4 Հունիս 2026 - 14:06 AMT
Եվրամիությունը Հայաստանի կառավարության և Հայաստանում գործող ընկերությունների հետ համագործակցում է՝ աջակցելու երկրին Ռուսաստանի կողմից կիրառվող տնտեսական սահմանափակումների պայմաններում։ Այս մասին ասել է Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին հայ արտահանողների հետ Միջազգային առևտրի կենտրոնի կազմակերպած հանդիպման ժամանակ:
«Եվրոպական միությունը չէ, եվրոպական բարեկամները չեն, որ խնդրում են ձեզ ընտրություն կատարել։ Մենք վստահելի գործընկեր ենք, մենք չենք սպառնում, մենք չենք ճնշում, մենք օգնում ենք և ցանկանում ենք վստահ լինել, որ աշխարհի ամենաընդարձակ տնտեսական ցանցի՝ Եվրամիության հետ Հայաստանի տնտեսական հարաբերությունները շարունակում են աճել և ձեզ (խմբ․՝ Հայաստանին) դարձնում են ապահով»,-ընդգծել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Դեսպանը նշել է, որ եվրոպական կողմը համատեղ աշխատում է պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ՝ տնտեսական մարտահրավերների հաղթահարման նպատակով։
«Մենք՝ եվրոպացիներս, ձեռք ձեռքի տված աշխատում ենք ՀՀ կառավարության և Հայաստանում գործող ընկերությունների հետ՝ օգնելու հաղթահարել այն ճնշումը, որը դուք զգում եք այսօր»,-ընդգծել է Օլիվիե Դըկոտինյին՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից վերջին շրջանում հայկական ապրանքների ներմուծման վրա պարբերաբար կիրառվող սահմանափակումներին։
Նրա խոսքով՝ քննարկումներ են իրականացվում ինչպես լոգիստիկ լուծումների, այնպես էլ այն միջոցների շուրջ, որոնց օգնությամբ հնարավոր կլինի ընդլայնել հայկական արտադրանքի մուտքը եվրոպական շուկաներ և բարձրացնել դրանց մրցունակությունն ու ճանաչելիությունը Եվրոպայում։
Ռուսաստանը սահմանափակումներ է կիրառում հայկական մի շարք ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Մասնավորապես, արգելվել է Հայաստանից ծաղիկների, «Ջերմուկ» հանքային ջրերի, որոշ ալկոհոլային խմիչքների և ձկնամթերքի ներմուծումը։ Սահմանափակումներ են սահմանվել նաև պտուղ-բանջարեղենի և մրգերի համար։
Հունիսի 4-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և հայտարարել, որ ԵՄ-ն Հայաստանի համար պատրաստում է հատուկ աջակցության փաթեթ։ Այդ ծրագրի շրջանակում Հայաստանին հատկացվելու է 50 միլիոն եվրո՝ տնտեսական ճնշումների հետևանքների հաղթահարմանն աջակցելու նպատակով։

4 Июнь 2026 - 15:36 AMT
Европейский союз сотрудничает с правительством Армении и работающими в стране компаниями, чтобы поддержать республику в условиях экономических ограничений, введенных Россией. Об этом заявил посол Франции в Армении Оливье Декотиньи на встрече с армянскими экспортерами, организованной Международным торговым центром.
«Не Европейский союз и не европейские друзья просят вас сделать выбор. Мы – надежныe партнеры. Мы не угрожаем, не оказываем давления, мы помогаем и хотим быть уверены, что экономические отношения Армении с Европейским союзом — крупнейшим экономическим пространством мира — продолжают развиваться и делают вашу страну более защищенной», — подчеркнул французский дипломат, сообщает «Арменпресс».
Посол отметил, что европейская сторона совместно работает с представителями государственного и частного секторов для преодоления существующих экономических вызовов.
«Мы, европейцы, работаем рука об руку с правительством Армении и действующими в стране компаниями, чтобы помочь преодолеть то давление, которое вы испытываете сегодня», — заявил Декотиньи, комментируя ограничения, которые Россия в последнее время вводит в отношении армянской продукции.
По его словам, ведутся обсуждения как логистических решений, так и мер, которые позволят расширить доступ армянских товаров на европейские рынки, повысить их конкурентоспособность и узнаваемость в Европе.
Россия ввела ограничения на импорт ряда армянских товаров. В частности, запрещен ввоз цветов, минеральной воды «Джермук», отдельных алкогольных напитков и рыбной продукции из Армении. Ограничения также коснулись фруктов и овощей.
4 июня председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен провела телефонный разговор с премьер-министром Армении Никол Пашинян и объявила о подготовке специального пакета поддержки для Армении. В рамках этой программы республика должна получить 50 миллионов евро для смягчения последствий экономического давления.