4 Հունիս 2026 - 12:14 AMT
Եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 3–րդ ժամկետով ընտրվի, դա «կհանգեցնի բռնությունների ավելացմանը, ազատությունների սահմանափակմանը, կլինի դիկտատուրա», հայտարարել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը կուսակիցների հետ կառավարության շենքի մոտ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում:
«Հիբրիդային այսօրվա կիսաավտորիտար ռեժիմն այդ դեպքում դառնալու է ֆունդամենտալ ավտորիտար ռեժիմ։ Մենք արդեն տեսել ենք, թե 3–րդ ժամկետով ընտրվելն ինչերի կարող է հանգեցնել»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մարուքյանի խոսքով՝ 2015 թվականին փոփոխված ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ ՀՀ ոստիկանապետը վարչապետն է, և այդ պատճառով հենց վարչապետն է կրում հիմնական պատասխանատվությունը այն բռնությունների և հարձակումների համար, որոնք, ըստ նրա, վերջին օրերին իրականացվել են տարբեր քաղաքական ուժերի ակտիվիստների նկատմամբ։
«Սա ընտրովի արդարադատություն է. եթե իշխանության նկատմամբ ինչ–որ բան լինի, թեև իրենց նկատմամբ ոչ մի բան էլ չի եղել, այդ դեպքում արագ արձագանք կա, մինչդեռ երբ խոսքը որևէ ընդդիմադիր ակտիվիստի մասին է, ամիսներով քննում են, ինչ–որ տեսախցիկներ են ման գալիս, որ նայեն, տեսնեն ով է, դեմքը ճշտեն, ֆոտոռոբոտ անեն մինչև այդ գործը փակեն, ծածկադմբոց անեն։ Խստիվ դատապարտում ենք այս գործելաոճը ու պահանջում ենք, որ կարգուկանոնի թիվ մեկ պատասխանատուն այս վայրագությունները հավաքի իր տեղը»,– հայտարարել է նա։
Քաղաքական գործիչը կրկին վստահություն է հայտնել, որ իր ղեկավարած ուժը ներկայացված է լինելու Ազգային ժողովում, և նշել է, որ իրենց մասնակցությամբ կձևավորվի կոմպրոմիսային խորհրդարան և կոմպրոմիսային վարչապետով կառավարում։

4 Июнь 2026 - 12:45 AMT
Если премьер-министр Никол Пашинян будет избран на третий срок, это «приведет к росту насилия, ограничению свобод и станет диктатурой». Об этом заявил председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян во время предвыборной кампании у здания правительства.
«Нынешний гибридный полуавторитарный режим в таком случае превратится в фундаментальный авторитарный режим. Мы уже видели, к чему может привести третий срок пребывания у власти», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Марукяна, согласно Конституции Армении, измененной в 2015 году, именно премьер-министр является главным ответственным за систему полиции и, следовательно, несет основную ответственность за случаи насилия и нападения на активистов различных политических сил, о которых, по его утверждению, сообщалось в последние дни.
«Это избирательное правосудие. Если что-то касается власти, хотя с ней ничего и не произошло, реакция следует мгновенно. Когда же речь идет об оппозиционном активисте, расследование продолжается месяцами: ищут камеры наблюдения, пытаются установить личность, составляют фотороботы, а затем закрывают дело и замалчивают его. Мы решительно осуждаем такой стиль работы и требуем, чтобы главный ответственный за общественный порядок остановил эти беззакония», — заявил он.
Политик вновь выразил уверенность, что возглавляемая им сила будет представлена в Национальном собрании, и отметил, что при ее участии может быть сформирован компромиссный парламент и правительство во главе с компромиссным премьер-министром.