4 Հունիս 2026 - 13:34 AMT
Կառավարության որոշմամբ՝ կներվեն Արցախից տեղահանվածների մինչև 2023 թվականն ունեցած որոշ վարկային պարտավորություններ, որոնք փոխանցվել են Հայաստանի Հանրապետությանը և այժմ գտնվում են հարկադիր կատարման փուլում:
Որոշումը վերաբերում է նաև այն վարույթներին, որոնք ապահովված են եղել շարժական գույքի գրավով (բացառությամբ ոսկյա իրերի), և որոնց հիմնական գումարի չափը յուրաքանչյուր վարկառուի մասով պետությանը փոխանցելու օրվա դրությամբ չի գերազանցել 5,000,000 դրամը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քաղաքացիներն ամբողջությամբ կազատվեն կատարողական գործողությունների իրականացման ծախսերը վճարելու պարտականությունից։ Կվերացվեն նաև նրանց գույքի ու բանկային հաշիվների նկատմամբ կիրառված սահմանափակումներն ու արգելքները։
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը կկարճի վարույթները ՀՀ ֆինանսների նախարարության փոխանցած համապատասխան գրությունների հիման վրա՝ առանց վարկառուի մասնակցության։

4 Июнь 2026 - 15:31 AMT
Согласно решению правительства, будут прощены отдельные кредитные обязательства лиц, вынужденно переселенных из Арцаха, возникшие до 2023 года и переданные Республике Армения, если в настоящее время они находятся на стадии принудительного исполнения.
Решение также распространяется на производства, обеспеченные залогом движимого имущества (за исключением золотых изделий), если размер основного долга по каждому заемщику на момент передачи обязательства государству не превышал 5 миллионов драмов, сообщает «Арменпресс».
Граждане будут полностью освобождены от обязанности оплачивать расходы, связанные с исполнительными действиями.
Также будут сняты все ограничения и аресты, наложенные на их имущество и банковские счета.
Служба принудительного исполнения прекратит соответствующие производства на основании официальных уведомлений, направленных Министерством финансов Республики Армения, без участия самих заемщиков.