5 Հունիս 2026 - 07:02 AMT
Հայաստանից Լատվիա է արտահանվել տարբեր տեսակների 5500 վարդ։ Oդանավակայանի բեռնային համալիրում կազմակերպված միջոցառման ընթացքում Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը նշել է, որ Լատվիա իրականացվող արտահանումը կարևոր դեր ունի Հայաստանի տնտեսության համար, քանի որ նպաստում է արտահանման ուղղությունների դիվերսիֆիկացմանը։
«Այս շատ կարևոր առիթով մենք իրականացնում ենք հայկական ծաղկի արտահանում դեպի Եվրոպական միություն՝ Լատվիա։ Եվրոպական միությունն աջակցում է հայկական տնտեսությանը՝ դիվերսիֆիկացնելու իր առևտրի շուկաները։ Սա շատ կարևոր գործընթաց է դիվերսիֆիկացման տեսանկյունից։ Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարևոր և վստահելի գործընկերն է նաև շուկաների դիվերսիֆիկացման հարցում»,- ասել է Մարագոսը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս անցկացված ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի զարգացման ոլորտում։ Դեսպանի խոսքով՝ Եվրոպական միությունը մի քանի տարի շարունակ աջակցել է հայկական բիզնեսին, իսկ այժմ այդ համագործակցությունն անցել է նոր փուլ, երբ հայկական արտադրանքը հնարավորություն է ստացել ավելի մեծ ծավալներով մուտք գործել եվրոպական շուկաներ։
«Մենք ուրախ ենք տեսնել ընկերությանը, որը հրաշալի վարդեր է արտադրում և արտահանում եվրոպական երկրներ։ Լատվիայի դեսպանի, Հայաստանի իշխանությունների և մեր գործընկերների հետ միասին աջակցում ենք այս գործընթացին»,- նշել է նա։
Մարագոսը նաև անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի վերջին հայտարարությանը՝ շեշտելով, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին արտաքին տնտեսական ճնշումների պայմաններում։
«Այսօր ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարեց, որ Եվրոպական միությունը կարող է աջակցել Հայաստանին՝ ընթացիկ ճնշումներին դիմակայելու առումով։ Մենք աջակցելու ենք այն բոլոր գործողություններին, որոնք Հայաստանի կառավարությունը ձեռնարկելու է այդ ճնշումները մեղմելու համար»,- ասել է նա։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն իր հերթին նշել է, որ արտահանման առաջին խմբաքանակի առաքումը խորհրդանշական և կարևոր քայլ է Հայաստանի ու Եվրոպական միության միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից։
«Այսօր մենք իրականացնում ենք առաջին խմբաքանակի արտահանումը դեպի Եվրոպական միություն։ Սա շատ կարևոր ձեռքբերում է և ցուցադրում է համերաշխությունը, համագործակցությունը և տնտեսական հարաբերություններում Եվրոպական միության հետ համագործակցության ինտենսիվացումը»,- ասել է Սաֆարյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ այս գործընթացը համընկել է Հայաստանի և Լատվիայի միջև ուղիղ ավիաչվերթների մեկնարկի հետ, ինչը լրացուցիչ խթան է հանդիսացել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։ Փոխնախարարի խոսքով՝ նախկինում հայկական վարդերի արտահանումը դեպի Լատվիա իրականացվել է Վրաստանի տարածքով, մինչդեռ ներկայիս ձևաչափը նոր հնարավորություններ է ստեղծել հայկական գործարարների համար։
«Հայաստանի բիզնեսների, հատկապես ձեռներեցների համար նոր շուկաներ մուտք գործելու հնարավորությունը կնպաստի նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և նոր ներդրումների ներգրավմանը»,- նշել է նա։
Սաֆարյանը կարևորել է նաև Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 50 միլիոն եվրոյի աջակցության ծրագիրը։
«50 միլիոն եվրոյի աջակցությունը շատ կարևոր է Հայաստանի Հանրապետության համար։ Նման նախաձեռնությունները նպաստում են տնտեսության զարգացմանը և օգնում Հայաստանին ավելի արագ զարգացնել իր տնտեսությունը։ Սա դեռ սկիզբն է, և մենք հույս ունենք, որ հայկական ծաղիկները ճանապարհ կհարթեն եվրոպական նոր շուկաներ մուտք գործելու համար»,- ասել է նա։
Հայաստանում Լատվիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդիտե Մեդնեն նույնպես նշել է, որ վերջին ամիսներին հայ-լատվիական հարաբերություններում նկատվել է ակտիվացում։
Նրա խոսքով՝ մայիսի սկզբին Հայաստան են այցելել Լատվիայի նախագահը և արտաքին գործերի նախարարը, իսկ այժմ քաղաքական աջակցությանը հաջորդել են գործնական նախաձեռնությունները։
«Վերջին ամիսը քաղաքական աջակցության մասին էր, իսկ այս ամիսն արդեն վերաբերում է գործնական աջակցությանը»,- նշել է դեսպանը։
Նա կարևորել է նաև Հայաստանի և Լատվիայի միջև ուղիղ ավիաչվերթների գործարկումը՝ ընդգծելով, որ դրանք կնպաստեն ոչ միայն զբոսաշրջության, այլև գործարար կապերի զարգացմանը։
«Ուղիղ չվերթները հնարավորություն կտան եվրոպացի գործարարներին այցելել Հայաստան, ծանոթանալ երկրի տնտեսական հնարավորություններին և մշակույթին»,- ասել է Մեդնեն։
Դեսպանը հավելել է, որ Լատվիայի պատվո հյուպատոսը Հայաստանում կարևոր դեր է ունեցել արտահանման գործընթացի կազմակերպման հարցում և հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Լատվիա կուղարկվեն նաև հայկական արտադրանքի նոր խմբաքանակներ։
«Լատվիան, որպես Եվրամիության անդամ պետություն, հպարտ է աջակցել Հայաստանի ժողովրդին»,- ընդգծել է նա։
«Մուլտիֆուդ» ընկերության ներկայացուցիչ Գևորգ Աթանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի և լատվիացի գործընկերներին հայկական արտադրանքի արտահանմանն աջակցելու համար։
Նրա խոսքով՝ առաջին խմբաքանակներն արդեն հասել են Եվրոպա, իսկ ընկերությունը պատրաստվում է ընդլայնել արտահանման աշխարհագրությունը։
«Մենք հույս ունենք, որ հնարավորություն կունենանք արտահանել նաև Եվրոպական միության այլ երկրներ։ Օրինակ՝ Նիդեռլանդներ, որտեղ գտնվում են աշխարհի ամենախոշոր ծաղկային աճուրդային կենտրոնները»,- ասել է նա։
Վասիլիս Մարագոսը հավելել է, որ Լատվիան հայկական ծաղիկների համար միակ ուղղությունը չէ, և արդեն աշխատանքներ են իրականացվում Նիդեռլանդների հետ համագործակցությունը զարգացնելու նպատակով։
«Անցյալ տարվանից աջակցում ենք հայկական արտադրանքի արտահանմանը, այդ թվում՝ հայկական կոնյակի և այլ արտադրատեսակների միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցությանը»,- նշել է ԵՄ դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրոպական միությունը վերջերս հայտարարել է նաև նոր դրամաշնորհային ծրագրի մասին, որի նպատակն է աջակցել հայկական մասնավոր հատվածին՝ բարձրացնելու արտադրանքի որակը, զարգացնելու արտադրական շղթաները և ընդլայնելու արտահանման հնարավորությունները եվրոպական շուկաներում։
Մարագոսը նշել է, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է համագործակցել Հայաստանի կառավարության և արտահանող ընկերությունների հետ՝ նոր շուկաների բացահայտման, ինչպես նաև հայկական և եվրոպական բիզնեսների միջև գործընկերային կապերի ամրապնդման ուղղությամբ։
«Մենք ցանկանում ենք օգնել հայկական ընկերություններին գտնել իրենց տեղը եվրոպական մեծ շուկայում և ստեղծել նոր հնարավորություններ հայկական արտադրանքի համար»,- եզրափակել է նա։
«Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավորապես սահմանափակել է Հայաստանից մի շարք պտուղբանջարեղենային ապրանքների՝ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծումը։ Ռուսական կողմը որոշումը հիմնավորել է ֆիտոսանիտարական խախտումներով։
Միևնույն ժամանակ, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել էր, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդման նպատակով կհատկացնի լրացուցիչ 50 միլիոն եվրո աջակցություն։ Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կուղղվեն տնտեսական զարգացմանը, առևտրային կապերի և հաղորդակցությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը։

5 Июнь 2026 - 07:25 AMT
В Латвию из Армении экспортировано 5500 роз различных сортов. В ходе мероприятия, организованного в грузовом терминале аэропорта, посол Европейского союза в Армении Василис Марагос заявил, что экспорт в Латвию имеет важное значение для армянской экономики, поскольку способствует диверсификации экспортных направлений.
«По этому очень важному случаю мы осуществляем экспорт армянских цветов в Европейский союз — в Латвию. Европейский союз поддерживает армянскую экономику в диверсификации торговых рынков. Это очень важный процесс с точки зрения диверсификации. Европейский союз также является важным и надежным партнером Армении в вопросе диверсификации рынков», — сказал Марагос, сообщает «Арменпресс».
Он напомнил, что в ходе недавнего саммита Армения-ЕС стороны договорились углублять сотрудничество, в том числе в сфере развития частного сектора. По словам дипломата, Европейский союз на протяжении нескольких лет поддерживал армянский бизнес, а теперь это сотрудничество вышло на новый этап, когда армянская продукция получила возможность в больших объемах выходить на европейские рынки.
«Мы рады видеть компанию, которая производит прекрасные розы и экспортирует их в европейские страны. Вместе с послом Латвии, властями Армении и нашими партнерами мы поддерживаем этот процесс», — отметил он.
Марагос также прокомментировал недавнее заявление председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, подчеркнув, что Европейский союз готов поддержать Армению в условиях внешнего экономического давления.
«Сегодня ранее председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европейский союз может помочь Армении противостоять текущему давлению. Мы будем поддерживать все действия, которые правительство Армении предпримет для смягчения этого давления», — сказал он.
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян, в свою очередь, отметил, что отправка первой экспортной партии является символическим и важным шагом для развития экономического сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
«Сегодня мы осуществляем экспорт первой партии в Европейский союз. Это очень важное достижение, которое демонстрирует солидарность, сотрудничество и интенсификацию экономических отношений с Европейским союзом», — сказал Сафарян.
Он также подчеркнул, что этот процесс совпал с запуском прямых авиарейсов между Арменией и Латвией, что стало дополнительным стимулом для развития двусторонних отношений. По словам замминистра, ранее экспорт армянских роз в Латвию осуществлялся через территорию Грузии, тогда как нынешний формат создает новые возможности для армянского бизнеса.
«Возможность выхода армянских компаний, особенно предпринимателей, на новые рынки будет способствовать созданию новых рабочих мест и привлечению новых инвестиций», — отметил он.
Сафарян также подчеркнул важность программы поддержки Армении со стороны Европейского союза в размере 50 миллионов евро.
«Поддержка в размере 50 миллионов евро очень важна для Республики Армения. Подобные инициативы способствуют развитию экономики и помогают Армении быстрее развивать свою экономику. Это только начало, и мы надеемся, что армянские цветы откроют путь на новые европейские рынки», — сказал он.
Чрезвычайный и полномочный посол Латвии в Армении Эдите Медне также отметила активизацию армяно-латвийских отношений в последние месяцы.
По ее словам, в начале мая Армению посетили президент и министр иностранных дел Латвии, а теперь вслед за политической поддержкой последовали и практические инициативы.
«Прошлый месяц был посвящен политической поддержке, а нынешний уже касается практической поддержки», — отметила посол.
Она также подчеркнула важность запуска прямых авиарейсов между Арменией и Латвией, указав, что они будут способствовать не только развитию туризма, но и укреплению деловых связей.
«Прямые рейсы позволят европейским предпринимателям посещать Армению, знакомиться с экономическими возможностями страны и ее культурой», — сказала Медне.
Посол добавила, что почетный консул Латвии в Армении сыграл важную роль в организации экспортного процесса, и выразила надежду, что в ближайшее время в Латвию будут отправлены новые партии армянской продукции.
«Латвия как государство-член Европейского союза гордится возможностью поддерживать народ Армении», — подчеркнула она.
Представитель компании «Мультифуд» Геворг Атанесян поблагодарил европейских и латвийских партнеров за содействие экспорту армянской продукции.
По его словам, первые партии уже прибыли в Европу, а компания готовится расширять географию поставок.
«Мы надеемся, что получим возможность экспортировать продукцию и в другие страны Европейского союза. Например, в Нидерланды, где расположены крупнейшие в мире цветочные аукционные центры», — сказал он.
Василис Марагос добавил, что Латвия не является единственным направлением для армянских цветов и уже ведется работа по развитию сотрудничества с Нидерландами.
«С прошлого года мы поддерживаем экспорт армянской продукции, включая участие армянского коньяка и других товаров в международных выставках», — отметил посол ЕС.
По его словам, Европейский союз недавно также объявил о новой грантовой программе, направленной на поддержку армянского частного сектора путем повышения качества продукции, развития производственных цепочек и расширения экспортных возможностей на европейских рынках.
Марагос отметил, что Европейский союз продолжает сотрудничать с правительством Армении и экспортирующими компаниями для поиска новых рынков и укрепления партнерских связей между армянским и европейским бизнесом.
«Мы хотим помочь армянским компаниям найти свое место на большом европейском рынке и создать новые возможности для армянской продукции», — заключил он.
«Россельхознадзор» временно ограничил импорт ряда плодоовощных товаров из Армении, включая томаты, огурцы, перец, зелень и клубнику. Российская сторона объяснила решение фитосанитарными нарушениями.
Одновременно председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в ходе телефонного разговора с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявила, что Европейский союз выделит дополнительную поддержку в размере 50 миллионов евро для укрепления экономической устойчивости Армении. По ее словам, средства будут направлены на экономическое развитие, расширение торговых связей и коммуникаций, а также на повышение конкурентоспособности экономики Армении.