Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող ուժերի առաջին դեմքերի հեռուստաբանավեճի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը և «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը վիճաբանել են 44-օրյա պատերազմի զոհերի թվի շուրջ:
Թաթոյանը հայտարարել է, որ զոհերի թիվը մոտ 5000 է, և այդ մարդկանց անունները հայտնի են։
«4991 զոհ ենք ունեցել, անունները կան, ով էլ որ չի զոհվել, ասում եք՝ ինչո՞ւ չես գնացել, զոհվել»,– ասել է Թաթոյանը՝ ձեռքին պահելով այդ անձանց անունների ցանկը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանը հայտարարել է, թե դա «կեղծ թիվ է»։
«Մինչ օրս 4273 զոհ ենք ունեցել՝ ներառյալ քաղաքացիական անձինք»,- պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ 44-օրյա պատերազմում 5000 զոհ չի եղել, իսկ նման պնդումներ անողներին բնութագրել է որպես սրիկաներ։ Նա նաև 2025 թվականի նոյեմբերին հայտարարել էր, որ պատերազմի հետևանքով զոհվել է 3833 մարդ։

During a televised debate among the leaders of political forces participating in the parliamentary elections, Nikol Pashinyan, the prime ministerial candidate of the Civil Contract party, and Arman Tatoyan, the prime ministerial candidate of the Wings of Unity party, argued over the number of fatalities in the 44-day war.
Tatoyan stated that the number of deaths was close to 5,000 and that the identities of those individuals were known.
“We had 4,991 fatalities, the names are known. Anyone who did not die, you ask: why didn’t you go and get killed?” Tatoyan said while holding a list containing the names of those individuals, Sputnik Armenia reported.
Pashinyan responded that the figure was «false».
“To date, we have had 4,273 fatalities, including civilians,” Nikol Pashinyan said.
Earlier, National Assembly Speaker Alen Simonyan had repeatedly stated that there were not 5,000 fatalities in the 44-day war and described those making such claims as scoundrels. In November 2025, he also stated that 3,833 people had been killed as a result of the war.