухудшается с каждым днем», — написал Ерицян.
Во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в Арабкире произошел инцидент между Пашиняном и Осипяном, в ходе которого премьер-министр назвал Осипяна «сбежавшим». Осипян был задержан, а затем арестован. Он объявил голодовку, заявив, что прекратит ее только после того, как Пашинян принесет ему извинения. Ряд представителей гражданского общества и правозащитников заявили, что оснований для ареста Осипяна не было, примененные меры являются несоразмерными, а сам Осипян — политический заключенный.