Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող ուժերի առաջին դեմքերի հեռուստաբանավեճի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը և «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը վիճաբանել են 44-օրյա պատերազմի զոհերի թվի շուրջ:
Թաթոյանը հայտարարել է, որ զոհերի թիվը մոտ 5000 է, և այդ մարդկանց անունները հայտնի են։
«4991 զոհ ենք ունեցել, անունները կան, ով էլ որ չի զոհվել, ասում եք՝ ինչո՞ւ չես գնացել, զոհվել»,– ասել է Թաթոյանը՝ ձեռքին պահելով այդ անձանց անունների ցանկը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը հայտարարել է, թե դա «կեղծ թիվ է»։
«Մինչ օրս 4273 զոհ ենք ունեցել՝ ներառյալ քաղաքացիական անձինք»,- պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ 44-օրյա պատերազմում 5000 զոհ չի եղել, իսկ նման պնդումներ անողներին բնութագրել է որպես սրիկաներ։ Նա նաև 2025 թվականի նոյեմբերին հայտարարել էր, որ պատերազմի հետևանքով զոհվել է 3833 մարդ։

Во время телевизионных дебатов лидеров политических сил, участвующих в парламентских выборах, кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян и кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян вступили в спор относительно числа погибших в 44-дневной войне.
Татоян заявил, что количество погибших составляет около 5000 человек и что имена этих людей известны.
«У нас было 4991 погибший, имена есть, а тем, кто не погиб, вы говорите: почему не пошел и не погиб?» — заявил Татоян, держа в руках список с именами этих людей, сообщает «Sputnik Армения».
Пашинян заявил, что это «ложная цифра».
«На сегодняшний день у нас 4273 погибших, включая гражданских лиц», — ответил Никол Пашинян.
Ранее председатель Национального собрания Ален Симонян неоднократно заявлял, что в 44-дневной войне не было 5000 погибших, а людей, распространяющих подобные утверждения, называл негодяями. В ноябре 2025 года он также заявлял, что в результате войны погибли 3833 человека.