Ընտրակաշառքը հանցագործություն է, որի համար պատիժը ռեալ ազատազրկման ձևով է, անխուսափելի ու խիստ, հայտարարել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կոլեգիայի նիստում:
Քննարկվել են հունիսի 7-ին նախատեսված Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին ընդառաջ՝ Գլխավոր դատախազությունում ձևավորված աշխատանքային խմբի կողմից մինչ այժմ իրականացված աշխատանքները։
«Հանցագործություն է ոչ միայն ընտրակաշառք առաջարկելը կամ տալը, այլև ստանալը։ Հանցագործություն է քաղաքացիներին գումար, ծառայություն, նվեր, արտոնություն կամ այլ օգուտ առաջարկելը՝ նրանց ընտրության վրա ազդելու նպատակով։ Հանցագործություն է ընտրության վրա ազդելու նպատակով վարչական ռեսուրսի օգտագործումը: Հանցագործություն է քաղաքական հավաքների կամ ընտրական միջոցառումների մասնակցության համար մարդկանց վճարելը։ Հանցագործություն է ընտրողին նյութապես շահագրգռելը՝ անկախ նրանից, թե այն ինչ անվան տակ է ներկայացվում, օրինակ՝ բարեգործություն։
Ընտրական գործընթացի հետ կապված յուրաքանչյուր հանցագործություն անկախ ներգրավված անձանց քանակից, ընտրակաշառքի չափից, ձևից, ընտրողների կամքի վրա ազդեցության եղանակից, դերակատարներից արժանանում է քրեաիրավական խիստ գնահատականի: Հաջորդիվ մեր աշխատանքը նույն տրամաբանությամբ պետք է շարունակվի: Եվ այս գործընթացի արդյունքը ընտրական հանցագործությունների նկատմամբ «զրո» հանրային հանդուրժողականությունը պետք է լինի», ասել է նա:
Տեղեկացվել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով Գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ 010 511-527 հեռախոսահամարով։
Թեժ գծի միջոցով ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձինք և կազմակերպությունները, ինչպես նաև քաղաքացիները, ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ փաստական տվյալներ ունենալու դեպքում, կարող են դրանք փոխանցել Գլխավոր դատախազություն կամ հաղորդումն ուղարկել Դատախազության պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեին, ինչպես նաև անանուն հաղորդում ներկայացնել կայքի միջոցով։

Подкуп избирателей является преступлением, за которое предусмотрено реальное лишение свободы, а наказание будет неотвратимым и строгим. Об этом заявила генеральный прокурор Анна Вардапетян на заседании Коллегии.
На заседании были обсуждены результаты работы, проведенной на данный момент рабочей группой, созданной в Генеральной прокуратуре в преддверии очередных выборов в Национальное собрание, назначенных на 7 июня.
«Преступлением является не только предложение или передача избирательной взятки, но и ее получение. Преступлением считается предложение гражданам денег, услуг, подарков, льгот или иной выгоды с целью повлиять на их выбор. Преступлением является использование административного ресурса для воздействия на волеизъявление граждан. Преступлением является оплата участия людей в политических собраниях или предвыборных мероприятиях. Преступлением является материальное стимулирование избирателя независимо от того, под каким названием оно преподносится, например в виде благотворительности.
Каждое преступление, связанное с избирательным процессом, независимо от числа вовлеченных лиц, размера и формы подкупа, способа воздействия на волю избирателей или круга участников, получает строгую уголовно-правовую оценку. В дальнейшем наша работа должна продолжаться в той же логике. Итогом этого процесса должна стать «нулевая» общественная терпимость к избирательным преступлениям», — заявила она.
Также было сообщено, что приказом генерального прокурора Республики Армения в Генеральной прокуратуре начала работу горячая линия по номеру 010 511-527.
Посредством горячей линии все участники избирательного процесса, организации и граждане, располагающие фактическими данными о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу, могут передать эту информацию в Генеральную прокуратуру, направить сообщение на официальный адрес электронной почты прокуратуры либо подать анонимное сообщение через сайт.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоятся выборы. 25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, после чего Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию партийного списка. В связи с этим на предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.