Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը հայտարարել է, որ Հայաստանը ստիպված կլինի լրացուցիչ 1 մլրդ դոլար հայթայթել գազի համար:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Հայաստանը հազար խորանարդ մետր գազը գնում է 177.5 դոլարով, հայտնում է Vesti.ru-ն:
«Բորսաներում գինը, ինչպես արդեն քննարկել ենք մեր առաջին հարցազրույցում, մոտ 600 դոլար է և կարող է հասնել 800 դոլարի։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանից ստանում է 2․3 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, պարզ հաշվարկով կարելի է հասկանալ, որ Հայաստանը պետք է լրացուցիչ գտնի մոտ 1 միլիարդ դոլար, իսկ հնարավոր է՝ նույնիսկ ավելի շատ», – ասել է Շևցովը։
Նրա կարծիքով՝ եվրոպական ինտեգրման խորացման դեպքում Հայաստանը կարող է բախվել ժողովրդագրական և տնտեսական մարտահրավերների, կարող է կրկնվել Ուկրաինայում տեղի ունեցած զարգացումների սցենարը։
Նա ներկայացրել է իր կանխատեսումը, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ Հայաստանում, եթե Եվրամիության հետ առանց վիզայի ռեժիմ ներդրվի։
«Երբ բացվի առանց վիզայի ռեժիմը, եթե հիշենք, օրինակ, թե ինչ եղավ Լիտվայում, Լատվիայում և Բուլղարիայում, ապա ԵՄ-ին անդամակցելուց հետո այդ երկրներում բնակչության թիվը նվազեց մոտ 15 տոկոսով։ Մոլդովայում այդ ցուցանիշը հասավ 25 տոկոսի։ Հեռացել է ամենաաշխատունակ, երիտասարդ և հեռանկարային բնակչությունը։ Մնացել են տարեցները, որոնք, նախ, լրացուցիչ բեռ են ստեղծում կենսաթոշակային համակարգի և սոցիալական ենթակառուցվածքների համար։
Բացի այդ, աշխատունակ բնակչության արտահոսքը տնտեսության համար որևէ դրական հետևանք չի ունենում։ Ընդհանուր առմամբ, դա կարող է հանգեցնել ՀՆԱ-ի մոտ 23-25 տոկոս ուղղակի կորստի։ Մեզ մոտ և Վլադիմիր Պուտինը, և վերջերս նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել են, որ Հայաստանը, ըստ էության, կրկնում է Ուկրաինայի 2013-2014 թվականների փորձը։ Այստեղ պետք է լրջորեն մտածել, որպեսզի չկրկնվի այն, ինչ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում», – ասել է Շևցովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը խորհուրդ էր տվել Հայաստանին փորձել ռուսական գազը փոխարինել եվրոպականով և տեսնել, թե ինչ արդյունք դա կունենա։

Alexey Shevtsov, Deputy Secretary of Russia’s Security Council, has stated that Armenia may be forced to find an additional $1 billion to pay for natural gas.
According to him, Armenia currently purchases gas at a price of $177.5 per 1,000 cubic meters, Vesti.ru reports.
“As we discussed in our first interview, the exchange-traded price is around $600 and could reach $800. Considering that Armenia receives 2.3 billion cubic meters of gas from Russia, a simple calculation shows that Armenia would need to find roughly an additional $1 billion, and possibly even more,” Shevtsov said.
In his view, deeper integration with Europe could expose Armenia to demographic and economic challenges and could lead to a scenario similar to developments seen in Ukraine.
He outlined his forecast of what could happen if Armenia introduces a visa-free regime with the European Union.
“When a visa-free regime is introduced, if we look at what happened in countries such as Lithuania, Latvia and Bulgaria, their populations declined by about 15 percent after joining the EU. In Moldova, that figure reached 25 percent. The most capable, young and promising segment of the population left. Those who remained were largely older citizens who, first of all, place an additional burden on pension systems and social infrastructure.
In addition, the outflow of the working-age population does not produce any positive consequences for the economy. Overall, this could result in a direct GDP loss of around 23 to 25 percent. Both Vladimir Putin and, more recently, Alexander Lukashenko have said that Armenia is essentially repeating Ukraine’s experience of 2013–2014. Serious thought should be given to ensuring that what happened in Ukraine is not repeated,” Shevtsov said.