Կան ուժեր, որ «ուզում են Երևանը, Հայաստանը դարձնել «նիժնի տապրի» գեղի մակարդակի տեղ», հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նորագավիթում ընտրողների հետ հանդիպմանը:
Նա նշել է, որ 2018 թվականին իշխանությունն իրեն է անցել «կոռուպցիոն, պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունից», սակայն, ըստ նրա, նույն ուժերն այժմ փորձում են կրկին վերադառնալ իշխանության, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Որպեսզի շարունակեն թալանել, որպեսզի այս խաղահրապարակները չլինեն Երևանում, որ էդ դպրոցները մանկապարտեզները, ճանապարհները չլինեն, այլ լինի վախի մթնոլորտ։ Որ հայաստանցին տնից դուրս գալուց իմանա, որ մի հատ օլիգարխի լակոտ կարող է անցնի իր վրայով, որ ինքը պետք է դաբրո ունենա իր տանը, թաղում ապրելու համար: Էսօր ՀՀ-ում մի սուբյեկտ կա, որ կարող է դաբրո տալ կամ չտալ և էդ սուբյեկտը Հայաստանի քաղաքացին է, ժողովուրդը»,-եզրափակել է Փաշինյանը և հրավիրել ամփոփիչ հանրահավաքի և քվեարկության։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a meeting with voters in Noragavit that there are political forces that “want to turn Yerevan and Armenia into a place at the level of a ‘Nizhni Tapr’ village.”
He said that in 2018 his government inherited power from what he described as a “three-headed coalition of corruption and war,” but claimed that the same forces are now attempting to return to power, Panorama.am reports.
“So they can continue looting unjustly, so these playgrounds will not exist in Yerevan, so these schools, kindergartens, and roads will not exist, and instead there will be an atmosphere of fear. So that when an Armenian citizen leaves home, they know that some oligarch’s spoiled offspring may run them over, and that they need someone’s approval to live in their own home and neighborhood,” Pashinyan said.
“Today, there is only one entity in the Republic of Armenia that can grant or deny approval, and that entity is the citizen of Armenia, the people,” Pashinyan concluded, inviting supporters to attend the campaign’s final rally and to participate in voting.