«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը չի դիմի ԿԸՀ՝ պահանջելու սահմանափակել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարած «Հայաստան» դաշինքի և գործարար Սամվել Կարապետյանի ղեկավարած «Ուժեզ Հայաստանի» մասնակցությունն ընտրություններին: Այդ մասին նա ասել է Հանրային հեռուստատեսության եթերում կազմակերպված բանավեճի ժամանակ, հայտնում է ՍիվիլՆեթը:
«Հանրապետություն» և «Շնորհապետական» կուսակցությունների ղեկավարներ Արամ Սարգսյանը և Գուրգեն Սիմոնյանը .հունիսի 4-ին կայացած ընտրացուցակների առաջին համարների հեռուստաբանավեճում հետաքրքվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, թե ինչու է ՀՀ ԿԸՀ-ն թույլատրել Ռոբերտ Քոչարյանի և Սամվել Կարապետյանի քաղաքական ուժերի մասնակցությունը ընտրական գործընթացին։
Փաշինյանը պատասխանել է, որ նման քայլ չի արել ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու մեղադրանքներից խուսափելու նպատակով՝ խորհուրդ տալով հրատապ կարգով դիմել ԿԸՀ և պահանջել չեղարկել այդ քաղաքական ուժերի գրանցումը։
Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ արդեն բանավոր դիմել է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահին։
«Նա ասել է, որ ՀՀ ԿԸՀ-ն նման լիազորություններ չունի, ինչպիսինն ուներ Մոլդովայի ԿԸՀ-ն»,- հայտարարել է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ և վարչապետի թեկնածու Արամ Սարգսյանը։
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյոք գրավո՞ր է նա դիմել, Սարգսյանն ասել է, որ վաղը անպայման դիմելու է։
Սակայն ավելի ուշ բանավեճի ընթացքում Սարգսյանը հայտարարել է․ «ՀՀ անկախությունը և խաղաղությունը վտանգված են, և սա իմ՝ ԿԸՀ դիմելու խնդիրը չէ, պարոն վարչապետ»:
Փաշինյանը կրկնել է քարոզարշավի ընթացքում հնչեցրած իր գնահատականը ընտրությանը մասնակցող «եռագլուխ հրեշի» վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը, երկրորդ նախագահի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը և գործարար Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, որոնք դիտարկվում են որպես ռուսամետ քաղաքական ուժեր։
Հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ։ Արամ Սարգսյանը քաղաքական ուժերից մինչ այժմ միակն է, որ հայտարարել է՝ պատրաստ է Նիկոլ Փաշինյանի հետ հետընտրական դաշինք կազմել։ Նա նաև հայտարարել է, որ պայքարում է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ։
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի և Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի՝ մայիսին իրականացրած հարցումների համաձայն՝ Կարապետյանի և Քոչարյանի ուժերը համապատասխանաբար զբաղեցրել են երկրորդ և երրորդ հորիզոնականները։

Председатель партии «Республика» Арам Саргсян не будет обращаться в Центральную избирательную комиссию Армении с требованием ограничить участие в выборах блока «Армения», возглавляемого вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, и блока «Сильная Армения» под руководством бизнесмена Самвела Карапетяна. Об этом он заявил в ходе дебатов на Общественном телевидении, сообщает «CivilNet».
Во время состоявшихся 4 июня телевизионных дебатов первых номеров избирательных списков лидеры партий «Республика» и «Шнорапетакан» — Арам Саргсян и Гурген Симонян — поинтересовались у премьер-министра Никола Пашиняна, почему Центральная избирательная комиссия Армении допустила к участию в избирательном процессе политические силы Роберта Кочаряна и Самвела Карапетяна.
Пашинян ответил, что не предпринимал подобных шагов, чтобы избежать обвинений в давлении на оппозицию. При этом он посоветовал в срочном порядке обратиться в ЦИК и потребовать аннулирования регистрации этих политических сил.
Саргсян заявил, что уже устно обращался к председателю Центральной избирательной комиссии Армении.
«Он сказал, что ЦИК Армении не обладает такими полномочиями, какими располагал ЦИК Молдовы», — заявил председатель партии «Республика» и кандидат в премьер-министры Арам Саргсян.
Отвечая на вопрос Никола Пашиняна о том, подавал ли он письменное обращение, Саргсян отметил, что обязательно сделает это на следующий день.
Однако позднее в ходе дебатов Саргсян заявил: «Независимость и мир Армении находятся под угрозой, и это не вопрос моего обращения в ЦИК, господин премьер-министр».
Пашинян вновь повторил свою оценку, ранее озвученную в ходе предвыборной кампании, относительно участвующего в выборах «трехглавого чудовища». Под этим он подразумевал блок «Сильная Армения» миллиардера Самвела Карапетяна, блок «Армения» под руководством второго президента страны и партию «Процветающая Армения» бизнесмена Гагика Царукяна, которые рассматриваются как пророссийские политические силы.
Пашинян также заявил, что число погибших в войнах составляет 4273 человека. Таким образом он ответил сооснователю политической инициативы «Крылья единства» и кандидату в премьер-министры Арману Татояну, который представил результаты своей работы по установлению фактов и заявил, что число погибших достигало 4991 человека.
«С 2018 года по сегодняшний день число погибших составляет 4273 человека, включая гражданских лиц. Это официальная цифра», — отметил премьер-министр.
В парламентских выборах в Армении, которые состоятся 7 июня, участвуют 18 политических сил. Арам Саргсян остается единственным политическим деятелем, заявившим о готовности сформировать после выборов коалицию с Николом Пашиняном. Он также неоднократно заявлял, что ведет политическую борьбу против Роберта Кочаряна.
Согласно опросам, проведенным в мае Международным республиканским институтом и Кавказским исследовательским ресурсным центром, политические силы Самвела Карапетяна и Роберта Кочаряна заняли соответственно второе и третье места.