Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը հայտարարել է, որ Հայաստանը ստիպված կլինի լրացուցիչ 1 մլրդ դոլար հայթայթել գազի համար:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Հայաստանը հազար խորանարդ մետր գազը գնում է 177.5 դոլարով, հայտնում է Vesti.ru-ն:
«Բորսաներում գինը, ինչպես արդեն քննարկել ենք մեր առաջին հարցազրույցում, մոտ 600 դոլար է և կարող է հասնել 800 դոլարի։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանից ստանում է 2․3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, պարզ հաշվարկով կարելի է հասկանալ, որ Հայաստանը պետք է լրացուցիչ գտնի մոտ 1 միլիարդ դոլար, իսկ հնարավոր է՝ նույնիսկ ավելի շատ», – ասել է Շևցովը։
Նրա կարծիքով՝ եվրոպական ինտեգրման խորացման դեպքում Հայաստանը կարող է բախվել ժողովրդագրական և տնտեսական մարտահրավերների, կարող է կրկնվել Ուկրաինայում տեղի ունեցած զարգացումների սցենարը։
Նա ներկայացրել է իր կանխատեսումը, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ Հայաստանում, եթե Եվրամիության հետ առանց վիզայի ռեժիմ ներդրվի։
«Երբ բացվի առանց վիզայի ռեժիմը, եթե հիշենք, օրինակ, թե ինչ եղավ Լիտվայում, Լատվիայում և Բուլղարիայում, ապա ԵՄ-ին անդամակցելուց հետո այդ երկրներում բնակչության թիվը նվազեց մոտ 15 տոկոսով։ Մոլդովայում այդ ցուցանիշը հասավ 25 տոկոսի։ Հեռացել է ամենաաշխատունակ, երիտասարդ և հեռանկարային բնակչությունը։ Մնացել են տարեցները, որոնք, նախ, լրացուցիչ բեռ են ստեղծում կենսաթոշակային համակարգի և սոցիալական ենթակառուցվածքների համար։
Բացի այդ, աշխատունակ բնակչության արտահոսքը տնտեսության համար որևէ դրական հետևանք չի ունենում։ Ընդհանուր առմամբ, դա կարող է հանգեցնել ՀՆԱ-ի մոտ 23-25 տոկոս ուղղակի կորստի։ Մեզ մոտ և Վլադիմիր Պուտինը, և վերջերս նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել են, որ Հայաստանը, ըստ էության, կրկնում է Ուկրաինայի 2013-2014 թվականների փորձը։ Այստեղ պետք է լրջորեն մտածել, որպեսզի չկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում», – ասել է Շևցովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը խորհուրդ էր տվել Հայաստանին փորձել ռուսական գազը փոխարինել եվրոպականով և տեսնել, թե ինչ արդյունք դա կունենա։

5 Июнь 2026 - 11:26 AMT
Алексей Шевцов заявил, что Армении, возможно, придется дополнительно изыскать около 1 миллиарда долларов на оплату природного газа.
По его словам, в настоящее время Армения покупает газ по цене 177,5 доллара за тысячу кубометров, сообщает «Vesti.ru ».
«Биржевая цена, как мы уже обсуждали в нашем первом интервью, составляет около 600 долларов и может достигнуть 800 долларов. Если учитывать, что Армения получает из России 2,3 миллиарда кубометров газа, то несложный расчет показывает, что Армении потребуется дополнительно найти примерно 1 миллиард долларов, а возможно, и больше», — сказал Шевцов.
По его мнению, в случае углубления европейской интеграции Армения может столкнуться с демографическими и экономическими вызовами, а также с развитием событий по сценарию, напоминающему украинский.
Он представил свой прогноз относительно возможных последствий введения безвизового режима между Арменией и Европейским союзом.
«Когда будет открыт безвизовый режим, если вспомнить, например, Литву, Латвию и Болгарию, то после вступления в ЕС численность населения этих стран сократилась примерно на 15 процентов. В Молдове этот показатель достиг 25 процентов. Уехала наиболее трудоспособная, молодая и перспективная часть населения. Остались пожилые люди, которые, во-первых, создают дополнительную нагрузку на пенсионную систему и социальную инфраструктуру.
Кроме того, отток трудоспособного населения не приносит экономике никаких положительных последствий. В целом это может привести к прямой потере около 23–25 процентов ВВП. И Владимир Путин, и недавно Александр Лукашенко говорили о том, что Армения, по сути, повторяет опыт Украины образца 2013–2014 годов. Здесь необходимо серьезно задуматься, чтобы не повторилось то, что произошло на Украине», — заявил Шевцов.
Ранее министр энергетики России Сергей Цивилев советовал Армении попытаться заменить российский газ европейским и посмотреть, к каким результатам это приведет.